1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Günlük kiralık evler uygun değil
Günlük kiralık evler uygun değil

Günlük kiralık evler uygun değil

DİYARBAKIR - Kanun hükmünde kararname ile günlük kiralık evlere ve otellerde kalanlara kimlik bildirme zorunluluğu getirildi.

A+A-

Diyarbakırlı Emlakçı Mehmet Aydın, doğru kullanıldığı takdirde bir olumsuzluk içermeyeceğini dile getirirken, “İnsanların ihtiyacıyla ilgili olursa sorun olmaz. Ama genele baktığımız da kötü amaçlar için kullandıklarından uygun bulmuyoruz. Farklı amaçlar için kullanıldığından tasnif etmiyorum” dedi.
 
Olağanüstü hal kapsamında kanun hükmünde kararnamelerle günlük kiralık evlere ve otellerde kalanlara kimlik bildirme kararı getirildi. Bu kimlik bildirme kararnamesiyle birlikte “Otellerde, günü birlik kiralık evlere, bekar odalarına, tatil köylerinde, kamp ve kamping gibi her türlü yerlerde kimlik bildirme yapılacaktır” denildi.
 
10 BİN LİRA CEZA
 
OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle günlük ev kirala ve otellerde kalacak olan kişilerin kimlik bildiğimi yapması zorunlu hale getirildi. Yapılmadığı takdirde 10 bin lira para cezası verilecek. Şayet yapıp yanlış kimlik bildirimi verilirse 5 bin lira para cezası verilecektir.
 
“DOĞRU KULLANILIRSA SORUN YOK”
 
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Diyarbakırlı Emlakçi Mehmet Aydın, “Bizde olmadığı için vermiyoruz. Ne amaçla kullanılır nasıl kullanılır bilemiyoruz” dedi. Doğru kullanıldığı takdirde bir olumsuzluk içermeyeceğini dile getiren Aydın, “İnsanların ihtiyacıyla ilgili olursa sorun olmaz. Ama genele baktığımız da kötü amaçlar için kullandıklarından uygun bulmuyoruz. Farklı amaçlar için kullanıldığından tasnif etmiyorum” dedi.
 
“KORSAN EMLAKÇILAR YAPIYOR”
 
Emlakçıların genelinin böyle işler yapmadığını söyleyen Aydın, “Buradaki Emlakçıların yapmadığını biliyorum. Emlaklerden yapanlarında korsan olarak yapıldığını biliyorum. Piyasada geziyorlar buluyorlar nasıl anlaşıyorlar bilmiyorum. Günlük eşyalı kiralık ev veriyorlar” dedi.
 
“KARAR’I DESTEKLİYORUZ”
 
Günlük kiralık evlerin takibe alınmasını medyadan duyduğunu söyleyen Aydın, “Güzel bir uygulama kim kalıyor kimler kalıyor ne için kalıyorlar takibe alınması bizler için güzel uygulamalar. Bunların bilmesi gerekiyor şeffaf olması gerekiyor. Adam geliyor kimdir nedir neyin nesidir hangi amaçla kullanılıyor bilmiyoruz yani bilmediğim için yani doğal olarak takip edilmelidir” diyerek ifade etti.
 
“İNSANLARIN ÇOĞUNDA ÖNYARGI VAR”
 
İnsanlarının çoğunun günlük kiralanan evlere karşı ön yargı oluştuğunu belirten Aydın, “Takip edilmesi durumunda daha bilinçli kullanıma girer. Piyasada korsan tipler var onlar farklı yönde günlük evleri farklı yönde kullanılıyor. Bu yüzden takip edilmesi doğru bir karardır” diyerek konuşmasını bitirdi.