1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eş Başkanlar yaşamını yitirenleri fidan dikerek andı
Eş Başkanlar yaşamını yitirenleri fidan dikerek andı

Eş Başkanlar yaşamını yitirenleri fidan dikerek andı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenler anısına Tahir Elçi Kent Ormanı’nda oluşturulan bölüme fidan diktiler.

A+A-

Eş Başkanlar, fidanlar büyüdükçe barış umutlarının büyüyeceğini, bu topraklara mutlaka barışın getirileceğini belirttiler.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, 10 Ekim 2015'te Ankara'da Barış Mitingi'nde katledilen 101 kişi anısına Tahir Elçi Kent Ormanı’na fidan dikti. Fidan dikimine Ankara katliamında yaşamını yitiren HDP Giresun milletvekili adayı Abdullah Erol'un kardeşi Fırat Erol ve yeğenleri de katıldı.

Fidan dikiminin ardından konuşan Eş Başkan Fırat Anlı, 10 Ekim'de Ankara Garı'nda yaşamını yitirenleri anarak, “Biz failleri çok iyi tanıyoruz, halkımızda bu faillerin beyninin nerede olduğunu çok iyi biliyor. Abdullah Erol arkadaşımızın şahsında 101 Ankara şehidini rahmetle anıyoruz. Bugün birçok yerde anmalar vardı, bu anmaların engellenmesi içler acısı. Bizde bu olayın anısına bu ormanda bir köşe yapıyoruz." dedi.  

'Fidanlar büyüdükçe barış umutlarımız büyüyecek'

Eş Başkan Gültan Kışanak ise bir yıl önce Türkiye'deki bütün vicdanlı yüreklerin, barış isteyen bütün barışseverlerin Ankara’da bir araya geldiğini hatırlatarak, “Bombalarla barış meydanını ölüm meydanına çevirenler aslında barış umutlarımızı ve çözüm umudumuzu katletmek istediler. Kardeşçe; ama demokrasi ve özgürlük içerisinde yaşabileceğimize olan umudu katletmek istediler. Abdullah Erol ve arkadaşlarının şahsında bu suikastı barışa düzenlediler. Buradan Ankara Garı önündeki bu vahşi saldırıda yaşamını yitiren herkesi saygıyla, minnetle yad ediyoruz. Size sözümüz bu mücadelenin takipçisi olmak, bu yolu bırakmamak, sizin uğruna yaşamınızı yitirdiğiniz barışı bu topraklara mutlaka getirmek olacak." diye konuştu.

Fidanlar büyüdükçe barış umutlarının büyüyeceğini ifade eden Kışanak, Ankara Garı önünde yaşamını yitirenlerin anılarını geleceğe taşımak için Tahir Elçi Kent Ormanı'nda bir bölüm oluşturulup fidan dikildiğini açıkladı.