İhmal ve rant

İhmal ve rant

Diyarbakır'da kaçak yapılaşma ve imar hataları kadar bugüne kadar gündeme gelmeyen bir ihmal da dikkat çekiyor. Kanun ve yönetmeliklere göre olası deprem ,doğal afet ve savaş durumlarında kullanılmak üzere ayrılması gereken binaların altındaki sığınak nok

A+A-

Diyarbakır'da kaçak yapılaşma ve imar hataları kadar bugüne kadar gündeme gelmeyen bir ihmal da dikkat çekiyor. Kanun ve yönetmeliklere olası deprem ,doğal afet ve savaş durumlarında kullanılmak üzere ayrılması gereken binaların altındaki sığınak noktaları bu amacın dışında kullanılıyor. Binaların ortak kullanım alanı olan ve sığınak dışında satılması, kiralanması veya devredilmesi yasak olan bu alanlar müteahitler tarafından ranta çevrilirken, Diyarbakır'daki yapıların önemli bir bölümünde kanun ve yönetmeliklerin çiğnendiği ortaya çıktı.

KURUMLAR VE BELEDİYELER SUSKUN

Devletin ilgili birimlerinin denetim yapmadığı ve belediyelerin de seyirci kaldığı ihmal ve rant hesapları bazı bina sakinleri tarafından yargıya taşınıyor. Devlet kurumları ve belediyelere başvurmalarına rağmen bazı müteahitlerin yaptığı bu hak gaspının önüne geçilemediğini belirten bazı bina yöneticileri, bina sakinleriyle beraber örgütlenerek hiçbir hakkı ve yetkisi kalmadığı halde binaların altındaki sığınakları kanun tanımaz şekilde satan ya da kiraya veren müteahitler hakkında dava açtıklarını ifade ettiler.

UZMANLAR :'YARGIYA GİDEN KAZANIR'

Sığınak olarak kullanılması gereken binaların altındaki yerlerin işgal edildiğini belirten yapı denetim uzmanları ise , “Yıllardır kimse sesini çıkarmamış. İnsanlar buraların sığınak dışında kullanılacağını bilmiyor olabilirler. Uyanık müteahitler de bundan yararlanmış. Ancak kanun ve yönetmeliklere göre işgal söz konusudur. Bina yöneticileri ve bina sakinleri yargıya giderse bu ihmal ve rant hesapları son bulur. Çünkü kanun ve yönetmelikler gayet açık.” şeklinde görüş belirttiler.

İMAR KANUNU NE DİYOR?

3194 Sayılı İmar Kanununa Göre Düzenlenmiş Bulunan İmar Yönetmeliklerine Sığınaklarla İlgili Ek Yönetmeliğin 13 üncü maddesinde “Yapıların bodrum katında veya bahçelerinde yapılacak sığınaklar kat maliklerinin müşterek mülkü olarak tapuya tescil edilir. Sığınaklar Kat Mülkiyeti Kanunu'nda belirtilen ortak alanlardan olup bu hali ile yönetilir. Bu sığınaklar bağımsız olarak sığınmak amacı ile olsa dahi satılamaz, kiralanamaz, devredilemez ve amacı dışında kullanılamaz.” ve  14 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında  “Oturma ve kullanma izni verilmiş yapıların sığınak olarak ayrılmış bölümlerinde yapı değişikliği yapılamaz. Ancak sığınak özelliğini kaybetmemek ve gerektiğinde sığınak olarak kullanılmak üzere mülki amirin izniyle barışta başka amaçlarla kullanılabilir.” deniliyor.

Etiketler :