1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Hagb Nedir, Şartları Nelerdir?
Hagb Nedir, Şartları Nelerdir?

Hagb Nedir, Şartları Nelerdir?

Hukuksal bir terim olan hagb hükmün açıklanmasının geri bırakılması kelimesinin kısaltılması olarak bilinmektedir.

A+A-

Hukuksal bir terim olan hagb hükmün açıklanmasının geri bırakılması kelimesinin kısaltılması olarak bilinmektedir. Ülkemizde ceza hukukunda yer alan hükmün açıklanmasının geri bırakılması, bir nevi ceza verilen kişinin denetleme süresince suç işlememesi ve belirtilen kurallar çerçevesi içinde doğru davranması halinde açılmış olan davanın düşmesi anlamına gelmektedir.

Hagb Nedir: Çeşitli suçlardan dolayı haklarında ceza davası açılan kişiler, mahkeme kararınca aldıkları ceza çeşitlerine göre denetleme aşamasına girebilmektedir. Bu süreler sonunda verilen cezaların ortadan kaldırılması ve davanın düşmesi istemi ile kararlar verilebilmektedir.

Kişiler İçin Verilecek Olan Hagb Şartları

İşlenen suç ve kabahatlerin çeşitlerine göre, mahkemelerde görülecek olan davalarda, hâkimler tarafından kişiler için verilebilen hagb şartları 2018 yılı ve sonrası için bazı kurallara göre verilmektedir. İlk olarak suçlulara verilen hapis cezalarının 2 yıl ve üzerinde olması ile verilebilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları, suçlunun önceki yaşantısında kasıtlı olarak ceza almamış olmasına dikkat edilerek verilmektedir. Ayrıca sanık tarafınca kabul edilmediği durumlarda karar verilmemesi görülmektedir.

Verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararından sonra mahkûm edilen kişinin, belirlenmiş olan hapis cezalarının etlenmesi ya da farklı işlemlere dönüştürülmesi mümkün olmamaktadır. Suçlunun mahkeme süresi ve sırasında, davalardaki davranışları, hareketleri ve sergilediği tavırların uygun olması durumunda, bir daha suç işlemeyecek olması kanaatine varıldığı durumlarda hagb kararı verilebilmektedir.

Hagb Bozulursa Ne Olur?

Genel olarak 5 yıl süreli denetim ve kontrol süreçleri ile verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarında, sanıklardan bu sürelerde suç işlememeleri istenmektedir. Ancak belirtilen süre içerisinde tekrar suç işleyen sanıklar, farklı cezalara tabi tutulmaktadır.

Öncelikle hagb bozulursa ne olur sorusu için uyulmayan kararlar sonrasında, gerekli açıklamanın mahkeme tarafınca bildirileceği vurgusu yapılmaktadır. Kasıtlı ve istekli bir şekilde yeniden suçların işlenmesi, önceki kararın bozulmasına ve kişilerin infazının yakılarak, ertelenen hükmün aynen işleme koyulmasına karar verilmektedir.https://onedir.net/