1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Jitem davasında tahliye
Jitem davasında tahliye

Jitem davasında tahliye

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mehkemesi'nde görülen Jandarma İstihbarat PKK ile Mücadele Merkezi (JİTEM) davasında eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak tahliye edildi.

A+A-

Şırnak'ta 1993-1995 yılları arasında işlenen cinayetlerden sorumlu tutulan ve aralarında eski Kayseri İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak ile itirafçıların da bulunduğu 7 sanıklı davaya Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya sanıklar Cemal Temizöz, Hıdır Altuğ, Abdülhakim Güven, Kamil Atak, Adem Yakin, Burhanettin Kıyak ile tutuksuz sanık Temer Atak katıldı. Mahkeme başkanı duruşmada, JİTEM'in 'Sorgu ve infaz' ekibinde olduğu ve bir çok faili meçhul cinayete karıştığı iddiasıyla haklarında dava açılan biri uzman çavuş, 3 PKK itirafçısına ağır müebbet hapis cezası ile açılan davanın bu dava ile birleştirildiğini açıkladı.

Öğle arasının ardından devam edilen duruşmada ikinci bir dava açılmasına sinirlenen sanıklardan Adem Yakin, "Ben sizden yana bir dönem yer aldım. Hukuktan, askerden, polisten yana olmak bana suç olarak döndü. Bir dönem örgüt içinde suç makinesi haline getirenler bizi bugün yargılamaya çalışıyor. Cahillik kafası ile ben bir yola gittim. Bir ülkenin faaliyetini yargılamak istiyorsanız yargılayın” dedi.

“PKK DEMENİN SUÇ OLDUĞU BİR ÜLKEDE YAŞAMANIN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİM”

Hakkında açılan ikinci iddianameye ilişkin ifadesi alınan Adem Yakin, PKK militanı kimliği belirsiz bir kadının ölümü ile ilgili suçlamasına “Bir hanım efendi diyeceğim, terörist diyemiyoruz. Bunu demenin suç olduğu bir ülkede yaşamanın üzüntüsü içindeyim. İlk dava ile yeni açılan iddianamede de değişik bir şey yok. Hakkımızda açılan ilk davada entrika ve kumpas ve komplolarla hazırlanmış bir iddianamedir. Sizin mahkemenizde beni cezalandıracak kadar yeterli delil elinizde yok” şeklinde konuştu.

Tanık Adem Yakin'in zaman zaman savcıya bakarak, el kol işaretleri ile konuşması mahkeme başkanının tepkisine neden oldu. Mahkeme başkanı, sanık Yakin'e “Mhkemeye konuş, başka yere bakarak, Savcıya bakarak konuşma. Savcı iddianameyi açmış. Şuan davaya biz bakıyoruz” diyerek uyarıda bulundu. Yakin ise bir kastının olmadığını söyleyerek vücut dili ile konuştuğunu ifade etti. Yargılamanın 4 yıldır sürdüğünü belirten sanık Yakin, “Vallahi ben senin açtığın bu iddianameden korkmuyorum.

Onun gibi 102 tane iddianame getirsen, beraatla sonuçlanacak. Bunu Rabbime olan inancımla söylüyorum. Hiçbir devletin ordusunda subay, astsubay ölüm makinesi olarak kullanılmaz. Kullanan zihniyetten de şüphe duyarım. Ben suçsuzum. Ben halkımın gerçek evlatlarına söylüyorum ben katil değilim” ifadelerini kullandı.

“HUKUKTAN, ASKERDEN, POLİSTEN YANA OLMAK BANA SUÇ OLARAK DÖNDÜ”

Hukuktan askerden polisten yana olmasının kendisine suç olarak döndüğünü belirten Yakin, “Hukuktan, askerden, polisten yana olmak bana suç olarak döndü. Bana verilen takdirnameleri bugün göstermekten korkuyorum. Bizi bir dönem örgüt içinde suç makinesi haline getirenler bizi bugün yargılamaya çalışıyor. Cahillik kafası ile ben bir yola gittim. Bir ülkenin faaliyetini yargılamak istiyorsanız yargılayın” dedi.
Müdahil avukatlarından Veysel Vesek ise, Şırnak ve Cizre'den gelen belgelerde şüpheli ve ya sanıkların gerçek isimlerinin yer almadığına değinerek “Delillerin ortaya çıkmasını engelleyen bir yapı olduğunu düşünüyorum. Deliler hala saklanıyor” diyerek sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Duruşma savcısı, sanıklardan Kamil Atak'ın tahliyesini talep ederken Cemal Temizöz ve diğer sanıkların kuvvetli suç şüphesinden dolayı tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

“TEMİZÖZ İLE ÖLÜME GİDERİM”

Sanıklardan eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak ise, yargılama başladığından beri sabırla beklediğini, kendisinin hangi eylemde bulunduğuna dair herhangi bir bilginin olmadığını savundu. Belediye başkanı olarak kapı kapı gezip oy istediğini aktaran Atak, “Benim bir hatam varsa o da korucu olmuşum. Kendi halkıma yanlışım budur. Ben Cemal Temizöz ile ölüme giderim ama hangi iple beni Temizöz'e bağlıyorsunuz" dedi.

Sanıkların savunmalarının ardından müdafi avukatları söz aldı. Mahkeme başkanı daha sonra ara kararı vermek için mahkemeye ara verdi. Aranın ardından ara kararı okuyan mahkeme başkanı, eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'ın suç vasfı, mevcut delil durumu ve tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verirken, aralarında eski Kayseri İl Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz'ün de bulunduğu 5 sanığın tutukluluk hallerine devam etmesine karar verdi.
Mahkeme istenilen evrakların temini için 22 Şubat 2013 tarihine ertelendi.