1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. En az eğitime, en fazla gıdaya harcıyoruz
En az eğitime, en fazla gıdaya harcıyoruz

En az eğitime, en fazla gıdaya harcıyoruz

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Diyarbakır ve Şanlıurfalılar, en fazla gıdaya, en az ise eğitime harcama yapıyor.

A+A-

HABER MRK - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, 2009-2010-2011 Hane Halkı Tüketim Harcamaları Bölgesel sonuçlarını açıkladı.

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın yer aldığı TRC2 bölgesinde, hane halklarının en fazla harcamalarını gıda ve alkolsüz içeceklere, en az harcamalarını ise eğitim ve sağlık alanında yaptıklarını söyledi.

Güneydoğu Bölgesi 6. Sırada

TÜİK, özellikle bölge bazında tüketim harcaması oransal tahminlerinin verilebilmesi amacıyla 2009, 2010 ve 2011 yıllarında yapılan hane halkı bütçe anketlerinin veri setlerini bir araya getirerek, sonuçları üç yılı kapsayacak şekilde yayımladı.

Bu sonuçlara göre, toplam tüketim harcamasının yüzde 23,3'ü İstanbul'da oturan hane halkları tarafından yapılırken, Ege Bölgesi yüzde 14,5'lik oranla ikinci sırada, yüzde 11,6 oranı ile Akdeniz Bölgesi 3. sırada, yüzde 11,5 ile Batı Anadolu Bölgesi 4. sırada, yüzde 10,1 ile Doğu Marmara Bölgesi 5. sırada ve yüzde 6,3 oranı ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise 6. sırada yer aldı. Batı Karedeniz Bölgesi yüzde 5,2 ile 7., Orta Karadeniz Bölgesi yüzde 4,4 ile 8. Orta Doğu Anadolu Bölgesi yüzde 3,8 ile 9. sırada yer alırken, Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi yüzde 1,8 ile son sırada yer aldı.

En Fazla Gıda, En Az Eğitim

Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesinde en fazla harcama yapılan grup yüzde 29,3 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. İkinci sırada yüzde 22,5 ile Konut ve kira grubu olurken, yüzde 11,5 ile ulaştırma 3. sırada yer aldı.

En az harcama yapılan grup ise yüzde 0,9 ile eğitim oldu. Eğitimi yüzde 1,6 ile sağlık, yüzde 1,9 ile eğlence ve kültür izledi.