1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakırspor nasıl kurtulur?
Diyarbakırspor nasıl kurtulur?

Diyarbakırspor nasıl kurtulur?

Diyarbakırspor'un tarihi kitap oldu. Gazeteci Faruk Arhan tarafından kaleme alınan "Diyarbakırspor-Düğünde Kalabalık Taziyede Yalnız" isimli araştırma-inceleme kitabında Diyarbakırspor'un tarihi Türkiye siyasal tarihi eşliğinde anlatılıyor.

A+A-

 

Gazeteci Faruk Arhan, bu yıl 44. kuruluş yıldönümünü kutlayan ancak son hafta aldığı mağlubiyetle Spor Toto 3. Lig'e düşerek taraftarını üzen Diyarbakırspor'un durumunu ele alıyor.

Kitap, kulübü bugünden 1968'lere, 1923'lerden de günümüze Türkiye futbol ve siyasal tarihinin gölgesinde bizi bölgede bir futbol yolculuğuna çıkarıyor. 

"Diyarbakırspor-Düğünde Kalabalık Taziyede Yalnız", Diyarbakırspor nasıl bir takım? Ne zaman, hangi şartlarda ve nasıl kuruldu? Kurulmasında öncülük edenler kimlerdi? Yılmaz Güney Diyarbakırspor için ne düşünüyordu? Diyarbakırspor taraftarı aslında kimdir? Diyarbakırspor rakip sahalarda neden ırkçı-şoven saldırılara maruz kalıyor? sorularına cevap veriyor.

Kitaptan çarpıcı başlıklar

Kitabı okuyama başladığınzda Diyarbakırspor'un 1976-77 döneminde o dönem dünyada sadece Nothingham  Forest'in başarabildiği ard arda 3 lig yükselme başarısını görüyorsunuz. Yine 1980 öncesinde kulübe başkanlık eden Çelebi Eser'in MHP'li olduğu bilgisi de kitapta yer alıyor.

 

Kulüp Türkiye 1. Ligi'ne çıktığı ilk sezon fırtına gibi esiyor ve ilk 5 haftayı lider olarak tamamliyor. 1986'da Turgut Özal'ın desteğini alan kulüp, 1981'de düştüğü zirve lige yeniden yükseltiliyor.

1984'te PKK, eylemlere başlayınca ise spora olan ilgil azalıyor, 1987'de ligden düşen takım 2001'de tekrar devlet eliyle ismi Süper Lig olarak değiştirilen zirve lige yükseltiliyor.

Diyarbakırspor 1998 ile 2001 ocağına kadar gölge başkan Gaffar Okkan tarafından yönetiliyor. Kulübe polisler bu dönemde üye yapılıyor.

2001 yılında kulübün başına geçen Mücahit Can'a yönelik ise eleştiriler var kitapta. Yapılan transferler onun döneminde kulübü mali sıkıntıya sokuyor.

2007 yılında Adnan Öktüren ve arkadaşları bir dönem Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olan ve Diyarbakır'da olduğu dönem bir eli takımın içinde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ı ziyaret ederek destek istiyor.

Büyükanıt takımı Süper Lig'de görmek istediğini açıklıyor, mesaj yerini buluyor ve takım bir yıl sonra Süper Lig'e yükseldi.

Faruk Arhan'ın kitabına göre Diyarbakırspor'un son dönem düşüşü 2009 futbol mevsiminde oynanan Bursaspor maçıyla başlıyor. Bursa'da takıma yönelik yaşanan ırkçı saldırı, takımda motivasyonu düşürüyor.

Aynı saldırılar hemen hemen tüm deplasmanlarda yaşanırken, Diyarbakır'da yaşanan olaylarda ise takım hep cezalandırıldı.

Diyarbakırspor taraftarı maç öncesinde, eski OHAL Valisi Ünal Erkan döneminde uygulamaya koyulan İstiklal Marşı okumalarına bu dönemden sonra eşlik etmedi. İstiklal Marşı'nın okunmaya başlandığı dönemden sonra taraftarlar da kendi aralarında Kürtçe "Herne Peş"i enstrümantal olarak dile getiriyorlar.

Diyarbakırspor

2009-2010 futbol sezonunda Bursa'da oynanan Bursaspor-Diyarbakırspor maçıyla başlayan düşüş sürerken, 1976 ile 1977 yıllarında art arda üç defa şampiyon olarak üç küme yükselerek rekor kıran Diyarbakırspor 36 yıl sonra 2 yıl içinde 3 lig düşerek tersine bir rekor kırdı. 

Kulubün tüm gelirlerine el konulmuş ve malvarlıkları birden fazla alacaklı tarafından haciz altında. FİFA'nın, futbolcu ödemelerini yapamadığı için takıma uyguladığı transfer yasağı ise sürüyor.

Öte yandan temsil ettiği taraftar açısından özel ve önemli bir yerde olan kulübe gönül verenler de isyanda; çünkü kulübün Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup'tan Spor Toto 3. Lig'e düşmesi bardağı taşıran son damla oldu.

(Murat Aydın / Cnnturk.com) --