1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eker ve Arınç Ulucami'nin açılışına katıldılar
Eker ve Arınç Ulucami'nin açılışına katıldılar

Eker ve Arınç Ulucami'nin açılışına katıldılar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bizi üzen hadiseler var. Hala bu hadiseler devam ediyor. Dün bile patlayıcı maddenin yakalanmış olması, uzun namlulu silahların ele geçirilmiş olması inanın bizi üzüyor ve kahrediyor.

A+A-

 Korktuğumuzdan değil, biz kendimizi Diyarbakır halkına emanet ediyoruz, Diyarbakır halkını da Allah'a emanet ediyoruz. Artık bu ülkede barışla, huzurla yaşamanın yolunu bir şekilde bulduk, buluyoruz ve inşallah kucaklaşacağız” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır'da Ulu Camii'nde restorasyonu tamamlanan Hanefi bölümünün açılışına katıldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı törende konuşan Arınç, kendilerinin Diyarbakır'ı, halkını sevdiklerini, her vesile ile Diyarbakır'a gelmeyi, vatandaşlara selam vermeyi kendilerine borç bildiklerini söyledi. Görev alanı içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün de bulunduğunu belirten Arınç, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde ecdatlarının kendilerine bıraktığı büyük mirası ayakta tutmaya çalıştıklarını kaydetti. Arınç, “Başta Diyarbakır olmak üzere bölgemize bağlı olan Mardin, Batman gibi illerimizde de ne kadar cami varsa, ne kadar türbe varsa, ne kadar medrese varsa, han, hamam, yol, köprü varsa hepsini ihya edeceğiz. Kaynağımız var, imkanımız var. Elimizdeki bu imkanları inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizin yüzlerce yıldan bu yana ayakta tuttuğu bu eserlerin icrasına harcayacaksınız demiştik. Çok şükür yaptığımız eserleri açıyoruz. Benden önce başlayanlar var, şimdi başladığımız var. 5 ay önce geldiğimizde Hz. Süleyman Camii'ni açmak kısmet olmuştu. Şimdi de orada Büyükşehir Belediyemiz ve TOKİ'nin iş birliği ile çok güzel bir alan meydana geliyor. Camilerin çevresinin de o camiyi ortaya çıkartacak kadar güzel olması lazım. Şüphesiz Ulu Camii, Diyarbakır'ın İslam orduları tarafından fethedilmesinden bu yana ayakta kalan en güzide eserimizdir. Sadece Diyarbakır'ın değil, Türkiye'nin değil, tüm İslam aleminin gözbebeği. Çünkü 5 haremi şeriften bir tanesi olarak kabul edilen bu caminin bizim için çok büyük bir önemi var” dedi.

