1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eylemcilerin annelerinden çözüm isteği
Eylemcilerin annelerinden çözüm isteği

Eylemcilerin annelerinden çözüm isteği

DİYARBAKIR– Cezaevlerindeki açlık grevlerinde 59'ncu güne girilirken, eylemcilerin anneleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

A+A-

Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde bulunan Derya Moray'ın annesi Süheyla Moray, çocuğunun 3 yıldan beri cezaevinde bulunduğunu, 58 günden bu yana açlık grevinde olduğunu söyledi. Çocuğunun ne ile yargılandığını bile bilmediklerini belirten anne Moray, “Başbakana da sesleniyorum, sesimizi duysun artık. Bu ölümleri durdursun, akan kanı durdursun.

Buradan asker annelerine de, bütün siyasi partilere de sesleniyorum. Asker anneleri de diyorlar ki 'vatan sağolsun' çocukları öldüğü anda. Eğer o vatanda senin çocuğun yaşamıyorsa, benim çocuğumun bu ülkede yeri yoksa, ben bu vatanı terk ederim, başka bir vatanda da yaşarım. Çocuklarımızın sağlığını istiyorum. Çocuklarımızın isteklerinin yerine gelip, sağ salim bize gelmelerini bekliyoruz. Barış istiyoruz, biz her zaman barıştan yanaydık zaten. Biz hiçbir zaman kavga istemiyorduk. Kanın dökülmesini istemiyoruz. İstiyoruz ki bir an önce barış olsun, bütün milletimiz bununla mutlu olsun” dedi.

28 günden bu yana açlık grevinde bulunan mahkum Zeynep Altınkaynak'ın annesi Muazzez Altınkaynak da, çocuklarının vermiş olduğu kararın arkalarında olduğunu söyledi. Altınkaynak, “Sonuna kadar çocuklarımızın arkalarında olacağız. Onların kararlarına saygı gösteriyoruz. Sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. İstenen talepler çok büyük talepler değil. Hepsi bir iki gün içinde olabilecek talepler. Hükümetin bir an önce adım atması gerekiyor. Artık gün değil, her geçen saat kayıptır tutuklularımız için ve bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.