1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EBA girişi nasıl yapılır?
EBA girişi nasıl yapılır?

EBA girişi nasıl yapılır?

EBA, farklı içerikleri ile öğrencilerin derslerine yardımcı kaynaklar sunar. EBA kursları için başvurular eba.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılır. Kurslar her yıl 3 dönem halinde düzenlenir. EBA girişi nasıl yapılır? Kurslara kimler başvurabilir?

A+A-

EBA, farklı modüllerden oluşur. Ders kitaplarından dergilere, videolardan yarışmalara kadar birçok içerik bulunur. Öğrenciler EBA girişi yaparak sunulan içeriklerden yararlanabilirler, Birinci dönemin ardından 18 Şubat’ta başvuruları sona eren ikinci dönem dersleri 3 Mart 2018’de başladı. Yaz dönemi kursları da 2 Temmuz’da başlayacak.

EBA GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

EBA’ya giriş, eba.gov.tr internet sitesinden yapılır. Kullanıcılar giriş için; e-Okul bilgileri, Mebbis bilgileri, EBAKOD ve açıköğretim bilgileri kullanılabilir. Giriş işlemi yapılmadan, sunulan içeriklerin tamamına erişim sağlanamaz. EBA giriş işlemi sonrasında kurslar için başvuru da yapılabilir. 

EBA KURS BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

EBA kurs başvurusu; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan resmi/özel ortaöğretim okulları, resmi/özel ortaokullar, özel okullar ve açık öğretim öğrencileri ile mezun durumunda bulunan öğrenciler tarafından yapılabilir. 
Örgün öğretim öğrencileri, okullarından şifrelerini alarak kurs için başvuru yapabilirler. Özel öğretim öğrencileri bulundukları ilçedeki kurs merkezinden e-Kurs şifresi alabilir ve başvurularını tamamlayabilirler. Açık öğretim öğrencileri ise e-Kurs şifrelerini halk eğitim merkezlerinden temin ederek kurs başvurularını yapabilirler.

2017-2018 EBA KURS TARİHLERİ 

EBA kursları için ikinci dönem başvuruları 7 Şubat ve 18 Şubat tarihleri arasında yapılabilecek. İkinci dönem dersleri 3 Mart’ta başlayacak. 2 Temmuz’da başlayacak yaz dönemi kurslarının başvuruları ise, 18-24 Haziran tarihleri arasında alınacak. 
EBA kurslarında sınıf mevcudu 10’dan az ve 20’den de fazla olamaz. Öğrenci sayısının 20’yi geçmesi durumunda ikinci sınıf açılabilir. EBA kursu için tek sınıf mevcutsa, sınıfın kapasitesi de göz önüne alınarak sınıf mevcudu 25’e kadar çıkartılabilir. 

EBA YARIŞMA BAŞVURU TARİHLERİ

EBA yarışmaları için başvuru tarihleri;
- 1. EBA Kısa Film Senaryo Yarışması 26 Şubat - 16 Mart
- 2. EBA Resim Yarışması için son başvuru tarihi 30 Mart
- 4. EBA Kısa Film Yarışması 26 Mart - 9 Nisan
- 4. EBA Kadraj Fotoğraf Yarışması 10 Ocak - 2 Nisan
Yarışmalar hakkında detaylı bilgiye, eba.gov.tr internet sitesinden ulaşılabilir.