“10 YILDA 4 BİNE YAKIN CAMİ VE VAKIF ESERİNİ İHYA ETTİK”
Bin 300 küsur yıldan bu yana Diyarbakır'ın Müslümanlığı ile iftihar ettiğini belirten Arınç, “Hamdolsun inancımızın tapusu hükmünde olan camilerimiz ayakta duruyor. Ulu Camii tarihinde ilk defa kapsamlı bir restorasyon gördü bizim zamanımızda Allah'a şükrederiz. Şimdilik sadece Hanefiler bölümü Ramazan içerisinde bitirildi, ibadete açıldı. Şimdi Şafiler bölümüne başlıyoruz. Zinciriye ve Mesudiye medreseleri ile bu büyük külliyeyi tamamlamış olacağız. Eğil'de de nebilerimizin kabirleri var. Bu kabirleri de hamdolsun ihya ettik. Ulu Camii pek çok özelliğe sahip. Ama hem Diyarbakır'ın hem Ulu Camii'nin özelliği var. Çok şükür bizim mayamızın, inancımızın, ahlakımızın, her şeyimizin İslam ile yoğrulmuş olması. Çok şükür, biz bu şerefe nail olmuş insanlarız. Şu kadar yüzyıldan bu yana yapımız, hamurumuz değişmemiş. Bizi kardeş yapan da Müslümanlığımızdır. Bu camileri bizim yeniden ihya etmemizde, bizden sonraki nesillere daha güzel bir şekilde aktarmamızda elbette büyük sorumluluğumuz var. 9-10 trilyon civarında bir masrafımız oldu helali hoş olsun. Daha fazlasını da harcıyoruz. Hükümetimiz 10 yıldan beri 4 bine yakın cami ve vakıf eserini ihya ettik, 3 katrilyondan fazla para harcadık. 70 binden fazla istihdam sağladık. Diyarbakır'a daha çok geleceğiz, daha çok hizmetler yapacağız. Tarımda, sanayide, hayvancılıkta, eğitimde, sanayide bütün sektörlerde en büyük yatırımları yapmak bizim boynumuzun borcudur. Bu toprakların hakkını vermek zorundayız. İnsanımızın refah düzeyini daha da güçlendirmek mecburiyetindeyiz. Barajdan sulama kanallarına inşaatlar fevkalade büyük bir hızla devam ediyordu. 1,5 milyon dönüm arazinin sulanacağı bir büyük arazi sulaması projesi yıllardan beri GAP kapsamında devam ediyordu ama biz şimdi bunu önümüzdeki yılın sonunda bitirecek noktaya geldik” diye konuştu.
Surların Diyarbakır için çok önemli olduğunu ifade eden Arınç, “Surların, Suriçi'nin de yeniden kalkınabilmesi için Kalkınma Bakanlığımız da birçok ödenek ayırdı. İnşallah valiliğimiz de ilgili bakanlıklarda surlar konusunda bizzat Cumhurbaşkanımızın talimatları ile hükümetimiz büyük kaynaklar ayırdı. Biz Diyarbakır'ı Türkiye'nin çok önemli bir noktası olarak görüyoruz. Sadece coğrafi bakımdan, sadece kültürü ile kadim bir memleketin şehri olmasından dolayı değil, siyasal bakımdan da, her konuda da Diyarbakır Türkiye için de, bölgemiz için de önemlidir. Tarihte hep böyle olmuştur. İnsanlar evlerini açmış, bağırlarına basmış, onlarla kardeş olduğunu göstermiştir. Bugün yine Diyarbakır'ın özelliklerinin ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

“BİZ KENDİMİZİ DİYARBAKIR HALKINA EMANET EDİYORUZ, DİYARBAKIR HALKINI DA ALLAH'A EMANET EDİYORUZ”
Son dönemde kendilerini üzen hadiselerin olduğunu kaydeden Arınç, şunları söyledi:
“Evet bizi üzen hadiseler var, hala bu hadiseler devam ediyor. Dün bile patlayıcı maddenin yakalanmış olması, uzun namlulu silahların ele geçirilmiş olması inanın bizi üzüyor ve kahrediyor. Korktuğumuzdan değil, biz kendimizi Diyarbakır halkına emanet ediyoruz, Diyarbakır halkını da Allah'a emanet ediyoruz. Bunlar bizi hiç üzecek, korkutacak konular değil. Ama huzursuzluk meydana getiriyor. İnsanları tedirgin ediyor. Birilerinin ağzına bir şeyler vermeye vesile oluyor. Artık bunlardan kurtulacağız. Artık bu ülkede barışla, huzurla yaşamanın yolunu bir şekilde bulduk, buluyoruz ve inşallah kucaklaşacağız.”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise yaşanan sorunlara değinerek, "Bu değerlerimizi, sosyal meselelerimizi çözmede kullanamadık. İdari ve hukuki sistemimiz, rejimimiz yerel kaynaklarla birtakım problemler yaşadı. Halen bunların sancılarını da çekiyoruz. Şimdi bu sorunları çözmede, sistemimizi restore etmede, sadece binalarımızı değil, siyasi sistemi de, demokrasiyi de, sivilleşme çabalarımızı da aynı anlayışla restore etmek, onları insanların hizmetine sunmak için gayret gösteriyoruz. Bu bölgedeki vatandaşlarımızın daha mutlu, müreffeh ve demokratik hayat yaşayabilecekleri hale getirmek için hükümet olarak çaba içerisindeyiz. Gayret gösteriyoruz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Arınç ve Bakan Eker, Ulu Camii'nde bulunan Hanefi bölümünün açılışını gerçekleştirdi. Arınç ve Eker, daha sonra restore edilen bölümde cuma namazını kıldı.