1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. İsviçre'de tedavi olamadı, Diyarbakır'da iyileşti
İsviçre'de tedavi olamadı, Diyarbakır'da iyileşti

İsviçre'de tedavi olamadı, Diyarbakır'da iyileşti

Yaşadığı İsviçre'de dahi tedavi edilemeyen hasta, Diyarbakır'da sağlığına kavuştu. Laparoskopik Histerektomi yöntemi ile başarılı bir şekilde rahmi alınan Demir, o gece hastanede kadıktan sonra, ertesi gün taburcu edildi .

A+A-

Diyarbakır Universal Hastanesi, Kadın Doğum Bölümü'ne başvuran 40 yaşındaki Ziyane Demir'in, Özel hastanelerde ilk kez uygulanan Laparoskopik Histerektomi ameliyatı ile rahmi alınarak, sağlığına kavuştu. Hasta ameliyatı ertesi günü taburcu olurken, operasyonu başarıyla gerçekleştiren Opr. Dr. Yunus Çavuş, bundan böyle durumu uygun olan bütün hastaları kapalı yöntemle ameliyat etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Universal Hastaneler Grubu'na bağlı Diyarbakır Universal Hastanesi, sağlık alanında bir ilki gerçekleştirdi. Diyarbakır'daki özel hastanelerde şimdiye kadar uygulanmayan Laparoskopik Histerektomi (kapalı yöntem ameliyatı) gerçekleştirerek, bir hastayı sağlığına kavuşturdu.

KAPALI YÖNTEMLE AMELİYAT

İsviçre'de yaşayan 40 yaşındaki Ziyane Demir, Hastane'nin Kadın doğum Bölümü'ne çeşitli şikayetler nedeniyle başvurdu. Uzun süreden bu yana tedavi görmesine rağmen şikayetleri dinmeyen ve sağlık durumu gittikçe kötüleşen Demir'i muayene eden Opr. Dr. Yunus Çavuş,  kapalı yöntemle ameliyat önerdi. Yapılan hazırlıklar sonrasında, ameliyat, başarıyla gerçekleştirildi.

Diyarbakır'daki özel hastanelerde ilk yapılan Laparoskopik Histerektomi yöntemi ile başarılı bir şekilde rahmi alınan Demir, o gece hastanede kadıktan sonra, ertesi gün taburcu edildi ve sağlığına kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Yunus Çavuş, bundan sonraki ameliyatları bu kapalı yöntem ile yapacaklarını söyledi.

'RAHİMİ ALDIK, YUMURTALARI BIRAKTIK'

Hastanın uzun süreden bu yana tedavi olduğunu ifade eden Dr. Çavuş, “Biz bütün kadın doğum ameliyatlarını hepsini bu yöntem ile yapmayı düşünüyoruz. Bütün vakalarda kapalı yapacağız. 40 yaşında olan hasta yıllardır tedavi alıyormuş. Uzun süreli kanamalarını tedaviye rağmen düzelmemesi ve miomun olması nedeniyle hasta ile birlikte karar verilerek, biz rahminin alınmasına karar verdik. Bunun içinde en uygun ameliyatın kapalı yöntemle olacağını düşündük. Kapalı yöntem ile ameliyatını gerçekleştirdik. Bu tür ameliyatlarda yaş riski yok. Biz genç hastalarımızda rahminin kalmasından yanayız. Bu tür durumlarda eğer hasta 40 yaşını geçmiş ise rahim alınabilir. Biz bu hastanın rahmini aldık, yumurtalıklarını bıraktık. Bu da hastada ek bir kemik erimesi, menopozun getireceği yandaş hastalıkların da önüne geçmiş olduk” diye konuştu.

'YILLAR SONRA FITIK OLMAZ'

Opr. Dr. Zeki Akkum ise, kapalı yöntem ile yapılan ameliyatlarda iyileşme süresinin normal ameliyatlara göre çok daha kısa olduğunu ifade ederek, “Normalde 4 ile 7 gün arasında yatması gereken hasta, aynı gün taburcu edilebilir. Yine kesi olmadığı için yara dokusu oluşmaz. Yıllar sonra hastanın karşısına fıtık olarak gelmez. Yara enfeksiyonu riski daha az. Yine karın içi ameliyatına bağlı yapışıklık riski daha az. Hasta ameliyat sonrası daha az ağrı hisseder. Dolayısıyla daha az ağrı kesici yapılır. Anatomik gözlemler daha büyük gözlemlediği için sorun çıkma, komşu organ zedeleme riski teorik olarak daha az. Toparlanma süresi çok daha kısa. Günlük ful aktiviteye dönüş süresi bir haftaya kadar inebilmektedir. Normalde karnın kesildiği, açıldığı durumlarda bu süre aylarca sürebiliyor” şeklinde konuştu.

HASTA AYNI GÜN TABURCU EDİLEBİLİYOR

Hastanın geliş nedeninin, tedaviye cevap vermeyen anormal kanamalar ve miom olduğunu ifade eden Akkum, şöyle dedi:“Seçenek olarak rahmin alınması dışında, bu hastaya yapılabilecek herhangi bir şey yoktu. Daha iyi bir teknoloji olduğu için, daha az yan etkisi olduğu için, ameliyat süresi ve iyileşme süresi daha kısa olduğu için bu, hastaya yapılabilecek en iyi ameliyattı. Hasta aynı gün dahi taburcu olabilir. Bu ameliyat Diyarbakır'da özel hastanelerde yapılan bir ilk. Ameliyatlar bundan sonra bütün uygun vakalarda rahmin alınması ameliyatları laparaskopik yapılacak. Tabiî ki bu her rahmi alınacak hastanın bir laparaskopi ile ameliyat olacağı anlamına gelmez. Ama koşulları uygun ise, hasta yararına olduğu için bunun böyle yapılması gerekiyor”