1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Dünyanın en büyük Tarihi Kenti Diyarbakır
Dünyanın en büyük Tarihi Kenti Diyarbakır

Dünyanın en büyük Tarihi Kenti Diyarbakır

DİYARBAKIR - Diktumder Başkanı Kenan Aksu, Diyarbakır Kültürünün yaşatılması için yapılan çalışmaları değerlendirdi.

A+A-

36 Medeniyete ev sahipliği yapmış 10 Bin yıldan daha eski bir tarihi geçmişi olan,  binlerce yıl çeşitli dinlere mensup insanların bir arada yaşadığı bir Kültür Hazinesi yaşayan tarih Diyarbakır kenti.

Aynı zamanda Mekke ve Medine'den sonra 3.Kutsal kent olarak kabul edilen, Diyarbakır da 7 peygamber mezarı,541 sahabe,Muhyittin-i Arabinin arkadaşı Halvet baba,Ulu camii (Harem-i şerif),Ashab-ı Kehf mağarası, 2 peygamber makamı (Hz Yunus ve Hz.Züilkifl) bulunmaktadır.Fisk kayası Hz.Yunus'un makamıdır.Hz.Zülkifl peygamber makamı da Erganidedir. Diyarbakır Türkiyede inanç turizminin emsalsiz birinci merkezidir.Ortadoğu açısndan da en önemli merkezlerdendir.Ülkemiz ve tüm dünya müslümanlarının hacdan sonra ziyaret edeceği en önemli mekanlardan birisi Diyarbakırdır:

İşte böylesine bir kentin kültürün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için  kurulan Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneğinin Kurucusu ve aynı zamanda Genel Başkanı Kenan Aksu, Uzay TV'de yayınlanan Yaşar İçen ' nin sunduğu Açık pencere  programına konuk oldu.

1-151.jpg

 

Programın ana konusu elbette Diyarbakır Kültürü, Turizmi, Manevi değerleri koruma ve yaşatmak için yapılanları anlatan Aksu,  Sur İçinde yapılan evlerin yanlış mimaride olduğunu, hiç birinin Diyarbakırın özüyle uyuşmadığını ifade ederek bununla ilgili  sorunun çözümün ve Diyarbakır'ın aslına uygun evler olmadığını üstüne basa basa dile getirdik. İmza kampanyaları başlattıklarını, konuyu direk muhattaplarına bizzat ilettiklerini belirtti.

 

"ŞEHİR STADININ YERİNE AVM OLMASIN"
Aksu, Diyarbakır Şehir Stadyumunun yıkılmasından sonra yerine yapılacak iş merkezinin yerine kent için çok büyük bir  spor kompleksi, yeşil alan veya okul yapılması gerektiğini bununla ilgili kamuoyu oluşturduklarını yine imza kampanyaları düzenlediklerini vurguladı. Aksu "Kentin yeterince AVM'lere boğulduğunu, her tarafın beton yığınlarıyla dolduğunu ifade eden Aksu, nefes alacak tek yer orasıydı, AVM yerine halbuki halkın rahat rahat spor yapabileceği, metropol kentlerde olan Central Park tarzı kocaman bir Spor Parkı veya Kompleksin yapılması için çok büyük uğraş verdik" dedi.

1-152.jpg

 

"KIRKLAR DAĞI UCUBE BİNALAR"

Diktumder Başkanı Aksu, Diyarbakır'ın tarihi sembollerinden biri olan Kırklar Dağı ve Hevsel Bahçelerinin de yok olmak üzere olduğunu, geçmişte bu yerlerle ilgili Diyarbakır tarihini yok eden yanlış kararlar alındığını, buraların sit alanı olmasına rağmen imara açıldığını vurgulayarak: "Kırklar dağında yapılan imarın yanlış olduğunu bunu seneler önce Kent Konseyinin daim bir Üyesi olarak dönemin Belediye başkanı Osman Baydemir'den buraya verilen imarın mantığını sorduğunu ve yıkılması gerektiğini söyledim.

2-151.jpg


Çünkü Maneviyata kırkların önemini kırklar meclisinin burda toplandıgıni burda hem bir evliya kabrinin bulunduğunu hemde kırklar kilisesinin olduğunu KÂBE yle aynı kırkıncı meridiyende olduğunu  Şehrin ve Surların Silüyetini bozdugunu dile getirdim.  Küpeli, Dıngılava havuzlarının kapatıldığı bu kaynak sularının daha güzel bir şekilde Gölet ve Şelale şeklinde aşağıdaki Dicle Vadisi projesinde değerlendirebilineceğini,
Yine Kent konseyinde Tarhi Anzelede yapılan Süs Havuzu yerine, Şanlıurfa'da ki Balıklı gölün örnek alınabileceğini hatta daha büyüğünün yapılıp Çevre düzenlemesi ile Turizme kazandırılabilecegini vurguladı.

