1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’ın tanıtımı için ünlü isimler
Diyarbakır’ın tanıtımı için ünlü isimler

Diyarbakır’ın tanıtımı için ünlü isimler

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da birçok kurumun katılımıyla turizm temalı bir toplantı düzenlendi.

A+A-

Diyarbakır’ın her yönüyle tanıtımıyla alakalı önerilerin yapıldığı toplantıda, Dünya Müslümanları Alimler Birliği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Elkerdavi’nin, Ulucami ve Hz. Süleyman Camisinin ve orada medfun sahabelerin tanıtımında etkileyici olabileceği ifade edilirken, Tarih Kültür konusunda İlber Ortaylı’nın davet edilmesi, çok okunan yazarlardan Hıncal Uluç’un da Diyarbakır’ı yazmasının yararlı olacağı belirtildi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) toplantı salonundaki turizm temalı bir toplantıya; Dicle Üniversitesi, Ticaret Sanayi Odası, Diyarbakır Tanıtma Vakfı (DİTAV), İl Kültür Müdürlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı, TURSAP, Büyükşehir Belediyesi, Radison Blu Otel temsilcileri ve medya mensupları katıldı.

TANITIM VE TURİZM GELİŞİMİ

Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdiresi Doç. Dr. Bahar Burtan Doğan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen bu toplantıda, ileride bu konuda yapılacak bir çalıştay için bir beyin fırtınası yapıldı. Her yönüyle Diyarbakır’ın tanıtımı ve turizminin gelişimi için yapılması gerekenler olarak şu düşünceler kayda bağlandı.

“1-İlerideki çalışmaların daha verimli hale gelmesi için İnanç, Kültür, Sağlık turizminin yanı sıra “eğitim ve turizm” olmak üzere dört masada çalışmanın yapılmasının doğru olacağı ve bu maslarda çalışmak isteyen şimdiden ismen belirtilerek çalıştay gününe kadar daha hazırlıklı gelmesinin gerekliliği dile geldi.

2-Turizm ile ilgili tüm paydaşların bir araya gelerek; ben şunu yaptım, ben bunu yaptım yerine, biz bunu yaptık moduna geçmemizin gereği üzerinde duruldu.

3-Üniversite, Valilik, Belediye ve DTSO gibi imkanları elverişi kurumların gerektiğinde katkıda bulunması ve bu tür toplantılara daha üst düzeyde temsil edilmesi ve katılım konusunda sembolik olmaktan çıkmasının gerekliliği belirtildi. Evvelki çalışmaların ödemesi gereken Büyükşehir ve Sur Belediyesinin payına düşeni vermedikleri belirtildi.

3-Çok okunan, takip edilen yazarları şehrimize davet etmemizin faydalı olacağı ayrıca İnanç konusunda, Kültür tarih konusunda uzman kimseleri davet etmemizin daha da ses getireceği ifade edildi.

“YUSUF ELKERDAVİ ETKİLİ OLABİLİR”

Örneğin İslami sahada kredisi olan Dünya Müslümanları Alimler Birliği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Elkerdavi, Beşinci Haremi Şerif olarak kabul edilen Ulucami ve Hz. Süleyman camisinin ve orada medfun sahabelerin tanıtımında etkileyici olabileceği, Tarih Kültür konusunda İlber Ortaylı’nın davet edilmesi veya çok okuna kimselerde Hıncal Uluc’un şehrimizi yazması yararlı olacağı belirtildi.

4-“Diyarbakır’ı bilmeyen kalmasın” projesiyle dışarıya öğrenci göndermek yerine, dışarıdan öğrencileri şehrimize davet etmemizin daha yararlı olacağı kanaati hasıl oldu.

 

 

“KENDİN ÇAL KENDİN OYNA MİSALİ”

5-Bir Karpuz Festivalimiz var o da çok sönük geçti/geçiyor özellikle hipodromda yapılması ve bir tam gün bile sürmemesi ayrıca özellikle kurum müdürlerinin davetli olası “kendin çal kendin oyna misali” yetersiz verimsiz bir Festival olduğu üzerinde ittifak edildi. İnsanlarımızın daha rahat ulaşabileceği bir yerlerde olmasının gerekliliğine vurgu yapıldı

6- Yeterli düzeyde şehrimizin değerlerini tanıtabilecek rehberlerimiz olmadığı, hatta “kokartlı” rehberlerimizin sayısı üçü beşi geçmez, ayrıca rehberlik gibi önemli bir mesleği küçümseyerek sanki herkesin bu mesleği yapabileceği havası bu mesleği zayıflatmış bu da turizm için bir eksikliktir, denildi.

7-Birçok yerde tarihi eser kalıntı olarak anlatılırken, bizim yaşayan tarihimizi anlatamamamız beceriksizliğimizin ve dağınık çalışmamızın bir işareti olsa gerek.

8-Çalıştayda şehrimizin turizm açısında bir SWOT analizi yaptırarak stratejik bir eylem planını hazırlayıp tüm kurumların o planı tanıması ve payına düşen katkıyı vermesi şehrimizin turizmi açısında gayet yararlı olup her geçen gün meyvesini vereceği kanaati hasıl oldu.

Toplantıda Otelciler derneğinden ve Milli Eğitimden temsilcinin olmayışı da bir eksiklik olarak kaydedildi. Çalıştayda daha faydalı bir çalışmaların yapılması dileğiyle toplantı sona erdi.