1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. GAZİANTEP HABERCİLİK
GAZİANTEP HABERCİLİK

GAZİANTEP HABERCİLİK

Türkiye’de ve Gaziantep’te haberlerin kaynağı https://www.gaziantepinhabercisi.com/dur.

A+A-

Türkiye’de ve Gaziantep’te haberlerin kaynağı https://www.gaziantepinhabercisi.com/dur. En güncel ve en doğru haberlerle insanlar bilgilendirilmeye devam edilmektedir. Yaşamın içinde ne oluyorsa burada hızlı bir şekilde yayına alınmaktadır.

 

 

Günümüzde insanların sosyokültürel açıdan yaşadıkları gelişim ve değişime katkıda bulunmak için meydana gelen olaylar ve olgularanlık olarak Gaziantep haber vasıtasıyla tüm dünyaya duyurulmaktadır. Vuku bulun tüm her şeyin hemen anlaşılabilmesi noktasında haber sitesinin önemli bir rolü olduğu görülmektedir.

 

Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ile habere ve bilgiye ulaşmanın kolay hale gelmesiyle, yerel basın geçmiş yıllarda olduğu gibi ağırlıklı olarak yerel bilgilere ya da haberlere yer vermemektedir. Ulusal ve uluslararası bilgiler ve haberler de yerel basında geniş yer almaktadır. Bu durum ulusal basın ve yerel basın arasında artık kesin bir ayrım yapmayı zorlaştırmaktadır. Buna en güzel örneklerden birisi Gaziantephaber7’dir.

 

Uluslararası ve ulusal basındaki gelişmeler kapsamında Gaziantep basınının ortaya çıkışı; gelişimi, aynı bölgedeki yerleşim alanlarıyla kıyaslandığında daha dikkat çekici olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda bölgede ilk Türk gazetesinin, ilk siyasi mizahi Türk gazetesinin ve çocuk gençlik dergilerinin çıkması bu durumu kanıtlar durumdadır. Ayrıca Gaziantep; savaş ortamına, olumsuzluklara, yoksulluğa rağmen tarihi süreçte basının gelişiminin devam ettiği kentlerdendir.  Yeni teknolojilerin Gaziantep’te kitle iletişim araçlarındaki dönüşüme etkisi, bugün itibariyle önemli bir seviyeye ulaşmıştır.

 

Gaziantep’te yayınlanan gazetelerin ve dergilerin içeriklerinde sosyal medyanın etkisiyle meydana gelen değişimlerden biri; daha çok görsel malzemeye yer verilmeye başlanmasıdır. Haber ve bilgileriniçeriklerinin zenginleştirilmesi içinses, görüntü ve metin bir arada kullanılmaktadır. Ayrıca hedef kitleden geribildirim alabilmek amacıyla linkler, iletişim bağlantıları paylaşılarak olay ve olgular kanıtlanabilir vaziyete ulaşmştır. Yerel medya kuruluşlarının büyük çoğunluğunun sosyal ağlarda da yer aldığı ve takip edildiği görülmektedir. Gaziantep ağzını tanıtmak ve Gaziantep kültürünü yaşatmak amacıyla sosyal medyada pek çok içerik paylaşılmakta ve paylaşımlar yoğun bir şekilde takip edilmektedir.

 

Sosyal medya gelişimison zamanların üzerinde çok konuşulan kavramlarından biri haline gelmiştir.Bu kapsamda habercilikte sosyal medya yeniliklere açık yapısıyla uzun yıllar araştırmalara konu olacağı görülmektedir. Türkiye’de ve Gaziantep’te basın alanında yaşanılan gelişimin ve değişimin, sosyal medyanın geleneksel basın üzerindeki etkisi açıklıkla görülür vaziyettedir. Bu kapsamda Gaziantep yerel basınında sosyal medyanın etkisiyle meydana gelen değişim ve dönüşüm ulusal basına paralel olarak gelişmeye devam etmektedir.