4-099.jpg

 

"TOLEDO MODELİ"

Dünyanın en büyük açık tarihi müzelerinden biri olan İspanya'nın Toledo şehri ile ilgili modeli ilk ortaya atan, bunu ilk yazan kişi benim.  Diyarbakır Tarihi dokusu ile Toledo'dan çok daha değerli kültür mirasına sahip olduğunu, konuyu bizzat araştırarak gündeme getirdik.  Toledo Modeli ile Diyarbakır Kültürünün yaşatılmasını örnek gösterdik.Diyarbakır dünyanın en büyük açık hava müzesine sahiptir. Burada bu değerleri koruma altına lınması ve projenin hayata geçirilmesi sadece kent için değil ülke ekonomisine de çok ciddi katkı sağlayacak devasa bir modelldir. En önemli mesle Sur içinde neler yapılmalıydı neler yapılıyor Turizme nasıl kazandırabiliz onu konuştuk.
Yıllar önce Sur'un Dünya Kültür mirasına girmedi gerektiğinin bunun için TOLEDO MODELINI sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın Başbakanımıza ve ilgili yetkililere verdim. Sur ićindeki tescili Kültür Varlıklarının Dünyanın hiç bir yanında bulunmadığını bunların gün yüzüne ćıkip Turizimde işlenmesi gerektiğini dillendirdim. Bunlarla ilgili yazmış olduğum tüm yazılar Diyarın Sesi Sitesinde mevcuttur.Bu vesile ile ilgili Celâl Güney DİKTUMDER üyemiz ve aynı zamanda Sitenin sahibi olan kardeşimiz teşekkür ediyorum.

 

kp4d19au.jpg

 

"DİYARBAKIR FESHANE TANITIM GÜNLERİ"

Yıllardır İstanbul'da hemen her kentin tanıtım günleri düzenir, kent olarak bu kentin bir bireyi olarak gıpta ile izliyorduk. İstanbul Türkiye'nin dünyaya açılan yüzü. Diyarbakır olarak bizlerinde bu tanıtım günlerinde yer almak için Dernek olarak büyük uğraşlar verdik. Nihayetinde Valiliğimizin girişimiyle 2014 yılında ilk kez İstanbul Feshane tanıtım günlerinde aldık. Bu tanıtım organizasyonula bugüne kadar yapılmış tanıtımlar içinde rekor kıran bir kent olduk. 1 Milyonun üzerinde ziyaretçi ile Diyarbakırımızı Dünyaya tanıtmaya çalıştık.  Bu organizasyon Diyarbakır tarihinde ilk ve tek oldu. Gönül arzu ederdi keşke devamı gelseydi. 

 

4-100.jpg

 

"DİYARBAKIR SURLARI"

Diyarbakır Surları dünyada eşsiz bir örnektir. Çin Seddiyle kıyaslandığında Diyarbakır Surları, Çin Seddi'nden çok farklı olarak, alelade basit bir set değildir, Diyarbakır Surları'nın onlarca burcu vardır ve burçları üzerinde taş işlemeciliğin zirvesinde olan kitabeler, yazılar, kabartmalar ve oymalar vardır. Bu yönüyle de Diyarbakır Surları dünya çapında benzeri olmayan tarihi ve kültürel bir mirastır.  Diyarbakır Surları, onlarca medeniyetten izler, eserler ve emareler bulabileceğiniz muhteşem bir yapı. 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmesi için gerek bireysel anlamda, gerekse dernek olarak çok yoğun bir kamuoyu oluşturduk. Bu sayede  İl Valiliğimizin yoğun gayretleri sonucunda Diyarbakır Surları UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yerini aldı.

tv.jpg

 

"DİYARBAKIR ÜRÜNLERİ PATENT ÇALIŞMALARI"

Diyarbakır'a has ürünlerimizin tescilenmesi ve patent ile ilgili konularada değinen Aksu, dernek olarak kente mal olmuş bir çok değerin kaybolmaya yüz tuttuğunu veya başka kentlerin girişimi ile elden kaçırıldığını bununla ilgili olarak örneği Diyarbakır Burmalı Kadayıf, Karacadağ Pirinci, Diyarbakır Ciğeri gibi ürünlerin patentinin alınmış olmasının sevindirici olduğunun altını çizdi.

