1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ’de Diyarbakır’ın fethi paneli
DÜ’de Diyarbakır’ın fethi paneli

DÜ’de Diyarbakır’ın fethi paneli

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesinde Diyarbakır’ın fetih yıl dönümü dolayısıyla bir panel düzenlendi.

A+A-

Diyarbakır Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi konferans salonunda "Anadolu’nun İslam’a Açılan İlk kapısı, Diyarbakır nebiler ve Sahabeler Şehri" adıyla panel düzenlendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, İl Müftülüğü ve Dicle üniversitesi tarafından düzenlenen panele, Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, İttihad’ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, sivil toplum kuruluşları, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, Diyarbakır’ın dışardan olumsuz bir algısının olduğunu ve bu algıyı yıkmak gerektiğini söyledi.

İşliyen, "Maalesef algıların gerçeklerden daha fazla konuşulduğu bir zamandayız. Diyarbakır’ın da dışardan bir algısı var. Bu algı, bizlerin tasvip ettiği bir algı değildir. Bu algı, elinde molotof kokteylinin araçlara fırlatan gençlerin görüntüsünden ibaret. Bu algı, asfaltı kazıp altına gömülen bombaları patlatan şiddet ve terör eylemlerinden ibaret maalesef. Bu algıyı bitirmek biz Diyarbakırlıların görevidir. Bunun için çaba gösteriliyor. Bütün sivil kuruluşlarımızla ayda bir kez bir araya geliyoruz. Som iki aydır gündemimiz Diyarbakır algısı ve Diyarbakır fetih konusunun işlenmesi idi. Birlikte bize bir görev verdiler. Dediler ki sekretaryasını il müftülüğü yürütsün. Biz de destek verelim. Bu çerçevede bu algıyı elimizden geldiğince değiştirmeye çaba gösterelim." dedi.

Müftü İşliyen’in konuşmasının ardından etkinlik panelle devam etti.

Moderatörlüğünü Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akay'ın yaptığı panelde, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Adnan Demircan "Diyarbakır'ın Fethi ve Fetih Ruhu"; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Adnan Çevik,"Selçuklulardan Osmanlı'ya Bir İslam Beldesi Olarak Diyarbekir"; Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İbrahim Yılmazçelik, "18-19'uncu Yüzyıllarında Diyarbekir" konulu birer sunum gerçekleştirdi.