1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Efsane Lice Kayaspor Küllerinden doğdu
Efsane Lice Kayaspor Küllerinden doğdu

Efsane Lice Kayaspor Küllerinden doğdu

DİYARBAKIR – Diyarbakır sur ilçesine bağlı Fiskaya Mahalesin’de 1976 yılında kurulan çoğunluk ile mahallede oturan gençlerin bir araya gelmesinden oluşan  Diyarbakır’da Amatör liglerinde Müessese takımlarına bile kök söktürerek çok kez lig şampiyonu olarak tamamlayan

A+A-

EFSANE LİCE KAYASPOR GELİYOR
Efsane Lice Kaya spor tozlarından ve küllerinden yeniden doğarak sahalara dönerken Elim bir trafik kazasında genç yaşta hayatını kaybeden Lice Kayasporun Efsane Kalecisi Recep Kızılaslan adına Kaleci akademisi  açarak adını yaşatacaklarını belirtildi


Lice Kayaspor’un yöneticilerinin çoğunluğunun da eski futbolculardan oluşacağına vurgu yapan Kızgın, bütün alt yapı kategorilerinde liglere iştirak edeceklerini söyledi.


“LİCE KAYASPOR ANKA KUŞU MİSALİ YENİDEN KÜLLERİNDEN DOĞACAK”
Fiskaya Mahalesin’de 1976 yılında kurulan çoğunluk ile mahallede oturan gençlerin bir araya gelesinden oluşan  lice kaya spor maddi sıkıntılardan dolayı 1994 yılında Yenişehir Belediyesine Kayaspor olarak devredilmişti. Bordo- mavili kulübün eski futbolcusu Antrenör Remzi Kızgın, tarihi çınarı eski ismiyle yeniden kurarak   “Lice Kayaspor Anka kuşu misali yeniden küllerinden doğacak” diye belirti.

haber78934893489.jpeg


KIZGIN “EFSANE KALECİMİZ RAHMETLİ RECEP KIZILASLAN’NIN ADINA KALECİ OKULU ACIYORUZ”
Kızgın, Fiskaya semtinde kulübün antrenman yapabileceği bir saha yaptırmak için de çalışmalara başladıklarını ve  bir  önemli olan  projemiz ise Diyarbakır ilinde ilk kez Kaleci Akademisini 2003 yılında Elim bir trafik kazasında genç yaşta hayatını kaybeden Lice Kayasporun Efsane Kalecisi Rahmetli Recep Kızılaslan adını açarak adını yaşatmak istiyoruz Rahmetli Recep Kızılaslan abimin adına açacağımız  Kaleci Akademisinde Hocalık Yapacak olan O da Abisi gibi Efsane Lice kayaspor da kalecilik yaparak görev alan Kardeşi Şehmus Kızılaslan ile beraber yürüteceğiz  dedi.


REMZİ KIZGIN KİMDİR
Bundan 30 yıl önce Lice Kayaspor’dan Ziraatspor ve oradan da Yolspor’a transfer olduktan sonra dönemim 2’inci Lig ekiplerinden Bergamaspor’da forma giymeye başlayan Remzi Kızgın, Eğe bölgesinde tam 23 yıl süreyle futbolla ilgilendi. Bergamaspor’da aktif futbol yaşantısından sonra Menemen Metaspor’da uzun yıllar antrenör olarak çalışan Kızgın 2010  yılında 9 yıl önce Diyarbakır’a döndü ve burada çeşitli amatör kulüplerde Antrenör olarak çalışmaya başladı. Eğe bölgesinde antrenörlük yaptığı dönemde profesyonel takımlara çok sayıda futbolcu yetiştiren Kızgın, artık eski kulübü Lice Kayaspor’u yeniden kurarak burada futbolcu yetiştirmeyi hedefliyor. 


SAHA İÇİN YEREL YÖNETİMLERİMİZDEN  DESTEK İSTİYORUZ
Bu aralar futbolcuların antrenman yapabileceği bir futbol sahası yaptırmak için kolları sıvalayan Kızgın, “Fiskaya’da futbol sahası için uygun hazine arazileri var. Bunlardan devletimizin uygun göreceği birini Lice Kayaspor’a tesis yapmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Diyarbakır İrtibat Ofisinden destek bekliyorum. Aynı zamanda gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile de bu konu üzerinde çalışıyoruz. İnsan iyi niyetli olursa her kapıyı açar. Benim tek amacım Lice Kayaspor için kalıcı bir tesis inşa etmek. Devlet bize arazi tahsis ederse zaten valilik de her semte bir futbol sahası spor toto desteğiyle koruyor. Bizim Fiskaya semti için de bir tane yapsınlar ve bunu Lice Kayaspor2a tahsis etsinler. Biz de burada Antrenörlük yaparak Diyarbakırlı gençleri spora yönlendirelim. Onları kötü alışkanlıklardan uzaklaştıralım. Türk futboluna yeni gençler kazandıralım. Bundan başka hiçbir düşüncemiz yoktur. Eğe’de Antrenörlük yaptığım dönemde Ümit Milli takımın hemen her yaş kategorisine futbolcular kazandırdım. Şu an Süper Lig dahil bir çok takımda yetiştirdiğim sporcular var. Artık memleketimde bu hizmeti vermek istiyorum. Ancak bu iş tek başına olmuyor. Devlet babanın bizi sahiplenmesi lazım” dedi.