1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DTK'dan açlık grevlerine destek
DTK'dan açlık grevlerine destek

DTK'dan açlık grevlerine destek

DİYARBAKIR- Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclis üyesi 14 kişi, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine destek vermek amacıyla, süresiz dönüşümsüz açlık grevi başlattı.

A+A-

Aralarında, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Muş Milletvekili Demir Çelik, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP eski milletvekilleri Akın Birdal ile Osman Özçelik'in de bulunduğu çok sayıda kişi merkez Yenişehir ilçesi Konukevi önünde toplandı. Burada konuşan BDP eski milletvekili Akın Birdal, 57 gündür açlık grevinde olan 700 mahkumun bir halkın temel hakları için direnişe geçtiğini söyledi.

Dün Bakanlar Kurulu'nun kararının açıklanmasını, BDP, STK, insan hakları ve barış savunucularının son bir fırsat olarak değerlendirdiğini belirten Birdal, halkın bugün veya yarın, kosterin tamirinin yapılmasını ve İmralı'ya açılmasını beklediğini ifade etti. Bir halkın dilini yasaklamanın suç olduğunu söyleyen Birdal, “Bir halkın kimliğini yok saymak suçtur, bir halkın liderini halkından koparmaya çalışmak suçtur. Artık laf zamanı bitmiştir. Bu gökyüzünün altında söylenmedik laf kalmamıştır. Biz AK Parti'den Ankara'dan artık adım atılmasını bekliyoruz” dedi.

Oğlu Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde açlık grevinde olan Hanife Akpolat ise, kendilerinin Başbakan'dan hiçbir şey istemediklerini kaydederek, “Onun devletini istemiyoruz, malını istemiyoruz, bir şey istemiyoruz. Biz sadece çocuklarımızın yaşamasını istiyoruz. Bugün 57 gündür çocuklarımız ölüm orucuna yatırılmış son mesafeye gelirse bütün analar çocukları için bedenlerini ölüm orucuna yatıracak. Herhangi bir ölüm çıkarsa zindanlardan bunun sorumlusu sadece başbakan olacaktır” diye konuştu.

Grup düzenlenen oturma eyleminin ardından sessizce dağılırken, açlık grevi başlatan 14 kişinin, kollarına kırmızı kurdele taktıkları gözlendi.

 

(YRT-AKK-AŞ-Y)