1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak'a 22 yıl hapis istendi
Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak'a 22 yıl hapis istendi

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak'a 22 yıl hapis istendi

DİYARBAKIR- Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in yargılandığı davaya Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

A+A-

Kışanak’a 22, Tuncel’e 26 yıl istendi

Mahkeme Başkanı Türker Türkoğlu, iddia makamının talebini sordu. Duruşma savcısı, bir önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaayı tekrarlayarak, Kışanak’ın “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 22.5 yıla kadar, Tuncel’in ise “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 15 yıla kadar cezalandırılmasını talep etti. Savcı ayrıca, her iki sanık için “iki defa zincirleme silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 26 yıl 8’er aya kadar hapis cezası istedi.

Mahkeme Başkanı Türker, iddia makamının taleplerinin ardından sanık avukatlarını dinledi. Kışanak ve Tuncel’in avukatları, müvekkillerinin mahkeme huzurunda hazır olmak istediklerini ve bir sonraki celse de hazır edilmelerini istediklerini söylediler. 

Cumhuriyet'te yer alan Selahattin Gökatalay'ın haberine göre, Mahkeme heyeti, son savunmalarını yapmak üzere Kışanak ve Tuncel’in bir sonraki duruşmada mahkeme huzurunda hazır edilmelerini, bizzat katılmayı istememeleri halinde ise bulundukları cezaevinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden hazır edilmeleri kararını vererek duruşmayı 1 Şubat 2019 tarihine erteledi.