1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'DTSO seçimleri, siyasi ittifakın ilk işaretidir'
'DTSO seçimleri, siyasi ittifakın ilk işaretidir'

'DTSO seçimleri, siyasi ittifakın ilk işaretidir'

Diyarbakır'da dün sona eren, DTSO seçimlerinde tüm Meslek Gruplarında sandıktan zaferle ayrılan İşadamı Mehmet Kaya'nın temsil etiği Yeşil Liste Grubu adayları kazandı.

A+A-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerini değerlendirmesi için bugünkü konuğumuz Siyasi Analist Mahmut Şimşek'le ile pazar sohbeti..

 

"Bizim Buralarda Siyasette "Beleş" Yükselmenin Bekleme Odası  DTSO Başkanlığıdır."

 

Sayın Mahmut Şimşek, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının dün yapılan seçimleri 16 Meslek Grubunun tamamını Yeşil Liste adayları kazandı, Hem siyaseti bilen  bir siyasi analist, hem de Diyarbakır'da ticaret erbabı ve aydın bir iş adamı olarak  uzun yıllardan bu yana DTSO seçimlerini yakından bilen ve takip eden birisiniz. Bugün yapılan seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

2018-04-15_132946.jpg

 

- 1985 yılından beri, son iki seçim hariç tüm seçimleri bilirim ve takip ederim, çünkü odanın aktiv bir üyesi ve tüm seçimlere katılırdım. 

Bu seçimde doğrusu enteresan bir derinlik, sessizlik ve bir o kadar da hareketlilik, belki de olgunluk içeren bir giz hakimdi. 

 

Sanırım seçimde kaybeden Gruplar kadar, seçimi kazanan grupta şokta. 

Gruplar  çalışırken kendilerini öyle kaptırmışlardı ki herkes kazanacağım yerine, kazandım dercesine kendine güveniyordu. 

Her grup başka bir tandas ve taktik ile çalışsa da; her gurup Şah- Mat taktiği ile çalıştı. Ya hep ya hiçe oynadılar... ama centilmendiler. 

Bu kez sonuçta ve  yüzeyde görünen şaibe yok...

 

2018-04-15_133026.jpg

 

 Sayın Şimşek  önümüzde 2019'da yapılacak olan seçimler var. Bu oda seçim sonuçlarının yerel ve genel siyasete bir işaret olarak görüyor musunuz, değerlendirmeniz nedir?

 

 -Takdir edersiniz ki, teorik olarak zaten siyaset ve ekonomi ülke yaşamında hele bölgemiz de Ticari ve Siyasi yaşam; siyam ikizleri gibi biribirine yapışıktır, bir sarmaşık gibi birbirine dolanmış vaziyettedir. 

Ülkenin siyasi üniterliği "Başkan"lık sistemine doğru giderken, bölgede pasif-aktif siyaset yapanlar, aynı zamanda ve çoğunlukla ticaret erbabıdır, iş adamıdır. 

Eğer yanılmıyorsam bu oda seçimi sanki bölgede Ak Partiye karşı 2019 seçim ittifakının ilk adımı, siyasetten ilk işaret fişeği gibi geldi. 

Ülke genelinden Diyarbakır özeline inerken çocuğun adını, yani,  Hdp-Chp  itifakının sağlandığını, bize işaret eder gibiydi. Elbette yanılabilirim de…

 

2018-04-15_132851.jpg

 

-Yani Ak Partilileri ikaz mı ediyorsunuz?

 

-Elbette, sesli düşünen biri olduğumu bilirsiniz. Bu seçimlerde ittifaklar Başkanlık seçiminde, Milletvekili seçiminde olduğu gibi hatta ilk defa Belediye seçimlerinde de görülebilir. Bu tavır şüphesiz kentsel değil, ülkeseldir. 

 

- Bu seçimde en çok etkili olan ne idi, oy kullananlar Meslek Gruplarını hangi yönüyle değerlendirdiler,  Basın ve medyada çok etkili bir gruba rağmen Yeşil Listenin tüm gruplarda başarılı olmasını neye bağlıyorsunuz?

