1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eşitlik temelinde çözüm gereklidir
Eşitlik temelinde çözüm gereklidir

Eşitlik temelinde çözüm gereklidir

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkanı Kemal Burkay, Kürt siyasi hareketinin yanlışlardan arınması, bugünkü çıkmazdan kurtulup sağlıklı bir kanala girmesi için herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğini söyledi.

A+A-

Hak-Par 5. Olağan Kongresi'ni, 'Kürt sorununa eşitlik temelinde adil ve barışçıl çözüm' hedefiyle gerçekleştirdi. Yapılan oylama sonucu 32 yıl yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönen Kürt siyasetçi ve yazar Kemal Burkay, Hak-Par'ın yeni genel başkanı oldu.

ÇÖZÜMÜN SAĞLANMASI

Kongrede Hak-Par'ın Parti Meclisi ile Merkez Disiplin Kurulu üyeleri de belirlendi. Parti Meclisi 40 kişiden, Merkez Disiplin Kurulu ise 7 kişiden oluşuyor. Hak-Par'da görev dağılımı ise gelecek hafta Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak toplantıda belirlenecek. Eski Genel Başkan Bayram Bozyel de Parti Meclisi'nde görev aldı.

KÜRT ULUSAL HAREKETİ

Burkay, partilerinin Kürt ulusal hareketinin gerek duyduğu seçenek olduğunu söyledi. Kenarda durup izlemekten, böylece kendi rahatını seçmektense bilgisini ve birikimini arkadaşlarının ve halkının hizmetine sunmayı gerekli gördüğünü dile getiren Burkay, siyasal mücadeleyi örgütlü mücadele olarak gördüğünü kaydetti. Bu yaşında bile eğer kendisine bir rol düşüyorsa onu üstleneceğini vurgulayan Burkay, "Kürt siyasi hareketinin yanlışlardan arınması, bugünkü çıkmazdan kurtulup sağlıklı bir kanala girmesi için herkes üstüne düşeni yapmalı." dedi.

PARTİ MECLİS ÜYELERİ

Hak-Par'ın Parti Meclisi şu isimlerden oluşuyor: Sıracettin Sarı, Tayip Kızılyıldız, A. Menav Kıran, Oktay Dumlu, Alaeddin Aras, Derviş Korkmaz, Fehmi Demir, Hikmet Can, Necati Bayram, Celal Yıldız, İbrahim Polat, Ayşe Çelik, Seher Erol, Reşit Deli, M. Salih Alpar, Arif Sevinç, Bayram Bozyel, Sevgi Çelik Moray, Reşat Behçet, Hasan Dağtekin, Sabahattin Korkmaz, Mustafa Kalhan, Nusret Güven, Semra Arcan Gökçe, Mustafa Aytaş, Bedri Işık, Mehmet Celal Baykara, Azad Sağnıç, Özgür Basut, Nevzat Teker, Kaya Sertkaya, Hüseyin Özdemir, Osman Sarıtaş, Necati Tank, Sidar Avcı, Mahmut Döğer, Kurbani Demir, Raif Parlak, Hüseyin Avcu, Ramazan Moray.

Merkez Disiplin Kurulu üyeleri de şöyle: Naci Eren, Mehmet Baydar, Gülsüm Çelik, Vedat Dağtekin, İsmet Kaya, Behçet Tektekin, Ahmet Cemil Arcan.