1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Eker: 24 Haziran seçimleri Diyarbakır’ın kader seçimidir
Eker: 24 Haziran seçimleri Diyarbakır’ın kader seçimidir

Eker: 24 Haziran seçimleri Diyarbakır’ın kader seçimidir

DİYARBAKIR – AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili 1’inci Sıra Adayı Mehdi Eker, seçim çalışmaları çerçevesinde Yenişehir’e bağlı Şehitlik, Çakmak, Yüksek Mahalleleri ile Kayapınar ilçesine bağlı Cumhuriyet, Taban, Pirinçlik ve Talaytepe köylerini ziyaret etti.

A+A-

Ziyaretlerde büyük coşku, davul ve zurna ile karşılanan Eker, burada vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada; 24 Haziran seçimlerinin Diyarbakır’ın kader seçimi olduğunu belirtti. Eker, “Diyarbakır, ne kadar güçlü bir şekilde bu seçim sonuçlarında ne kadar güçlü bir şekilde parlamentoda temsil edilirse, o kadar umut olur. Kime umut olur? Diyarbekir’e, gençlere, işsizlere, umut olur. Diyarbakır kalkınır. Kendi kör ideolojilerini Diyarbakır’a dayatmaya, kalkanlar, Diyarbakır’a umutsuzluktan, gözyaşından, terörden başka bir şey vermediler” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili 1’inci Sıra Adayı Mehdi Eker, seçim çalışmaları çerçevesinde Yenişehir’e bağlı Şehitlik, Çakmak ve Yüksek Mahallelerini ziyaret etti. Ziyarette Eker'e, AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, kurum müdürleri, Gençlik ve Kadın Kolları üyeleri eşlik etti.

İLK OLARAK ŞEHİTLİK MAHALLESİNİ ZİYARET

İlk olarak Şehitlik Mahallesi’ni ziyaret eden Eker, Diyarbakır’ın bir dönem “Şark’ın Paris’i” olarak adlandırıldığını ve tekrar böyle olması için 24 Haziran seçimlerinin bir fırsat olduğunu belin altını çizdi. Eker, “24 Haziran'da seçime gidiyoruz. Bunun bizim için ne manaya geldiği, özellikle Diyarbakır açısından önemli bir değişime, bir fırsata dönüşebileceğini biz biliyoruz. İstiyoruz ki, Diyarbakır bu fırsatı iyi değerlendirsin. Çünkü burada yaşı bana yakın olanlar çok iyi hatırlarlar Diyarbakır’a Şark’ın Paris’i dendiği günleri. Gerçekten de sadece Güneydoğu’nun değil Doğu Anadolu Bölgesi’nin de en güzel, en gelişmiş her bakımdan en iyi şehirlerinden, en huzurlu şehirlerinden birisiydi. Fakat geçen zaman içerisinde Türkiye, terör belasıyla karşı karşıya kalınca, Diyarbakır gelişme hızını aynı hızla gerçekleştiremedi ve maalesef ağır sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bugün, AK Parti'nin bütün teşvik programlarına rağmen hala işsizlik varsa, istihdam sorunu varsa bunun sebebi ilgisizlikten veya yeteri kadar proje göndermemekten değil, temel sebebi terör, şiddet ve onun oluşturduğu güvensizlik ortamıdır” dedi.

“FETÖ DEŞİFRE OLDU PKK İLE ETKİN MÜCADELE BAŞLATILDI”

Son 2 yılda özellikle hain darbe teşebbüsünden sonra PKK ile daha etkin bir mücadele yapıldığını vurgulayan Eker, “Sebebi ise, ne zaman FETÖ deşifre oldu, onunla etkin mücadele yapıldı, silahlı kuvvetler içerisinde, emniyet içerisindeki bazı FETÖ mensupları deşifre oldu, ondan sonra PKK ile etkin bir mücadele başlatıldı. Demek ki, birbiriyle bir bağlantıları var. Yani bütün husus şuydu, bunlar Türkiye'nin huzur bulmasını istemiyorlar. Ne PKK ne de FETÖ istiyor. Dolayısıyla Kürt meselesinin barış içerisinde çözülmesini istemiyorlar. Biri, bürokrasinin içinde bulunarak, bu barış çabaların sabote ediyordu, öteki de bombalayarak, adam öldürerek, terör uygulayarak sabote ediyordu. FETÖ deşifre olup, onların unsurları işten çekilip, hapse atılınca PKK ile daha etkin mücadele yapılmaya başlanıldı. Bu, şehre huzur getirdi” diye konuştu.

