1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Faciadan dönüldü
Faciadan dönüldü

Faciadan dönüldü

12 Aralık'ta açılması planlanan DSİ'ye ait sulama kanalına deneme amaçlı su verilmek istenirken, tedbir alınmaması Diyarbakır'ın merkeze bağlı Çiftlik Köyü'nü adeta sular altında bıraktı.

A+A-

DSİ'nin dikkatsizliği ve duyarsızlığı koca bir köyü sular altında bıraktı. Diyarbakır'ın merkez ilçesi Bağlar'a bağlı Çiftlik Köyü'nde yaşanan ihmal sonucu büyük facia meydana gelirken, tek sevindirici nokta can kaybının olmaması ve olayın da gece değil gündüz meydana gelmesi oldu.
12 Aralık'ta resmi açılış yapılacağı açıklanan DSİ'ye ait sulama kanalına Dicle-Kral Kızı barajından deneme amaçlı bırakılan su, önlem alınmadığı için taşınca ortaya sel facialarını aratmayan görüntüler çıktı.
 
KÖYLÜNÜN ZARARI BÜYÜK

Önceden tedbir alınmadığı için kapasiteyi aşan su, sulama kanalının yanında bulunan Çiftlik Köyü'nü harabeye çevirirken, köyün merkezle ulaşımını sağlayan dere üzerindeki köprü önemli oranda yıkıldı. Bir çok ev sular altında kalırken, faciayı son anda fark eden köylüler kendilerini güçlükle dışarı atabildiler. Bir çok köylü de evlerinin çatısına çıkarak kurtulabildi. Ekili ve dikili alanların çok olduğu köyde tahminlere göre binlerce dönüm arazi sular altında kaldı, bir çok hayvan akıntıya kapılarak telef oldu.
 
MUHTAR :'SORUMSUZLUKTUR'
 
Uzun süre şehir merkezi ile ulaşım sağlayamayan köylüler yetkilileri arayarak yardım istedi. DSİ yöneticilerinin olaydan saatlar sonra köye gelmesi tepki çekerken, köy muhtarı Hüsnü Cemal Kulu, yaşanan olayın tam bir sorumsuzluk örneği olduğunu söyledi. Kulu, ”Deneme amaçlı su bırakıldığından haberimiz yoktu. Bir anda neye uğradığımızı şaşırdık. Bize önceden bilgi vermeleri, en önemlisi önlem almaları gerekirdi. Burada insanların yaşadığı bilindiği halde gösterilen tutum sorumsuzluktur.

'ZARARIMIZ TAZMİN EDİLSİN'

Köyümüzün köprüsü kullanılamaz halde. Yollar sular altında kaldı. Hayvanı ölen, tarlası zarar gören insanlar var. Tonlarca ağırlığındaki borular suyla beraber sürüklenerek buraya kadar geldi. Dere kenarındaki evler çökmüş durumda. İnsanlar evlerini terk ederek yüksek tepelere kaçtı. Şu an dışarıda kalan bir çok köylü var. Evi yıkılanlar sağlam kalan evlerde misafir ediliyor. Bu olayın sorumlusu kimse cezasını çekmeli ve köy halkının zararları tazmin edilmelidir. Heyet kurarak olayı incelesinler. İşin peşini bırakmayacağız.” dedi.

Köyde yaşayan vatandaşlar da DSİ'nin ihmali sonucu ölüme terk edildiklerine dikkat çekerek, yetkililere ateş püskürdü.

Etiketler :