1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ekolojik belediyeciliğe doğru emin adımlarla Bağlar
Ekolojik belediyeciliğe doğru emin adımlarla Bağlar

Ekolojik belediyeciliğe doğru emin adımlarla Bağlar

Son üç yılda Bağlar'daki yeşil alanları artırmak için her alanı değerlendiren Bağlar Belediyesi, ilçedeki park yapım çalışmalarıyla çevreci belediyecilikte örnek teşkil edecek bir konuma geldi. Toplam 349.000 m2 alanı kapsayan 38 adet park ve yeşil alan B

A+A-

Bağlar ilçesinin genel görünümünü değiştiren Bağlar Belediyesi, halka yeşille bütünleşen dinlenme alanları yaratmaya devam ediyor. Uygun alanları “yeşille kucaklaşan alanlar” olarak değerlendiren Bağlar Belediyesi, daha yeşil bir Bağlar için faaliyetlerini hızlandırdı. Bağlar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, imar planında yeşil alan olarak ayrılan yerlerde park, çocuk bahçesi, spor parkı yapımı ve mevcut alanların bakım, onarım ve korunması ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Modern ve çevreci bir Bağlar yaratmayı amaçlayan Bağlar Belediyesi, Bağlar halkı için rahat nefes alabileceği, dinlenebileceği ve sıcak yaz akşamlarında serinleyebileceği mekânlar yaratmayı hedefliyor.

'Sağlıklı yaşam sağlıklı çevre ile olur' anlayışıyla hareket eden Bağlar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, son üç yılda toplam 19 parkın yapımını tamamlayarak halkın hizmetine sundu.
İlçedeki üç yıllık yeşil alan çalışmalarını değerlendiren Bağlar Belediyesi Park ve Bahçeler Sorumlusu Mervan Kaya, boş ve neredeyse çöplük olarak kullanılan birçok alanı park haline getirdiklerini belirterek, yurttaşların dinlenebileceği ve eğlenebileceği yeşil alanlar olarak tasarlandığını söyledi.

Üç yılda Bağlar 19 park ve yeşil alana kavuştu

Kaya, Park yapım aşamasında halkın rahatlığını göz önünde bulundurarak en ince ayrıntısına kadar düşündüklerini ve özellikle kadın, çocuk, engelli vatandaşların en iyi şekilde yararlanabilecekleri çalışma yürüttüklerini belirtti. 1994 yılında Bağlar Belediyesi'nin kurulduğunu ifade eden Kaya, kurulduğu yıldan 2009 yılına kadar 19 adet parkın halkın kullanımına açıldığını ve bu yıllar arasında yeşil alan miktarının 228.100 m2 olduğunu kaydetti. Kaya, “Son üç yıl içerisinde 19 park daha yapılarak 2012 yılında toplam 38 adet park ve yeşil alanımız olmuş oldu. Üç yılda yapılan parklarımızın toplamı ile yeşil alan miktarımız 349.000 m2'ye ulaşmıştır” dedi.

2012 yılının sonlarına doğru bitirilmesi hedeflenen parklara ilişkin de açıklamada bulunan Kaya, “Şu anda yapımı devam eden Göletli Park, Engelsiz Yaşam Parkı, Sosyal Kent Parkı, Barış Parkı, Rihan 2 Parkı, 5 Nisan ve Şeyhşamil mahallelerimizdeki çalışmalarımızı da 2012 yılı sonuna kadar tamamlayarak halkımızın kullanımına açmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Kaya, 2013 yılı programı dahilinde olan DSİ-1. etap ve Alipınar Spor Kompleksi gibi alanlara ilişkinde projelerinin devam edeceğini söyledi.

Bağlar Belediyesi tarafından son üç yılda halkın kullanımına sunulan park ve yeşil alanlar şöyle:

1-Rihan 1 Parkı,

2-Leyla Kasım Parkı,

3-Cezaevi Parkı,

4- Cansu Parkı,

5-Fatih Lisesi ile Fevzi Çakmak İ.Ö. Okulu arası yürüme yolu,

6-Selçuk Ecza Deposu Parkı,

7-Cengizler Caddesi Cep Parkı,

8-Turgut Özal Bulvarı Cep Parkı,

9-Emek Caddesi Cep Parkı,

10-Sento Caddesi yol boyu yeşillendirme çalışması,

11- Teğmen-1 Cep Parkı,

12-Teğmen-2 Parkı,

2012 yılının sonuna kadar bitirilmesi hedeflenen parklar

13-Göletli Parkı,

14-Engelsiz Yaşam Parkı,

15-Sosyal Kent Parkı,

16-Barış Parkı,

17-Rihan-2 Parkı,

18-5 Nisan Mahallesi Parkı,

19-Şeyşamil Mahallesi Parkı