1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Hacı adaylarına yönelik seminer düzenlendi
Hacı adaylarına yönelik seminer düzenlendi

Hacı adaylarına yönelik seminer düzenlendi

Peygamber Sevdalıları Hac farizasını yerine getirmek üzere müracaat eden ve kurada adı çıkan Diyarbakırlı hacı adaylarına seminer verdi.

A+A-

Peygamber Sevdalıları, 2012 yılı Hac farizasını yerine getirmek üzere müracaat eden ve kurada adı çıkan Diyarbakırlı hacı adaylarına yönelik Mustazaflar Cemiyeti Diyarbakır Şubesi konferans salonunda bir seminer düzenledi.

Seminerde hacı adaylarını bilgilendiren Vedat Turgut, hacı adaylarına hac ibadeti boyunca nasıl hareket edecekleri, uyulması gereken kuralları anlattı. Pratikte nasıl tavaf yapacakları gösterildi. Seminerde, Haccın Farz, Rükün, Vacip ve Sünnet kavramları, İhramın önemi, nerede giyileceği, nasıl giyileceği, telbiye, ihram yasakları, ihramdan ne zaman ve nasıl çıkılacağı, tavafın tanımı, yapılışı, çeşitleri, bunların ne zaman ve nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirildi.

Turgut, seminer hakkında bilgi vererek," Hacı adaylarımızın rahat ve bilinçli bir şekilde hac vazifelerini ve ibadetlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmeleri amacıyla bu seminerleri düzenlediklerini bu tür seminer ve devam edeceğini" ifade etti.

Turgut Peygamber Sevdalıları olarak,Hac ibadeti boyunca, Mekke'de her yatsıdan sonra Hz. Muhammed'in evinin yanında çadır kuracaklarını ve buluşma noktalarının burası olacaklarını belirtti. Turgut Medine' deki buluşma noktasının ise, Ravza i Mutahhara olduğunu açıkladı.

Seminerlere katılan hacı adayları, Hac hazırlıkları, seyahat, Hac ibadetinin önemi, haccın yapılış şekli, Hac menasikinde takip edilecek hususlar ile Mekke ve Medine'deki ziyaret yerleri gibi konularda eğitim aldıklarını belirterek memnuniyetlerini dile getirdiler.

(Osman İçli-İLKHA)