“PKK BOZDU VE HDP DE GEREKLİ KATKIYI SAĞLAMADI”

Kürt meselesinin çözümünde daha önce atılan adımlara değinen Eker, şunları kaydetti:

“Biz, dört aşamalı süreci hayata geçirdik. Birlik beraberlik dedik, kardeşlik projesi dedik, anlara ağlamasın dedik, çözüm süreci dedik. Hepsini uyguladık. Dedik ki, bırakın silahları, eğer Türkiye'de adam öldürmediyseniz, kimseye zarar vermediyseniz, silahınızı bırakın gelin, burada siyaset yapın. Ne istiyorsanız, gelin burada söyleyin. Habur süreci dedikleri süreç buydu. Peki, bunu kim sabote etti, kim bozdu bunu? PKK bozdu bunu ve HDP de gerekli katkıyı sağlamadı. Yeni sorunlar üretilmeye başlanıldı.”

CUMHURİYET, TABAN, PİRİNÇLİK VE TALAYTEPE KÖYLERİNE ZİYARET

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Adayı Mehdi Eker, seçim çalışmaları kapsamında daha sonra Kayapınar ilçesine bağlı Cumhuriyet, Taban, Pirinçlik ve Talaytepe köylerini ziyaret etti. Ziyarette Eker'e, eski Gıra, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, AK Parti İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, kurum müdürleri, il gençlik kolları ve kadın kolları teşkilatı üyeleri de eşlik etti.

“CUMHURİYET MAHALLESİ’NDE DAVUL ZURNAYLA KARŞILANDI”

İlk olarak Cumhuriyet Mahallesi'ni ziyaret eden Eker ve beraberindekiler davul, zurna ile karşılandı. Burada vatandaşlara seslenen Eker, 24 Haziran seçimlerinin Diyarbakır'ın kader seçimi olduğunu belirtti. Eker, “Diyarbakır, ne kadar güçlü bir şekilde bu seçim sonuçlarında ne kadar güçlü bir şekilde parlamentoda temsil edilirse, o kadar umut olur. Kime umut olur? Diyarbekir’e, gençlere, işsizlere, umut olur. Diyarbakır kalkınır. Kendi kör ideolojilerini Diyarbakır’a dayatmaya, kalkanlar, Diyarbakır’a umutsuzluktan, gözyaşından, terörden başka bir şey vermediler” dedi.

“TERÖR OLMAYAN ŞEHİRLER YATIRIMDAN FAYDALANDI”

Diyarbakır’ın şehrin geri kalmasına sebep olan, özellikle son 16 yılda AK Parti'nin getirdiği imkanlardan, fırsatlardan bu şehri faydalandırmayan, faydalanmasını engelleyenin terör örgütü PKK olduğuna vurgu yapan Eker, “Biz, diğer şehirlere şunu yaptık, ekonomik yatırımlar yapılması için yani fabrika, atölye, yatırım yapılması için, insanların iş bulacakları, çalışacakları tesisler kurulması için hükümet, bir takım destekler verdi. Hükümet, yatırımcılara dedi ki, 'Gelin bu şehirlerde yatırım yapın, fabrika kurun, atölye kurun, biz de size destek verelim.' Terör olmayan şehirler yatırımdan faydalandı. Oralarda fabrikalar, atölyeler, tesisler kuruldu ve oralarda gençler çok kolay iş buldu. Ama Diyarbakır'da terör olduğu için, güvenlik problemi olduğu için aynı yatırımcılar gelip Diyarbakır'a yatırım yapmadı. Bugün, işsiz olan kardeşlerimin müsebbibi terör, teröre çanak tutan ve teröre destek veren partiler, siyasi görüşlerdir” diye konuştu.

“TERÖR HEP YIKIM, GÖZYAŞI GETİRDİ”

Birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde çözülmeyecek hiç bir sorun olmadığını vurgulayan Eker, şunları kaydetti:

“Geçmişte Kürt meselesini çözmek için birçok adımlar attığımızı biliyorsunuz. Her adımı, terör örgütü ve onun uzantısı zehirledi. Biz, çözüm süreci, barış, kardeşlik dedik. Onlar, insanlardan haraç alıp, evladını dağa götürüp, oğlun veya kızın bize gelecek veya para alıp insanlara eziyet ettiler. Yetmedi, Kobani olayları sebebiyle geldiler, şehrimizi ateşe verdiler. Yetmedi, gelip çukurlar kazdılar, hendekler kazdılar, barikatlar kurdular, şehri işgal etmeye kalktılar ve gencecik Kürt çocuklarını kendi kör ideolojileri için oralarda kırdırdılar. Onlara fırsat vermemeliyiz. Teröre fırsat vermeyin. Terörün bu şehri hiç bir katkısı olmadı, hep yıkım, gözyaşı getirdi. Başka bir şey getirmedi. Bundan sonra terörün uzantısı olan siyasi partiye destek verdiğimizde, terör bir şekilde onlar üzerinde güçlenmiş olacak, bunu da unutmayın”

Eker ve beraberindekiler daha sonra Taban, Pirinçlik ve Talaytepe Mahallelerini ziyaret etti.