1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'İngilizce'nin anavatanı Anadolu' diyen Kadri Göral yine haklı çıktı
'İngilizce'nin anavatanı Anadolu' diyen Kadri Göral yine haklı çıktı

'İngilizce'nin anavatanı Anadolu' diyen Kadri Göral yine haklı çıktı

Geçtiğimiz günlerde basında yeralan ve oldukça ses getiren "İngilizcenin anavatanı Anadolu" diye bir haber basında yeraldı. Neredeyse tüm Türkiye'de ses getiren haberin kaynağı ABD'nin dünyaca ünlü saygın dergisi Financial Times'ti.

A+A-

DİYARBAKIR İNGİLİZCESİ

Asıl mesleği “Mimarlık” olan fakat yıllardan beri Diyarbakır'ın tarihini, kültürünü ve folklorunu araştırarak edindiği bilgileri halkımızın bilgisine sunmaya çalışan M. Kadri GÖRAL 1996 ile 2000 yılları arasında ikâmet ettiği Avusturalya'da “İngilizce” lisanı ile detaylı olarak ilgilenmeye başlamış ve bunun sonucu olarak da İngilizcede yer alan binlerce kelimenin Diyarbakır'ımızın yerli halkının konuşma dili içersinde de aynen yer aldığını tesbit ederek  1997 yılında Diyarbakır'a tatile geldiğinde bu tesbitlerinden bazı örnekleri yayınladığı “Vuşşş Kele” adlı kitabında halkımızla paylaşmış ve bir yerel televizyon kanalında da bu konuya vurgu yapmıştı.

Yabancı dili meslek edinmiş bazı kimselerin konuya olan duyarsızlığı ve İngilizceye yabancı kimselerin ise“Biz mi İngiltere'den geldik, İngilizler mi buradan gitti?” tarzındaki alaycı tavırları karşısında M. Kadri GÖRAL bu konuyu bir daha kimseye açmamaya ve kimselerle bu konuda konuşmamaya karar vererek 15 yıl boyunca çalışmalarını derinlemesine sürdürmüş ve bu tezini ilk kez 6 Mart 2012 tarihinde Dicle Üniversitesi' ndeki “Sevgi Diyarı Diyarbakır” konulu söyleşisi sırasında dile getirmişti.

Geçtiğimiz aylarda Yeni Zelanda'lı bir bilim adamı tarafından açıklanan ve Anadolu Ajansı tarafından haber olarak geçilerek birçok gazetede yer alan ve yazımızın sonuna aktardığımız “İngilizcenin anavatanı Anadolu” haberi M. Kadri GÖRAL'ın bu konudaki haklılığını yıllar sonra da olsa gözler önüne sermekteydi.

Bu konuda kendisinden açıklama istediğimiz M. Kadri GÖRAL, araştırmasını sonuçlandırdığını ancak binlerce kelimeden oluşan bu çalışmasının derlemesinin çok zaman aldığını ve amacının öğrencilerin bundan en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak olduğu için derleme hususunda aşırı titiz davrandığını ve araştırmasına “Diyarbakır İngilizcesi” adını vereceğini ifade ettiler.

Çoğunluğun şair yönüyle tanıdığı ve buna bir de araştırmacı kimliğini eklediği Mimar M. Kadri GÖRAL'a “Diyarınsesi org Haber sitesi” olarak çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Anadolu Ajansı' nın haberi:
'İngilizcenin anavatanı Anadolu'
Hint-Avrupa dilleri nereden geliyor? 200 yıldır tartışmalı olan bu konudaki yeni bir çalışma, bu dillerin kaynağının Anadolu toprakları olduğu tezini destekliyor.

İngiliz Financial Times gazetesi, Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırmaya dayanarak dünyada toplam üç milyar kişinin konuştuğu Hint Avrupa dillerinin kökeninin Anadolu olduğunu belirtti.

Gazetenin haberi şöyle:

Hint-Avrupa dilleri nereden geliyor? 200 yıldır tartışmalı olan bu konudaki yeni bir çalışma, bu dillerin kaynağının Anadolu toprakları olduğu tezini destekliyor. Araştırma bu dillerin 8000-9500 yıl önce tarımın gelişmesiyle birlikte yayıldığına işaret ediyor.