1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DÜ Kalp Hastanesi'ne ödül
DÜ Kalp Hastanesi'ne ödül

DÜ Kalp Hastanesi'ne ödül

Dicle Üniversitesi (DÜ) Kalp Hastanesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Faruk Ertaş, Ulusal Kardiyoloji Kongresi'nde 960 bildiri arasından en iyi sözlü bildiri ödülünü alarak birinci oldu.

A+A-

Her yıl 11-14 Ekim tarihleri arasında yapılan ve yurt içinden, yurt dışından binlerce bilim adamının katıldığı Ulusal Kardiyoloji Kongresi'nin 28'incisi Antalya'da yapıldı. Yurt içi ve yurt dışından 960 bildirinin sunulduğu kongrede, Yrd. Doç. Dr. Ertaş, en iyi sözlü bildiri ödülünü aldı.

Ertaş'ın birincilik ödülü Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu tarafından verildi.Ödüle layık görülen çalışmalarının DÜ koordinatörlüğünde Türkiye geneli nüfus dağılımı göz önünde bulundurularak 17 merkezde gerçekleştirildiğini kaydeden Ertaş, inme riski ve profilaktik ilaç kullanımının değerlendirilmesi çalışmasının Türkiye'de bu konuda yapılan ilk çalışma olması nedeniyle büyük önem taşıdığını söyledi.

Çalışmanın ilk sonuçlarının kongrede açıklandığını ve büyük ilgi gördüğünü aktaran Ertaş, ''Bu çalışmanın başarısının altında yatan en önemli nedenlerden biri DÜ'nün son dönemlerde değişen ve gelişen yüzünün bir yansıması olan Güneydoğu'nun en donanımlı Kalp Hastanesi'nin açılmasıdır. DÜ'nün bu değişen gelişen yüzünün uluslararası bilim dünyasında ses getirecek daha büyük ve kapsamlı çalışmalara öncelik edeceğine yürekten inanıyorum'' dedi.
    
  Muhabir: Nurten Aslan