1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 'Hayır' diyene saygı duyarız ama sende 'evet' diyene saygı duy
'Hayır' diyene saygı duyarız ama sende 'evet' diyene saygı duy

'Hayır' diyene saygı duyarız ama sende 'evet' diyene saygı duy

MARDİN - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreni ve bu münasebetle düzenlenen mitinge katılmak üzere Mardin'e geldi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumu öncesi toplu açılış programına katılmak üzere Mardin’e geldi. Kentin girişinde bekleyen kalabalığı selamlayan Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda halka hitap etti.

Erdoğan'ın geçiş güzergâhları tamamen trafiğe kapatılırken, yüksek binalara keskin nişancı özel harekât timleri yerleştirildi. Güvenlik önlemleri kapsamında çöp konteynerleri de kaldırıldı.

Kentin çeşitli noktalarına ve açılışın yapılacağı alana Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice 'Hoş geldiniz' ve 'Mardin her dilde evet' yazılı pankart asıldı. Erdoğan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da eşlik etti.

"Mardin acıların, gözyaşların değil güzelliklerin şehri olarak yoluna devam etmelidir. Hep söylüyorum terörün olduğu yere ne yatırımcı ne de turist gelir." diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Mardin'in önünü kesmek isteyenlere 16 Nisan'da ‘evet’ diyerek cevap veriyor muyuz? Peygamberin, evliyaların şehri Mardin'i, kendi ideolojik saplantılarına kurban etmek isteyenlere 16 Nisan'da 'evet' diyerek cevap veriyor muyuz? Bu sokaklara, caddelere açılan o çukurlar, hendekler benim buralardaki Kürt kardeşlerime, Süryani kardeşlerime, Arap kardeşlerime reva mıydı? Utanmadan sıkılmadan adam gibi dolaşmaya kalkıyorlar. Türkiye değişim sancılarını bizzat yaşamış bir ülkedir. Türkiye siyasi ve ekonomik krizlerin pençesinde kıvranırken yaşadığımız acıları hatırlayın. 1994 krizini, 2001 krizini hatırlayalım. 28 Şubat uygulamaları başta olmak üzere demokrasi ve insan hakları alanındaki kayıplarımızı hatırlayın. Kurucusu olduğum AK Parti'nin iktidarıyla o günlerin karanlığının daha iyi farkına vardık. Biz kasamıza ve kesemize sahip çıktık.” dedi.

"Zararları telafi etmek yeni iş alanları oluşturmak için tüm kurumlarımız çalışıyor"

Erdoğan, “7 Haziran'dan sonra yıllardır arayıp da bulamadıkları fırsatı yakaladıklarını sandılar. Kardeşlerim, Diyarbakır'da 53 Kürt kardeşimizi öldürdüler mi? Yahu bu reva mıdır ya? Benim Kürt kardeşlerimden ne istiyorsun? 15-16 yaşındaki bir genci katilce şehit ettiler! Ne istediniz? Diyarbakır Belediyesi'nin önünde analar ağlıyordu. Kız demeden erkek demeden dağa kaçırdılar. Utanmadınız mı? Sıkılmadınız mı? Utanmadan biz Kürtlerin temsilcisiyiz dediler! Yalan! Ben 80 milyonun temsilcisiyim. Niye? Çünkü yaradılanı yaradandan ötürü seviyorum. Bizim derdimiz Türkiye, bunların derdi çukur! Terör örgütü birileri tarafından kendilerine verilen; Türkiye'ye zarar verme, yıpratma misyonu için gözünü kırpmadan Kürt kardeşlerimizi ateşe atmıştır. Kürt kardeşlerimle en ufak manevi bağı olmayan marjinal örgütlere, Kandil'deki terör baronlarına piyonluk yaptılar. Bölgedeki kardeşlerimiz kimin kendilerinin yanında olduğunu, kimlerin gelecekleri için çalıştığını kimlerin de bunları yok etmek için çalıştığını görmüştür. Bu devlet 80 milyonun tamamının devletidir. Zararları telafi etmek, yeni iş alanları oluşturmak için tüm kurumlarımız çalışıyor. Artık bu ülkede hangi örgüte mensup olursa olsun hiçbir teröriste rahat yoktur. Ya teslim olacaklar ya da bu toprakları terk edip gidecekler.” diye konuştu.

