1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Futbol sadece futbol değildir
Futbol sadece futbol değildir

Futbol sadece futbol değildir

TOBB'a bağlı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, bölgede futbolu bitiren anlayışa ve kent idarecilerine ders niteliğinde olacak bir araştırma yaptı. Diyarbakırspor'un yok olmasına neden ve seyirci olanlar tarihi bir yanılgı içinde olduklarını an

A+A-

FUTBOL YOKSA HUZUR DA YOK

Diyarbakırspor başta olmak üzere doğu ve güneydoğudaki köklü ve tarihi kulüplerin yaşadığı sorunları aşamayarak dibe vurması da ya kapanması bölgedeki spor heyecanını bitirirken,nüfüsünün yarıdan fazlasının genç olduğu bölgede futbolun çökmesinin hem artan terör ve şiddet olaylarında aktif rol oynadığı hem de bölgenin ekonomik olarak biraz daha gerilemesine yol açtığı bir araştırma ile saptandı.

Araştırmaya göre, futbol takımı olan şehirlerde tekstil, medya, turizm, gıda gibi sektörler daha hızlı büyüyor. Takımların kazandığı kupalar da o şehrin ekonomisine katkı sağlıyor.

FUTBOL VARSA KALKINMA DA VAR

Araştırmaya göre, İSO 500'de şirket sokabilen illerin futboldaki başarısı da artıyor. Araştırmada, futbolun da aynı zamanda kalkınmayı desteklediği de ortaya kondu.

Araştırmada, özellikle geri kalmış doğu ve güneydoğu illerinde futbolun desteklenmesiyle, bu illerin ekonomisinin de düzeltilebileceği belirtildi.

İşte araştırmada elde edilen çarpıcı bulgular:

Futbol takımlarının Süper Lig ve 1. Lig'deki başarı puanları ile bu illerdeki büyük şirket sayıları arasında yüksek ilişki bulunuyor. Yapılan hesaplamaya göre, listede 526 şirketi bulunan İstanbul'un futbol başarı puanı 248 olurken, Listede 17 şirketi bulunan Antep'in başarı puanı 38'de kaldı. Listede hiçbir şirketi bulunmayan Van'ın başarı puanı ise 24.

İZMİR'DE TERS ORANTI VAR

2011'de listedeki şirketlerin yüzde 38'i İstanbul'da bulunurken, ilin futbol başarı puanından aldığı pay yüzde 19. Bu da ilin ekonomik durumu iyileştikçe, futbola ayrılan kaynağın arttığını gösteriyor.

İllerdeki büyük ölçekli güçlü şirketlerin azlığı, futbol kulüplerinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan sponsorluk gelirlerini olumsuz etkiliyor. Ama her zaman ekonomik açıdan gelişmiş illerin futbolda başarılı takımlar çıkarması beklenmiyor. Örneğin İzmir, listede 50 ve üzerinde firma bulundurmasına rağmen, başarı sıralamasında 5. durumda.

FUTBOL KALKINMAYI SAĞLIYOR

Futbol, kendisi dışındaki sektörlere de 10 kat daha fazla katma değer sağlıyor. Futbol sebebiyle, tekstil, medya, turizm, gıda gibi sektörlerde de gelişme yaşanıyor.

Kazanılan kupalar da ülke ve şehrin ekonomisine katkı sağlıyor. Dünya Kupası'nı kazanan ülkelerde tüketim artarken, borsaları da yüzde 5-10 arasında yukarı çıkmıştı. Aynı şekilde Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın Avrupa Kupası ve ülke içindeki başarılarının da sanayi üretimini artırdığı tespit edildi.

BÖLGENİN İLACI FUTBOLDUR

Araştırmanın en çarpıcı bölümü doğu ve güneydoğu ile ilgili. Artan terör ve şiddet olayları nedeniyle huzursuz olan bölge halkının huzuru ortak payda olan futbol ile bulabileceği ifade edilirken,Diyarbakırspor gibi kulüplerin desteklenmesi halinde bunun hem toplumsal huzura hem de ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacağı ifade edildi.

45 yıllık mazisi olan ve bugün kapanmak üzere olan Diyarbakırspor, terör ve şiddetin tavan yaptığı dönemlerde bile hükümetler ve kent yöneticileri tarafından desteklenerek gençliğin umudu olmuştu. Diyarbakırspor'un çökmesinden sonra genç kesimin zararlı alışkanlıklara kayarak aynı zamanda illegal yapıların arka bahçesi haline geldiği de ifade ediliyor.