1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Ehliyet sınav soruları ne zaman açıklanacak?
Ehliyet sınav soruları ne zaman açıklanacak?

Ehliyet sınav soruları ne zaman açıklanacak?

20 Mayıs Cumartesi günü yapılan ehliyet sınavının soruları henüz yayınlanmadı. Ehliyet sınavına giren adaylar büyük bir heyecanla sınav sorularını ve sonuçlarını merak etmekteler. Yapılan açıklamalara göre ehliyet sınavının ne zaman açıklanacağı belli old

A+A-

Her sene belirli dönemlerde sürücü belgesi almak isteyen kişiler ehliyet sınavına girmektedir. Ehliyet sınavında başarılı olanlar da bir süreç sonunda ehliyetlerine sahip olabilmektedir. Son yapılan ehliyet sınavı da 20 Mayıs 2017 Cumartesi günü gerçekleştirildi. Sınavın bitmesinin ardından da ehliyet sınavı sonucunun ne zaman açıklanacağı ve soruların ne zaman yayınlanacağı merak konusu oldu.

EHLİYET SINAVININ SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 
 
2017 yılı Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri takvimine göre ise ehliyet sınavı sonucu 1 Haziran 2017’de açıklanacak. Ehliyet sınavı sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden ve http://www.odsgm.gov.tr adresinden açıklanacak. Sınava girmiş olan kursiyerler, bu adrese girdikten sonra Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav Sonuçları kısmından TC kimlik numaraları ile birlikte ehliyet sınavı sonuçlarını öğrenebilecek. Ayrıca Özel MTSK müdürlükleri kapsamında sınava giren kişiler de kendi müdürlüklerinden sınav sonuçlarını sorgulatabilecek.
 
EHLİYET ALABİLMEK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR 
 
Ehliyet sınavına girebilmek ve ehliyet alabilmek için bazı şartların adaylar tarafından sağlanması gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:
 
B ve G sınıfı ehliyet almak isteyenler 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
A1, A2, F ve H sınıfı ehliyet alabilmek için 17 yaşını doldurmuş olmalıdır.
A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı ehliyet alabilmek için en az ilkokul düzeyinde bir eğitim diplomasına sahip olunmalıdır.
C, D ve E sınıfı ehliyetleri alabilmek için 22 yaşını doldurmuş olmalıdır.
Adayın sabıka kaydı olmamalıdır.
Nüfus cüzdanının bir fotokopisi gerekli yerlere teslim edilmelidir.
Kişi “Sürücü olabilir.” Onaylı sağlık raporu almalıdır.
Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf kuruma teslim edilmelidir.
 
STAJYER EHLİYET UYGULAMASI 
 
Son dönemde ehliyet sınavı ve ehliyet almada bazı değişikliklere gidilmiştir. Bu değişikliklerin amacı daha bilinçli bir sürücü neslinin yetişmesini sağlamaktır. Ehliyet almada uygulanan önemli değişikliklerden birisi stajyer ehliyet uygulamasıdır. Buna göre yeni ehliyet alacak olan sürücüler stajyer sürücü olarak adlandırılacaktır. 
 
Stajyer ehliyete sahi p olan kişi, 2 sene içerisinde 75 ceza puanına ulaşırsa ehliyetine el konulacak ve sonrasında da sürücünün bazı testlere girerek belge alması sağlanacaktır. Belge tekrar alındığında ise kişi sürücü kursuna tekrardan başvurarak ehliyet sürecini baştan yaşaması gerekecektir.
 
75 ceza puanına ulaşmak için genelde 3 ya da 4 hatanın yapılması gerekir. Yani kırmızı ışıkta geçtiğinizde 20 ceza puanı ve hız sınırını aştığınızda da 10 ceza puanı alırsınız. Buna göre hesaplayarak 2 sene içerisinde ne kadar ceza puanı alabileceğinizi bulabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gerekmektedir. Ehliyet alma ve ehliyet sınavı sürecini tekrar yaşamamak için kurallara uymalısınız.