1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eylemcilerle polis arasında gerginlik
Eylemcilerle polis arasında gerginlik

Eylemcilerle polis arasında gerginlik

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da cezaevlerindeki açlık grevine dikkat çekmek için yürüyüş yapmak isteyen BDP'liler ile polis arasında gerginlik yaşandı.

A+A-

Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi amacıyla açlık grevine başlayan tutuklulara dikkat çekmek amacıyla BDP Diyarbakır İl Binası önünden cezaevine kadar yürüyüş yapmak isteyen gruba polis izin vermedi.

Grubun önünü zırhlı araçlar ve çevik kuvvet polisleri keserken, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt kaldırımdan yürüyerek cezaevine gideceklerini ve açıklama yapıp dağılacaklarını belirtti. Polisin alınan talimat doğrultusunda toplu yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtmesi üzerine polis barikatını geçmeye çalışan BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Ardından polis, eylemcilerin küçük gruplar halinde geçişine izin verdi. Cezaevi önünde toplanan grup oturma eylemi yaparken, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve Emine Ayna da eyleme destek verdi. Aydoğan, herkesi yarınki eyleme davet ettiğini belirterek, “30 Ekim'de örgütlü olduğumuz tüm yerlerde, tüm illerde hayatı ve yaşamı durdurarak sivil bir eylem gerçekleştirerek AK Parti iktidarına güçlü bir mesaj vereceğiz” dedi.
Yapılan açıklamanın ardından kısa bir süre oturma eylemi yapan grup olaysız şekilde dağıldı. Yarınki BDP Grup Toplantısı'nın da Diyarbakır'da yapılmasının planlandığı öğrenildi.