1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Elektrik kesintilerinin nedeni biz değiliz'
'Elektrik kesintilerinin nedeni biz değiliz'

'Elektrik kesintilerinin nedeni biz değiliz'

DİYARBAKIR Merkez Bağlar Belediyesi Başkanı Birsel Kaya Akat, yerel basında yer alan elektrik kesintilerinin nedeni olarak DEDAŞ'a trafo yeri verilmemesi haberinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

A+A-

Bağlar Belediye Başkanı Akat yaptığı yazı açıklamada konuyla ilgili basında yer alan eleştirilere yazılı olarak cevap verdi.

Akat yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da yayın yapan yerel bir gazetenin 3 Aralık 2018 tarihli internet sayfasında yer alan "Sakarya Caddesi,Melikahmet olmasın" başlıklı haberinde Bağlar Belediyesi sınırları içerisindeki Sakarya Caddesinde yaşanmakta olan elektrik sıkıntısının Bağlar Belediyesi'nin DEDAŞ'a trafo yeri vermemesinden kaynaklandığı haberiyle ilgili olarak şunları söyledi: 

"Ancak bu haber kesinlikle gerçeği yansıtmadığı gibi kamuoyunu da yanlış bilgilendirmiştir.


    Esasen,Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Diyarbakır İl Müdürlüğü Proje Tesis Yöneticiliği tarafından,2017 yılı Ağustos ayı içerisinde belediyemize gönderilmiş olan bir yazıyla trafo yerlerine ihtiyaç olduğu gerekçesiyle trafo alanları için meclis kararı alınması talep edilmiştir.

Bu kapsamda, belediyemiz meclisi tarafından 2017 yılı Ekim ayı içerisinde meclis kararı alınarak,Sakarya Caddesindeki Sarı Park isimli parkın içerisindeki trafonun yerine daha büyük ve modern bir trafo yapılması için istenen yerin tahsisi uygun görülmüştür.

Ayrıca, Diyarbakır  Büyükşehir Belediyesi'nin  2018 yılı Kasım ayı içerisinde Belediyemize göndermiş olduğu "Sakarya Caddesi Trafo Yeri" konulu yazısına istinaden,Kaynartepe Mahallesi 918 ada,19 parsel,774 ve 777 nolu sokakların kesişme yerindeki boş alana trafo konulmasında belediyemiz yönünden herhangi bir sakınca olmadığı ve söz konusu parselin şahıs mülkiyeti olduğu,gerekli istimlak işlemlerinin  yapılması halinde trafo konulabileceği hususu da Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 26/11/2018 tarih ve 19866 sayılı yazısı ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bildirilmiştir." dedi.