“Biz o 'hayır' mı diyor saygı duyarız, ama sende 'evet' diyene saygı duy”

Mardin’de dev bir şehir hastanesinin açılacağını söyleyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Mardin'de dev şehir hastanesi açılacak. Değerli kardeşlerim bütün bunlarla beraber adalet, emniyet aynı şekilde. Ulaşımda 25 havalimanı vardı. Şu anda 59 havalimanı var Türkiye'de. Kardeşlerim göreve geldik. İstanbul boğazında iki köprü vardı. Denizin altından Marmaray yaptık. Dedik ki bitmez. Boğazın altından Avrasya Tünelini yaptık. Fakat dedik ki bize bu yakışmaz. Biz Fatih'in torunlarıyız, bir de körfezde Kocaeli'nde Osmangazi Köprüsünü yaptık. Ama bunlarda göz yok, kulak yok. 'Hayır' çadırına girdim. Neden hayır diyorsunuz dedim. Bana daha çağdaş bir Türkiye için dediler. Bak dedim köprü görünüyor. Ne dese beğenirsin? Adını Yavuz Sultan Selim Köprüsü koydunuz dediler. Neden Tayyip Erdoğan koymadın dediler. Maalesef böyle... Varsın olsun. Biz o 'hayır' mı diyor saygı duyarız, ama sende 'evet' diyene saygı duy. Devletinizle sizlerin arasına kimsenin girmesine izin vermeyiniz. Biz çözüm süreci başlattık mı? Ama anlamadılar. Onlar maalesef bomba patlattılar, çukur açtılar. İşte 16 Nisan daha modern bir Türkiye için sıçrama dönemi olacaktır. Buna hazır mıyız? Eğer bunu başarırsak Mardin birkaç yıla kalmaz Muğla ile yarışır. Çünkü Mardin'de bu potansiyel var.” dedi.

"Niçin 'evet' demeniz gerektiğini merak ediyorsanız, dönüp 'hayır' diyenlere bakın"

Konuşmasının devamında İsviçre’deki ‘hayır’ mitinginde açılan pankarta da değinen Erdoğan, “Bu kardeşinize, İsviçre parlamentosunun önünde benim şakağıma silah dayayan bir pankart çıkardılar. Buradan Ak Parti'ye, MHP'ye, BBP'ye, CHP'ye, SP'ye gönül veren tüm kardeşlerime sesleniyorum. Bu terör örgütlerine karşı siz sessiz mi kalacaksınız? Ne yazık ki bunu yapıyorlar. Üzerlerine gideceğiz, onları orada bırakmayacağız. Buradan sesleniyorum. Niçin 'evet' demeniz gerektiğini merak ediyorsanız, dönüp 'hayır' diyenlere bakın. İmralı, Kandil, Pensilvanya, DEAŞ hayır diyor. Öyleyse biz istikamet üzereyiz. Bugüne kadar Türkiye'ye en küçük bir faydası dokunmuş tam tersine ayağımıza çelme takmaya çalışanlar karşı çıkıyorsa bu değişimin milletimizin lehine olduğu çok açık.” diye konuştu.

Mardin’de 514 trilyonluk dev yatırım açılışı yapacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Mardin'de toplam yatırım bedeli 514 trilyon olan 211 projenin de toplu açılış örenini yapıyoruz. TOKİ'nin ciddi yatırımları var. Eğitimde çok sayıda dersliğin, lojman, yurt ve spor salonlarının yapımı devam edenleri ve bitenler var. 2 yüzme havuzunu birden kazandırıyoruz. Şimdi yeni belediye var biliyorsunuz Bu belediye birçok projeyi hizmetinize sundu. Tüm bu yatırımların toplu açılışlarını yapıyoruz. Bundan sonra çok daha farklı yatırımların Mardin'e geleceğini de müjdeliyorum. Mardin hizmet siyasetinin anlamını çok iyi bilir. Cazibe programı ile 4 buçuk katrilyonluk yatırım destek projesi hazırladı. Geçtiğimiz yıl Midyat ve Savur ilçelerimizi müjdeyi veriyorum, doğalgaza kavuşturuyoruz. Nusaybin'e yapacağımız canlı bağlantıyla toplu açılış törenini gerçekleştireceğiz. Devlet olarak daima vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz.” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  arlarında Nusaybin’de 4 bin 600 konutun da bulunduğu biten bazı yatırımların açılışını gerçekleştirdikten sonra valilik binasına geçti. Erdoğan’ın Valilik ziyaretinin ardından kentten ayrılması bekleniyor.