1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbekirspor ismi tamam
Diyarbekirspor ismi tamam

Diyarbekirspor ismi tamam

Kapanan Diyarbakırspor'un isim haklarını almak için uğraş veren Yeni Dİyarbakırspor'un karşısında yasal engeller çıktı.

A+A-

Kamuyoyunda bir çok yanlış bilgi sonucu oluşan isim değişikliği ile ilgili Yeni Diyarbakırspor konuya açıklık getirdi. Yapılan açıklamada, 

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
Sadece Diyarbakır'ın değil, tüm bölgemizin hatta yakın coğrafyamızın spordaki ortak markası ve paydaşı haline gelen Diyarbakırspor'un kötü yönetilerek borç batağına sürüklenmesi sonucu amatör lige kadar düşerek tarihe karışma aşamasına gelmesi tüm taraftarlarımız gibi bizi de derinden üzdü. Yeni Diyarbakırspor A.Ş olarak 2012-2013 sezonunda 3.Lig'e çıkarken, Diyarbakırspor'un yaşadığı bu talihsizlik sonucu bu değerli ismi yaşatmamız için taraftarlardan ve kentten talep geldi. Bizler de bu taleplere kulak vererek hukuki mücadele başlattık. Mevcüt yasalarımıza göre kapanan veya feshedilen bir spor kulübünün adıyla bir daha kulüp kurulamıyor.


DİYARBAKIRSPOR İSMİNİ YAŞATMAK İÇİN SAVAŞ VERDİK
Diyarbakırspor isminin yaşatılmasını sağlamak amacıyla Diyarbakırspor'un son yönetimi tarafından kongre kararı alınarak,Diyarbakırspor'un ismi Yıldız 21 Gençlik olarak değiştirildi. Bunun üzerine Diyarbakırspor ismi boşa çıktı. Bizler de işin yasal muhatabı olan Dernekler İl Müdürlüğü'ne başvurarak Diyarbakırspor ismine talip olduk ve bize her hangi bir yasal engel olmadığı ifade edilerek talebimiz onaylandı. 
Diyarbakırspor ismiyle liglerde mücadele etmek için Futbol Federasyonu, FİFA ve UEFA düzeyinde hukuki araştırmalar başlattık. Ne var ki FİFA ve UEFA'nın bu konudaki kuralları oldukça katı. Geçmiş dönemlerde borç batağına sürüklenen kulüpler, bu durumdan kurtulmak için sık sık bu yollara başvurduğu için bu durumu 'hülle' olarak kabul eden FİFA ve UEFA olumsuz bir tutum takınıyor.


YASAL SÜRENİN TAMAMLANMASIYLA KULLANABİLECEKTİK
UEFA ve FİFA'nın kurallarını uygulamakla görevli olan Futbol Federasyonu da Diyarbakırspor'un mevcüt borçlu yapısına dikkat çekerek şu an için bu değişikliğe izin vermelerinin söz konusu olamayacağı bildirildi. Ancak bu iş için yasal süre olan 3 yılı beklememiz gerektiğini öğrendik. Kurallara göre 2013 yılında başlayan ve bu iş için konulan sürenin tamamlanmasından sonra yeniden FİFA,UEFA VE TFF'ye başvurarak Diyarbakırspor ismini kullanabilecektik.


DİYARBAKIRSPOR'UN YAŞATILMASINDAN RAHATSIZ OLANLAR BOŞ DURMADI
Ne varki FİFA,UEFA ve TFF nezninde bu iş için formül arayan kulübümüz,daha önemli olan iç engellerle karşılaştı. Diyarbakırspor isminin yoluna borçsuz olarak devam edecek olmasından rahatsız olan ve bu işten menfaat temin etmek isteyen kesimler boş durmadı. Kamuoyunun bildiği gibi isim değişikliğinin iptali için dava açan şahıslar,bunda başarılı olarak geçtiğimiz Mart ayında Diyarbakırspor isminin kulübümüze verilmesini engelledi. Bu kararla kulübümüzün değil Diyarbakırspor'un geleceği karartılmak istendi.


BU SEVDADAN VAZGEÇMEDİK,VAZGEÇMEYİZ
Ancak bizler Diyarbakırspor'un şanlı tarihini, misyonunu,renklerini,armasını ve büyük sevdasını yaşatmaya kararlıyız. 3 yıldan beri önümüze çıkarılan engellere karşı pes etmedik ve pes etmeyeceğiz de. Bu büyük sevdayı yaşatmak için yeni bir isimle yola devam etme kararı aldık. Bilindiği gibi medeniyetlere beşiklik eden kentimizin toplumun tüm kesimleri tarafından kabul gören,tüm kesimleri kucaklayan ve 1937 yılına kadar kullanılan ismi Diyarbekir'dir.


DİYARBEKİRSPOR İSMİ TAMAM GİBİ
Yaptığımız araştırma ve hukuki inceleme sonucunda Diyarbekirspor ismini almamız için yasal engel olmadığı sonucuna ulaştık. İsim ve ünvan değişikliği yaparak ilgili kurumlara ve Futbol Federasyonu'na başvurumuzu yaptık. Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu'nun yaptığı incelemede de Diyarbekirspor ismini kullanmamızda yasal engel olmadığı tarafımıza iletildi. Pazartesi günü toplanacak olan Futbol Federasyonu yönetim kurulunun onaylamasıyla Diyarbekirspor ismi resmiyet kazanmış olacak. 7 Temmuz Salı günü yapılacak 3.Lig grup kura çekimine ve daha sonra yapılacak fikstür çekimine büyük ihtimalle Diyarbekirspor ismiyle gireceğiz.


HALKIMIZIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ
Futbol Federasyonu'ndan gelecek resmi belge daha sonra kamuoyu ve basınla paylaşılacaktır.Bizim için esas olan bu tarihi ve değerli ismin sorumluluğunu yerine getirmek olacaktır. Büyük bir sorumluluk ve misyon yüklendiğimizin bilinci ile hareket edeceğiz. Bugüne kadar her türlü manevi desteği veren halkımızdan ve taraftarlarımızdan bundan sonraki zorlu mücadelede de her türlü desteği bekliyoruz.