 

ulucami-001.jpg

 

"İNANÇ TURİZMİ"

Diyarbakır'ın Inanç Turizimi açısından iyi işlenemediğini  veya elindeki cevheri iyi değerlendiremediğini belirten Aksu, Dünyada Mekke ve Medine'den sonra 3.Kutsal kent olarak kabul edilen, Diyarbakır da 7 peygamber mezarı,541 sahabe,Muhyittin-i Arabinin arkadaşı Halvet baba,Ulu camii (Harem-i şerif),Ashab-ı Kehf mağarası, 2 peygamber makamı (Hz Yunus ve Hz.Züilkifl) bulunmaktadır. Fisk kayası Hz.Yunus'un makamıdır.Hz.Zülkifl peygamber makamı da Erganidedir. Diyarbakır Türkiyede inanç turizminin emsalsiz birinci merkezidir.Ortadoğu açısndan da en önemli merkezlerdendir.Ülkemiz ve tüm dünya müslümanlarının hacdan sonra ziyaret edeceği en önemli mekanlardan birisi Diyarbakır olduğunu vurguladı.

5-063.jpg

 

"SUR İÇİ TAŞ EVLER PROJESİ"

Suriçi dünyanın en önemli taihi ve turizm bölgesidir. Özellikle binlerce yıl içiçe yaşamış, farklı dinlere mensup insanlarımızın özünün, kültürünün yaşatılması için bu evlere sahip çıkmamız gerekiyordu.  Sadece bir kaç şair veya yazarın değil, Suriçi'nin tamamının sit kapsamına alınması gerektiğini vurgulayan Aksu, Sur içindeki Kültür Evi bir model olduğunu, buraların harabeye dönüştüğünü neredeyse tamamen yıkıntılarla perişan bir vaziyette olduğunu söyledi. Bu evlerin yıkılması yok olması ciğerimizi özümüzü parçalıyor. Bu nedenle ilk iş olarak bir model ev hayata geçirdik. Şu anda bahsedieln o evde yani Kültür evimizde yapmış olduğumuz özelikle musiki anlamdaki faaliyetlerle Türkiyenin her tarafından Turistlerin uğrak yeri olduğumuzu,yapmış olduğumuz Canlı yayınların izlemelerinin ve tıklamaların nerdeyse sayısı milyonu bulduğunu   Allah nasib ederse Ulusal bir kanal Kültür ağırlıklı kuracağınızı belittik.  Kültür evimizde Diyarbakırımıza has müziklerimizin yanında buralara gerek kentin her yanından, gerekse ülkenin bir çok yerinden gruplarla insanlar akıyor. Gelip burada eskiyi yeniden canlandırıyorlar. Hatta dünyanın bir çok ülkesinden yerli yabancı, bir çok hemşerimiz buraları göz yaşarıyla gezip bizlere teşekkür ediyorlar. Kültür evimizdee bugüna kadar sayısız elevizyon çekimleri, programlar hepsi burada yapıldı. Gerek müziklerimiz, gerekse folklorik değerlerimiz ve kentin bir çok tanıtımının ana lokomotif yerinin ilk durağı DİKTUMDER'in Kültür evi olduğunu gururlanarak ifade etmek isterim.

6-043.jpg7-037.jpg8-021.jpg9-019.jpg

 

 

 

"YETERLİ TANITIM OLMADI"

Aslında daha yapacak çok büyük projeler var alklımızda. Yıllardır bu kentin tanıtımının yeterli olmadığını bunlarla ilgili dernek olarak üstümüze düşen ana görev kentin kültür değerlerinin yaşatılmasıdır. Bunları bizler yapmazsak hepsi kaybolup gidecek. peki biz çocuklarımıza ne bırakacağız, onlara neyi nasıl anlatcağız. Hangi tarihi anlatacağız. Tüm çabamız gelecek nesillere aktaracağımız bu tarihi hazinelere ait projelerin hayata geçirilmesi ve yaşatılmasıdır.

Keşke elimizde bir televizyon kanalımız olsaydı, bu değerleri çok daha güzel, yerinde bir çok programlarla bunların yaşatılması için daha neler yapılabilirdi. Örneğin şu anda proje aşamasında olan, bu kentte yaşamış farklı dinlere mensup insanlarımızın iç içe yaşadığı Diyarbakır Kültürünü, yemeklerini, örf ve adetlerini, komşuluk ilişkilerini, sanatlarını, sokaklarını, konuşmalarını, dini inançlarını, aynı evinde içinde yaşayan farklı inanca sahip insanlarımızın nasıl yüzyıllaca birarada yaşadıklarını konu edildiği bir dizi veya film senaryo projemiz var. Daha bunun gibi çok büyük projeler var, bunları anlatabileceğimiz ve sırf Diyarbakır Kültürünü işleyen bir tv kanalı olsa sizce bu tv Dünyada ne kadar izlenim alır buyrun hesabını siz yapın. İnanın sadece Facebookta paylaştığımız bir kaç dakikalık Kültür evinde yapılan o görüntüler yüzbinlerce beğeni alıyor rekor kırıyor.