1. HABERLER

  2. SPOR

  3. GSYD'den tepki "Diyarbakır takımları cezalandırılıyor mu?"
GSYD'den tepki "Diyarbakır takımları cezalandırılıyor mu?"

GSYD'den tepki "Diyarbakır takımları cezalandırılıyor mu?"

DİYARBAKIR- Yaklaşık 3 yıldır Amedspor'a uygulanan deplasman yasakları Diyarbekirspor içinde aynı şekilde uygulanması bardağı taşırdı.

A+A-

Son 5 sezondur 3.Ligde şampiyonluk mücadelesi veren Diyarbekirspor geçtiğimiz hafta sonu şampiyonlukta çok krtitik bir viraj olan  Bayburt deplasmanına deplasman yasağı gelmesi, hem Diyarbekirsporlu taraftarları, hemde ev sahibi Bayburtlu sporseverlerin tepkisine neden olmuştu. Yıllardır maçlarında hiç bir olay yaşanmadığı halde Diyarbakır ve bölge takımlarına karşı uygulanan bu yasaklar artık bir nevi ceza halini almış durumda. Bu durum futbolun adil kurallarla oynanmasına, diğer bir değişle rakip takımlara karşı bir avantaj, ayrıca en önemlisi  kardeşlik ruhuna aykırı bir durum yaratıyor.

Bu duruma tepki gösterenlerden biri de  Güneydoğu Spor Yazarları Derneği oldu. 

Taraftar Yasaklarına Tepki
Güneydoğu Spor Yazarları Derneği (GSYD), Doğu ve Güneydoğu takımlarının taraftarlarına verilen deplasman yasaklarına tepki göstererek TFF’yi ve ilgili birimleri bu sorunu çözmeye çağırdı. Açıklamada,” Süper lig müsabakasında Fenerbahçe taraftarı 2 bin 500 kişi ile Galatasaray stadyumunda maç izleyebiliyorsa alt liglerde mücadele eden takımlarda bu haktan mahrum edilmemelidir” denildi.


“Kardeşlik Ruhuna Aykırı Bir Tutumdur”
Güneydoğu Spor Yazarları Derneği (GSYD), Doğu ve Güneydoğu takımlarının taraftarlarına verilen deplasman yasaklarına tepki göstererek ,toplumda tepkilere neden olan bu yasakların son bulması için Türkiye Futbol federasyonu (TFF)  ve ilgili birimlere çağrıda bulundu. Açıklamada,” Son süreçte yaşanan taraftar yasakları futbolun ruhuna ve gelişmesine hiçbir katkı sağlamadığı gibi ülkemizin futbolda gelişimini engellemektedir. Türkiye’de en popüler spor branşı durumunda olan ve milyonların takip ettiği, takım tuttuğu futbolun getirilen seyirci yasaklarıyla tribünlerin boş kalması taraftarların takımlarını izlemesinin engellenmesi barış, kardeşlik ve sporun ruhuna zarar vermekten başka bir şey değildir” denildi.


“Anlamsız Yasaklar Büyük Zarar Veriyor”
“Süper lig müsabakasında Fenerbahçe taraftarı 2 bin 500 kişi ile Galatasaray stadyumunda maç izleyebiliyorsa alt liglerde mücadele eden takımlarda bu haktan mahrum edilmemelidir” denilen açıklamada Amedspor,Diyarbekirspor ve diğer bölge takımlarının bu konuda yaşadığı sıkıntılara dikkat çekildi. Açıklamada,”Özellikle bölgemizde son yıllarda misafir olan takım taraftarları en güzel şekilde ağırlanmakta ve kol kola maçlar izlenmekteyken maalesef bölge takımlarımız gittikleri deplasmanlarda anlamsız taraftar yasaklarıyla engellenmektedir. En güzel örneklerden biri Kocaelispor ve Serik Belediyespor taraftarlarının Diyarbekirspor maçında taraftarlar tarafından ağırlanması ve misafir takım taraftarlarının vermiş olduğu teşekkür, birlik, beraberlik ve kardeşlik demeçleri futbolda olması gerekendir. 


“İnsanların Maç İzleme Hakkını Ellerinden Almak Büyük Haksızlık”
58 maçtır taraftar yasağı getirilen Amedspor’a, son haftalarda aynı uygulamayla karşı karşıya kalan Diyarbekirspora ve bölge takımlarına getirilen bu haksız uygulamaların artık son bulması ve ülkemizin bütünlüğü birliğine uygun bir ruhla her vatandaşımızın Türkiye’nin her stadyumunda maç izleme hakkının sağlanması en büyük dileğimizdir. 
Özellikle bu konuda Türkiye Futbol Federasyonunun gerekli hassasiyeti göstererek il mülki amirleriyle irtibata geçmesi ve bu yanlış uygulamadan vazgeçilmesini dilemekte olduğumuzu Kamuoyuna sayılarımızla belirtiriz” ifadeleri kullanıldı.