1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Faşizmin ve nazizmin ayak seslerini duyuyoruz"
"Faşizmin ve nazizmin ayak seslerini duyuyoruz"

"Faşizmin ve nazizmin ayak seslerini duyuyoruz"

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, faşizmin ve nazizmin ayak seslerini duyduklarını söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Avrupa ile yaşanan gerilim hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, "Faşizmin ve nazizmin ayak seslerini duyuyoruz. Buna tedbir almak lazım. Orada 3 nesildir oturan insanları, kendi vatandaşı olan insanları yabancı göstermek doğru değildir.” dedi.

Bakanlar Kurulu’nda, Türkiye'nin sınır fiziki güvenlik sistemi, Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari illerinde çatışmalardan zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi konularla ilgili alınan kararların imzalandığını belirten Kurtulmuş, Türkiye-Avrupa gerilimi hakkında konuştu.

PKK’nin Avrupa’da düzenlediği gösterilerle ilgili konuşan Kurtulmuş , “PKK'nın açık bir şekilde gösteri yapmasına ses çıkarmadılar. Hatta PKK'nın Almanya'nın şehirlerinde polisin gözetimi altında güvenlikle yapmalarını sağlayacak imkanı sağladılar. Bu kabul edilemez. Son derece yanlış tavır ve tutumdur. Hiçbir demokratik kural bakımından izahı yoktur. Bu örgütün açıkça posterleriyle Türkiye karşıtı gösteri yapmasına müsaade etmek, dostu oldukları Türkiye'nin bakanlarına toplantı yapmasına izin vermeme tvrını kabul etmiyoruz. Bu tavrı açıkça kınadığımızı belirtiyoruz. Bu dostluğa ve müttefikliğe uymayan tavırlar, daha sonraki demeçlerle derinleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye'nin hangi sistemle yönetileceğine felanca ülkede oturan biri karar vermez”

“Avrupa'da yükselen ırkçılığın, Türkiye düşmanlığının tezahür etmiş halleridir.” diyen Kurtulmuş, daha sonra şunları kaydetti: “Bundan Türkiye'ye zarar gelmez ama bunları yapanlar fayda edemez. Bu devam ederse aşırı milliyetçilik yükselir. Oradaki vatandaşlarımız Avrupa toplumunun kalıcı mutedil unsurlarından biridir. Oradaki varlığımızın emniyetini koruyacak, toplumlarıyla daha iyi entegre olmalarını sağlayacağız. Üzerimize düşen her türlü sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Türkiye'nin hangi sistemle yönetileceğine felanca ülkede oturan biri karar vermez. 16 Nisan'da sandık ortadadır, millet ne karar verirse başımızın üstünedir. Türkiye'deki referandum TBMM'den 339 milletvekilinin 'Evet' oyu ile çıkmış ve milletin önüne gitmektedir. Hariçten gazel okumasınlar. Türk halkının tercihlerine saygı duysunlar. Tercih ne olursa olsun başımızın üstünedir.”

“Bize laf yetiştirmelerine gerek yok”

Nazi benzetmesini Avrupalıların geleceğinden endişe ettikleri için söylediklerini ifade eden Kurtulmuş, “Kusura bakmasınlar biz bu faşizm benzetmelerini Avrupalı dostlarımızın geleceğinden endişe ettiğimiz için söylüyoruz. Bunlardan korunmaları için davranışlarını gözden geçirmeleri gereken biz değiliz. Bu tavırları ortaya koyanlar, faşizm ve nazizm söylemlerinden endişe edenlerdir. Wilders diye bir adam çıkacak, ya da Almanya'da neo-naziler ortaya çıkacak, Türklere yabancılara karşı derin devlet operasyon yapacak, Müslümanlar dışarı diye mitingler yapılacak, siz de çok kültürlülükten bahsedip ırkçılığa demokratik tepki diyeceksiniz. Akıllarını başlarına toplasınlar diye söylüyoruz. Bize laf yetiştirmelerine gerek yok. Tedbir çok kültürlülükten geçiyor” şeklinde konuştu.

"Faşizmin ve nazizmin ayak seslerini duyuyoruz"

Avrupa kıtasını kötü bir gelecek beklediğine dikkat çeken Kurtulmuş, “Faşizmin ve nazizmin ayak seslerini duyuyoruz. Buna tedbir almak lazım. Orada 3 nesildir oturan insanları, kendi vatandaşı olan insanları yabancı göstermek doğru değildir. O akşam yaşadıklarımız sabaha kadar bütün milletimizi öfkelendirdi. Biz siyasi akılla hareket ediyoruz. Yakın komşumuz, dostumuz, müttefikimiz, Avrupa kıtasını kötü bir gelecek bekliyor. Bu tedbirleri almanın yolu yabancılarla dostluk içerisinde yaşamaktır. Rencide etmek için söylemiyoruz, akıllarını başlarına alsınlar. Faşizmin tuzağına düşmesinler diye bunları söylüyoruz” dedi.