 

Bütün guruplar ve ittifak yapanlar sessizdi. Derindi ve kendilerinden emindi. Her ne  kadar  Beyaz, Sarı ve Yeşil listeler toplu yemeklerde ve Bilbordlarda ön planda görülmelerine rağmen tüm gruplar sessiz ve çalışkandı.  Sanki herkes her yerde vardı. Her grup tulum çıkarmayı kafasına koymuştu. Kollektivistler”in yerine  sanki “Ortak Akıl” etkili oldu ve kazandı. Güçlü olan "Sarı" liste A politiktik ve ekonomistti. “Yeşil” liste Ortak Akıl ve ittifak rolünü demek ki, daha iyi oynadı...

 

- Bildiğiniz gibi yarışan 6 grup vardı. Geçmiş yıllardan ve bugüne gelindiğinde, sizce siyasetin ticarette ne derece etkili olduğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

-Bu ülke de hele bu bölge de neyi kazırsanız kazıyın, sanki altından insan değil de siyaset çıkacakmış gibi duruyor.

 Oysa siyaseti yapan da, ticareti yapan da insandır. Geçmiş seçimlerde açık siyaset yapanlar hiç başarılı olamadılar. 

Üyelerin çoğu esnaf ağırlıklı, ticaret erbabıdır ve son yılların kaosundan, hendek- çukur rezaletinden çok olumsuz etkilenmişti. Buna rağmen yine de  siyaset yapmasını bilenler mi kazandı derseniz. Bunu da bu şehirde aktif siyaset yapan siyasetçilerimize bırakıyorum. Onlar daha çok düşünürler ve bilirler sanırım...

 

Bir de,  DTSO seçimleri neden bu kadar etkili, Diyarbakır Ekonomisine katkıları ne ölçüde veya neden bu kadar yoğun  aday ve grupların yarıştığını sormak istiyorum.

 

-Efendim, yarış demokratik bir haktır. Kimileri odada  etkili olmanın çok nedenini sayabilir ve çok bereketlidir de diyebilir. Bana göre, tüm sebeplerin dışında son yıllarda çok basit iki sebebi var;

Birincisi Sanayiiniz  yok. Ticaret erbabısınız.  Aracılık yapıp al-ver ile kazanmışsınız. İktidarların Genel ve Yerel bürokrasisi ile hemhal olmanın en iyi yollarından biri bu koltuk... 

 

İkincisi ise; bizim buralarda siyasette "Beleş" yükselmenin bekleme odası  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığıdır. Maalesef bu bakış ve anlayış Antepte de böyle, Diyarbakırda da...  Oda başkanı olanlar da bu hal-i pürmelalleriyle, deve kuşu politikalarıyla şehirlerini de üyelerini toparlamaktan çok siyasi liderlerin yolunu gözlemişler.

 

- Seçimlerde tüm gruplarda kazan Yeşil listeyi tanıyor musunuz, ne yapar sizce, ne yapmalı?

 

-Tüm gurupların olduğu gibi Yeşillerin de Başkan adayını tanıyorum elbette. Deneyimsiz bir arkadaş değil., İyi şeyler yapsınlar, iyi şeyler olsun isterim elbette kazanan Diyarbakır olması ortak temenni olmasını arzu ederim. Çukur-hendek rezaleti esnafı çok örseledi.

Diyarbakır için iyiyi gören göz ve duyan kulak olsunlar. İnandırıcı, ortak ses olsunlar. Bunu iktidara ucuz muhalefet olmadan, yani dikilerek değil, ama dik durarak akılcı rasyonel çözümler sunup, öneriler yapsınlar.

 

 

-Son sözünüz?

 

Seçilenleri ben de tebrik ediyorum.  Yaklaşık 6-7 aydır süren seçim bitti, artık geride küskünlükler, aykırı düşünceler veya biribirine köstek, engel olma yerine, Yeşil Grubununun temsil ettiği Birlikte Diyarbakır sloganının reelde ne derece etkili olacağını ben de herkes gibi görmek istiyorum. Başarılar diliyorum.

 

Bugün Pazar Sohbeti konuğumuz 40 yıllık siyasetçi, Eski il Genel Meclis Üyesi, Diyarbakır'ın kalbinden gelen Ticaret ve işadamı, Siyasi analist Sayın Mahmut Şimşek ile gündemi değerlendirdik, Kendisine değerlendirmeleri için çok teşekkür ediyoruz..