1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. DTSO seçimlerine doğru
DTSO seçimlerine doğru

DTSO seçimlerine doğru

DİYARBAKIR- Nisan ayında gerçekleştirilecek olan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde yeşil liste ile başkanlık yarışına girecek olan Mehmet Kaya, bu dönem merkezi anlamda siyasetin müdahalesini hissetmediklerini, bağımsız bir yapı olduklarını fakat tarafsız olmadıklarını söyledi.

A+A-

DTSO seçimlerine yeşil liste ile girecek olan grup, bir otelde düzenlenen toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan yeşil listenin başkan adayı iş adamı Mehmet Kaya, listelerinin birçok iş camiasının uzun süre çalışması, insanları ikna etmesi sonucu olduğunu belirtti. Yapısal dönüşümün ilk adımlarını atacaklarını kaydeden Kaya, “Temsiliyeti tek merkezli odaklı çıkararak, kente sanayi odası, kadın meclisi gibi, Bismil’de ticaret odası ve iş konseyi gibi yapıları kurarak kentin yönetimini tamamen birlikte yapacağımız bir yapısal dönüşümün ilk adımlarını atacağız. Bunu biz bir yıl içerisinde de gerçekleştireceğiz” dedi. 

“Bu seçimde siyasilerin müdahalesi yok” 
Son iki dönem DTSO seçimlerine siyasetin yoğun müdahalesinin, sağlıklı bir yapının oluşmasına engel olduğunu vurgulayan Kaya, şöyle devam etti: 
“Orada, sağın, solun veya şunun değil bir siyasetin arka bahçesi olması STK’nın işlevselliğini bitirir. Tarafsız olmak, sivil toplum kuruluşlarının en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Özellikle belli bir siyasetin uzantısı olabilecek, siyasetin yanında görülebilecek yaklaşımlardan kesinlikle kaçınılması gerekir. Artık dönüp baktığınız zaman, DTSO’ya merkezi anlamda siyasetin müdahalesini bu dönem çok hissetmiyoruz. Bizim DTSO, Baro, İHD ve TB gibi yapılarda kesinlikle bağımsız tutmak hepimizin temel felsefesi olmalı. Biz listeyi oluştururken doğrusu herhangi bir siyasi baskı görmedik. Diyarbakır'ın tek ses olması, tek liste olması çok kültürlü bir yapıyı ortaya çıkarması maalesef geçmişten gelen çekişmeler üzerine, kamplaşmalar üzerinden siyasi alanda kendilerine yer edinenler belki de bu resimden rahatsız oldular. Bu yapı, kesinlikle bağımsız bir yapıdır, tarafsız değildir. Biz Diyarbakır’dan tarafız, Kürt sorununun çözümünden tarafız, barıştan tarafız, kentin ekonomisinin gelişmesinden ve işsizliğin bitirilmesinden tarafız.” 
(YRT-AŞ-Y) 

13.03.2018 12:05:33 TSI 
NNNN 

Etiketler : , ,