1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Halk internet kafelerin denetlenmemesine tepki gösterdi
Halk internet kafelerin denetlenmemesine tepki gösterdi

Halk internet kafelerin denetlenmemesine tepki gösterdi

"Çocuklarımız, Kontrol Altında Olmayan İnternet Kafelerin Tehdidi Altında" olduğu haberimizin ardından tepkiler çığ gibi gelmeye devam ediyor. Diyarbakır halkı, yetkililerin internet kafe denetimlerini artırmaları gerektiğini ve çocukların ahlak ve manevi

A+A-

DİYARBAKIR- İnternet kafelerin gençleri yozlaştırdığı ile ilgili haberlerimize destekler gelmeye devam ediyor. İnternet kafelerin kontrol altına alınmasını isteyen halk, yetkililerin bir an önce denetimlerin sık sık ve yapılmasını istiyor.

Çocuklarımız Ödev Adı Altında İnternet Kafelerin Tuzağına Düşüyor

Özellikle çocuk ve gençlerin uğrak yerleri olan internet kafelere sıkı denetimlerin yapılmasını isteyen halk, "İnternet kafelerde genellikle denetim yoktur, sakıncalı sitelerde bile uygulanan filtreler çok zayıftır. Bunu çocuklar bile kolayca devre dışı bırakabiliyor. İnternet kafeler çocukların okul eğitimini ciddi bir şekilde etkiliyor çünkü aileler çocuklarının okul eğitimi için internet kafelere gittiğini sanıp çocuklarının internet kafelere gitmelerine göz yumabiliyor. İnternet kafelerin müşteri potansiyeli çocuklar olduğu için internet kafe sahipleri internet kafe yönetmeliğini dikkate almıyor, ve küçük yaştaki çocukların oturmalarına izin vermekte ve polis ile zabıta yeterince denetim yapmadığından, çocuklar internet kafelerden çıkmaz hale geliyor. Bu yüzden aile içi iletişimde ve çocukların eğitiminde internet kafelerin etkisi büyüktür" şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

İnternet Kafeler Çocuklarımız İçin Ciddi Bir Tehdittir

Yetkililerin internet kafe işletmecilerini yasal olarak uyması gereken kurallar hakkında uyarması gerektiğini vurgulayan veliler, "Bizim gibi ailelerin çocuklarının eğitiminde çok dikkatli olmaları okul giriş ve çıkış saatlerini takip etmeleri gerekiyor. İnternet kafeler için yapılan tedbirler çocukların internet kafelere gitmelerine ve ileride çocuklar oluşabilecek sorunlar için ciddi önem arz ediyor. İnternet kafeler çocukların ahlak ve psikolojik durumu karşısında ciddi bir tehdittir. Bizler yetkililerden sık sık internet kafelere denetim yapmasını istiyoruz. Ahlak bozucu, filtresiz ve kötü ortamı olan kafeleri derhal kapatmasını istiyoruz" şeklinde tepkilerini ifade ettiler.

İnternet kafelerin zararlı olduğunu ve bu yüzden ihtiyacı dışında internet kafelere gitmediğini söyleyen 12 yaşındaki M.Ç, "Sadece öğretmenimin bana vermiş olduğu bir ödev varsa İnternet kafeye gidiyorum. Oraya gittiğimde herkes sigara içiyor ve ahlaki olmayan sitelere giriyor. İnternet kafeler sadece bizim zamanımızı harcayan bir yer halindedir. Orada kötü alışkanlıklar edinebilirim korkusuyla gitmiyorum" dedi.

 

 

(Osman İçli-M.Sait Adiyaman / İLKHA)