1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ’de Tezli Yüksek Lisans programı
DÜ’de Tezli Yüksek Lisans programı

DÜ’de Tezli Yüksek Lisans programı

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi (DÜ) Veteriner Fakültesi Veteriner Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı bünyesinde, Veteriner Histoloji ve Embriyoloji Tezli Yüksek Lisans programı açıldı.

A+A-

Program hakkında açıklama yapan, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berna Güney Saruhan, “Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı, Veteriner Fakültesi’nin kuruluş çalışmaları aşamasında 1992 yılında kurulmuştur.

Kuruluşunun ilk yıllarında Diş Hekimliği binası içerisinde eğitim ve araştırma etkinliklerini sürdüren Anabilim Dalı bugün 4 Öğretim Üyesi ve 1 Araştırma Görevlisiyle kendi binası içerisinde yoluna devam etmektedir. Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı’mızın başlıca amacı bilim anlayışına, inceleme ve araştırma yeteneklerine sahip sağlam düşünceli aydınlar yetiştirmek, bilimsel inceleme ve araştırmalar yaptırmaktır. Anabilim dalımız da, 2 adet öğrenci uygulama laboratuvarı ve 1 adet araştırma laboratuvarı bulunmaktadır” dedi.

Eğitim ve araştırma hizmetlerine destek olmak amacıyla 2003 yılında anabilim dallarında doktora programının açıldığını anlatan Saruhan, “Bu program çerçevesinde 3 doktora öğrencisi mezun edilmiştir. Bunlardan 2 si halen Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim dalında görev yapmakta olan Doç. Dr. Hakan Sağsöz ve Yrd. Doç. Dr. Erdem Akbalık, diğeri ise Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim dalında görev yapmakta olan Yrd. Doç. Dr. Zelal Karakoç’tur. Anabilim Dalımız doktora programına devam etmekte olan 2 tez ve 2 ders aşamasında bulunan toplam 4 öğrencimiz mevcuttur.

Diğer Sağlık Bilimleri ile ilgili eğitim veren ve doktoraya başlamada not yetersizliği olan Veteriner Fakültesi mezunu öğrencilerinin mağduriyetlerini gidermek için Yüksek Lisans programı 2017 Mart ayı içerisinde Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından onaylanmıştır. Böylelikle yüksek lisans ve doktora programlarıyla öğrenci sayısı artırılıp, eğitim ve araştırmaların kalitesinin yükseltilmesi hedeflenecektir” diye konuştu.

(İHA-MP-Y)

28.03.2017 13:23:47 TSI
NNNN