1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Güzellik uzmanları gönüllerince eğlendi
Güzellik uzmanları gönüllerince eğlendi

Güzellik uzmanları gönüllerince eğlendi

DİYARBAKIR - Kentte bulunan güzellik salonu işletmecileri düzenledikleri ‘Güzellik Uzmanları Dayanışma ve Kaynaşma Gecesi’nde biraraya geldi.

A+A-

Geceye katılan güzellik uzmanları hem birbirlerini yakından tanıma fırsatı buldu, hem de gönüllerince eğlenerek stres attı.

Diyarbakır’da bulunan Güzellik Salonları işletmecileri ve çalışanları düzenledikleri gecede buluşarak gönüllerince eğlendiler. Düzenlenen geceye Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Cemil Değirmenci, Dicle Üniversitesi Saç ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Sorumlusu Öğr.Gör.Hilal Koluman, güzellik salonları işletmecileri, çalışanları ve çok sayıda güzellik uzmanı katıldı.

HALAYLAR ÇEKEREK STRES ATTILAR
 
Sadık Özgeçeci, ve Hasret Kızılkaya tarafından düzenlenen gecede güzellik uzmanları gönüllerince eğlendi. Kürtçe ve Türkçe şarkıların seslendirildiği geceye katılanlar halaylar çekerek stres attılar.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Cemil Değirmenci, “Sizde takdir edersiniz ki bu 1 hafta 10 gün sıkıntılı bir süreç yaşadık. Problemli bir süreç yaşadık hiç istemediğimiz gibi bir süreç yaşadık ve inşallah bu gece bu birliktelikle bu problemler son bulur diye düşünüyorum. Bize kayıtlı 65 tane bende güzellik uzmanı var ama toplamda 500 tane üyem var ben hepsine eşit mesafedeyim birinin diğerinden farkı yok bende ama şöyle bir şey söyleyeyim hani bizimle 3-5 sefer fazla görüşüp fazla facebook da dolaşması farklı yorumlamalara sebep oluyor bundan üzülüyorum. Biz hepimizin amacı sadece az öncede dediğim gibi sizlerin salonlarınızda daha rahat bir şekilde çalışabilmeniz bunu özellikle söylemek istiyorum ki ben taki ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım sizin sorunlarınıza duyarsız kaldığımız zaman o zaman sizin eleştirilerinizi hak ederiz ve sineye çekeriz size yorumsuz kalabiliriz ama şu konuda rahat olun ki biz her zaman her şekilde arkanızdayız bundan şüpheniz olmasın asıl muhatabınız biziz hiç kimse kahramanlığa soyunmasın kendini de kimseyle kötü etmesin” diye konuştu.
 
“BİRLİK OLURSANIZ SORUNLARINIZI ÇÖZERSİNİZ”
 
Geceye katılan ve bir konuşma yapan DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu ise, “Yıllardır tek sorun yaşadığımız oda Berber Kuaförler odası. Bir türlü muhatap olamadığımız ve son 3.5 yıldır muhatap bulduğumuz bir ekip var karşımızda her alanında mücadele ediyorlar. Sizlerin sorunlarını berber ve kuaförlerin sorunlarını her alanında gündeme getirmeye çalışıyorlar, bizlere iletiyor bizde gerekli kurum kuruluşlara iletmeye çalışıyoruz” dedi. Güzellik salonlarının sıkıntılarıyla alakalı birçok yerle görüştüklerini onların sorunlarına çare olduklarını da sözlerine ekleyen Ebedinoğlu şunları söyledi:
 
“Son günlerde yaşamış olduğunuz sorunlar sıkıntılar bizleri gerçekten derinden üzdü. Yakında arkadaşlara ifade etmeye çalıştık.Genel merkezlere kalıp gönderdim ilgili kurumlara da ilettik burada Sağlık İl Müdürü ile defalarca görüştük. İl Valimiz ile bu konu ile görüşmeler de yaptık. Bazı arkadaşlarımıza tutanaklar tutulmuş ancak biraz önce ifade etmeye çalıştım maalesef bu tutanakların tutulmasının tek sebebi birbirinizi şikayet etmemeniz ki gönül isterdi ki bütün bugün bu salonda yanılmıyorsam yüzlerce güzellik salonları var. 62 tane yakın bize kayıtlı. Bu kadar işletme varsa bugün burada demek kimsenin sorunu yok. Sadece sizlerinin sorunu var ben salonda onu görüyorum. Yani siz birlik ve beraberlik içinde olursanız birçok sorunumuzu çözebiliriz.
 
“KAYIT DIŞIYLA İLGİLİ CİDDİ MÜCADELE BAŞLAYACAK”
 
Kayıtsız arkadaşlarımızı kayıt altına almak için müdahale edelim. Biz şuanda bir süreç içindeyiz şu 2-3 ayı atlatırsak biz kayıtsızlarla ilgili bir çalışma başlatacağız. Yani biz kayıtta esnafı temsil ediyoruz kayıtsız esnafın temsilcisi değiliz. Kayıtsız esnafın da haksız rekabetin başlatılmasında karşı çıkacağız. Bugüne kadar yaşanan olaylara da kurumlar arasındaki uyuşmazlıktan dolayı biz bu soruna fazla eğilemedik açıkçası. Kayıt dışındakileri kayıt altına alamadık ama artık süreç farklı bir süreçteyiz. Bu süreçten sonrada bütün mesleklerin tabi ki de sadece güzellik uzmanları için geçerli değil. Berberler içinde fırıncılar içinde geçerli bütün sektörler için geçerli kayıt dışıyla ilgili ciddi mücadele başlayacak.

Biz bu görüşmeleri il nezninde sayın valimize yaptık gerek vergi dairesiyle gerekse sağlık il müdürlüğüyle ilgili bütün kurumların bir araya gelecek bir komisyon şuan da oluşturulacak. Bu komisyon bütün mahallelere sokaklara girecek ve öncellikle bir uyarı tutanağı tutulacak. Uyarıdan sonra kayıt altına girmezlerse biz dediğim gibi kesinlikle bu iş yerlerin kapanması için başta ben olmak üzere elimden geleni yapacağım. Çünkü dediğim gibi biz kayıtlı esnafın temsilcisiyiz kayıtsızlara karşı bir mücadele başlatmış durumdayız”