1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Kadınlar için tehlikeli liste
Kadınlar için tehlikeli liste

Kadınlar için tehlikeli liste

Thomson Reuters Vakfı'nın yaptığı anketin sonuçlarına göre, İstanbul kadınlar için en tehlikeli mega kentler arasında 10. sırada. Ankete göre İstanbul, cinsel şiddet ve taciz tehlikesinde ise 19 şehir arasında en kötü 6. kent.

A+A-

Kanada merkezli Thomson Reuters Vakfı tarafından yapılan ankete göre, dünyadaki 19 mega kent arasında İstanbul, kadınlar için en tehlikeli 10. kent oldu. Vakıf tarafından 1 Haziran- 28 Temmuz tarihleri arasında nüfusu 10 milyonun üzerindeki 19 büyük kentte 380 uzmanla görüşülerek yapılan ankette, Mısır’ın başkenti Kahire kadınlar için dünyadaki en tehlikeli mega kent seçildi.

Listeye alınan kentlerde, kadınlara yönelik cinsel şiddet, zararlı kültürel uygulamalar ve sağlık hizmetleri ile kadınların ekonomik güçleri ve eğitime erişim olanakları da incelendi.

En güvenli Londra

İstanbul, tecavüz, cinsel saldırılar ve taciz konusunda kadınlar için dünyadaki en tehlikeli 6. kent olurken, çocuk gelinler ve çocuk cinayetleri gibi konularda ise en kötü kentler arasında 8. sırada yer aldı. Yine ankete göre İstanbul, eğitim, toprak ya da mülk sahibi olma, banka hesabı gibi mali hizmetlere erişim konusunda da 8. sırada yer aldı. İstanbul sağlık hizmetlerine erişim noktasında ise 13. sırada. Ankete göre kadınlar için en güvenli ilk üç kent arasında ise Londra, Tokyo ve Paris yer alıyor.

Anket ve araştırma sonuçlarına göre kadınlar için en kötüden en iyiye sıralanan şehirler şöyle: 19. Kahire, 18. Karaçi, 17. Kinşasa (Demoktatik Kongo), 16. Delhi, 15. Lima, 14. Meksiko, 13. Dakka, 12. Lagos, 11. Cakarta, 10. İstanbul, 9. Sao Paolo, 8. Buenos Aires, 7. New York, 6. Manila, 5. Şanghay, 4. Moskova, 3. Paris, 2. Tokyo ve 1. Londra.