1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakırlı Tatlıcı'nın serveti kime kaldı?
Diyarbakırlı Tatlıcı'nın serveti kime kaldı?

Diyarbakırlı Tatlıcı'nın serveti kime kaldı?

Ardında bıraktığı 3 milyar dolarlık serveti yıllardır mahkeme tarafından yönetilen Salih Tatlıcı’nın çocukları arasında devam eden 8 yıllık miras davası sona erdi.

A+A-

3 milyar $`lık servetin davasına nokta konuldu

Diyarbakır'da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen, 1960’larda İstanbul’da açtığı tatlıcıyla iş hayatına atılan ve 20 yılda Türkiye’nin ve dünyanın sayılı zenginleri arasına giren Salih Tatlıcı’nın 3 milyar dolarlık mirasıyla ilgili yargı süreci tamamlandı. Forbes Dergisi’nin 2006’daki dünyanın en zenginleri listesine 27. sıradan giren Tatlıcı, 1970’te işyerinde çalışan Marika Bahçıvanoğlu ile aşk yaşamaya başladı. 1977’de patronundan çocuk dünyaya getiren Marika, 1981’de soyadını Tatlıcı olarak değiştirdi. 1991’de ilk eşi Bedriye Kamer’den boşanan Salih Tatlıcı, adını Nurten olarak değiştiren Marika ile evlendi.

Habertürk'ten Helin Şahin'in haberine göre 1994’te yazdığı vasiyetine “Oğullarım Ali, Ahmet ve Mehmet miras paylarının tamamını değil, dava açmaları durumunda bile mahfuz paylarını alacaklardır” hükmünü koyduran Tatlıcı’nın ilk eşi, boşandıkları için mirastan mahrum kaldı. Vasiyete göre oğlu Ahmet ile ölen oğlu Ali’nin 2 çocuğu, dava açmaları halinde mirastan 32’de 9 pay alabilecekti. İlk eşinden olan diğer oğlu Mehmet de yalnızca ‘mahfuz hisse’den pay alacaktı. Ahmet Tatlıcı, 1995’te vefat eden kardeşi Ali Tatlıcı’nın oğlu Salih Zeki Tatlıcı ile birlikte ‘vasiyetnamenin iptali’ için mahkemeye başvurdu. Taraflar birbirlerine 20’den fazla dava açtı.

rty.jpg

EN ZENGİNLERDEN

2013’te Yargıtay’a giden dava, eksiklikleri nedeniyle yeniden görüldü. İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, vasiyetnamenin olduğu gibi uygulanmasına hükmetti. Bunun üzerine davacı olan oğullar ve torun Tatlıcı, yerel mahkemenin kararını temyiz etti. Dosyayı görüşen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını onayarak mirasın Tatlıcı’nın ikinci eşi Nurten Tatlıcı ve ondan olan oğlu Uğur Tatlıcı’ya kalmasına karar verdi. 8 yıllık yargı süreci boyunca, Sarıyer 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin atadığı ‘tereke’nin yönettiği 3 milyar dolarlık miras, Salih Tatlıcı’nın vasiyetnamesinde istediği gibi dağıtılmış oldu. Böylece, Nurten Tatlıcı artık dünyanın sayılı zengin kadınları arasına girdi.

SALİH TATLICI KİMDİR?

Mehmet Salih Tatlıcı veya bilinen adıyla Salih Tatlıcı 1931  yılında Diyarbakır'da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Salih Tatlıcı, 1960lı yıllarda İstanbul'a gelerek ticarete atıldı.

Pastane işletmeciliği yaparak kazandığını gayrimenkule yatırarak önemli gayrimenkullere sahip oldu.

 Salih Tatlıcı, iki evlilik yapmış ve bu evliliklerden toplam 4 çocuğu olmuştur.

Salih Tatlıcı 2009 yılında tedavi amacıyla gittiği Londra'da 22 Şubat tarihinde vefat etmiştir.

Salih Tatlıcı Forbes Dergisi tarafından 2006 yılında Türkiye'nin en zengin 27. kişi olarak gösterilmişti.

 Ölümünün ardından ailesi tarafından Mehmet Salih Tatlıcı Vakfı adında bir vakıf kurmuştur.