1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır'ın Gururu oldular
Diyarbakır'ın Gururu oldular

Diyarbakır'ın Gururu oldular

Diyarbakırspor futbol takımı olaylı Bursaspor maçı sonrası kötü sonuçlar alarak ligin dibine demir atarken, kısıtlı imkanlar ile milyon dolarlık rakiplerini yenen bayan voleybol takımı kupayı alarak kente birinci lig heyecanı bir kez daha yaşattı. Tarafta

A+A-

Geleceğin voleybolcuları arasında gösterilen Ankaralı Fulden Ural, doğu takımında oynamak için okulunu bırakmış ve "Bu kent bildiğiniz gibi değil" diyor. 7 Yıldan buyana Diyarbakır'da yaşayan Letonyalı milli oyuncusu Victoria Brice ise Mardinli  bir genç ile evlilik hazırlığı yapıyor.

Diyarbakırspor maçlarında yaşanan olay ve sonrasında gelen başarısız sonuçlar nedeniyle sporda olumsuz haberlerle son dönemde gündeme gelen Diyarbakır sessiz sedasız büyük bir zafer yaşadı.

Sezonun başlamasına bir hafta kala kepenkleri yarıya kadar inen, ancak Diyarbakırspor Kulübü'nün desteği ve 6 oyuncuyla sezonun ilk maçına çıkan Dicle Üniversitesi Diyarbakırspor Bayanlar Voleybol İkinci Lig takımı, kısıtlı imkanlar ile milyon dolarlık rakipleri karşısında 22 lig maçın ardından finallere yükselme başarısı gösterdi. İzmir'de yapılan Aroma Bayanlar İkinci Lig final maçından Çerkezköy'ü 3-1 yenerek ilk iki takım arasında yer alan Dicle Üniversitesi Diyarbakırspor Bayan Voleybol takımı kente kupayla döndü. Gelecek sezon Aroma Bayanlar Birinci Ligi'nde mücadele etme hakkı kazanan oyuncuların 2 si yabancı 6'sı ise battı illerinde yaşıyor.


SOKAKTA KÜRTÇE KONUŞUYORLAR


Harçlık denilecek transfer paraları ile Diyarbakır için sahada ter döken, milli oyuncu Necla Esepaşa (Bursa) , Victoria Brice (Letonya) , Natalia Luksperkoin (Moldovya) Gökçe Çardar (Samsun), Ayşe Dil (Adana), Burcu Alak (Eskişehir) , Fulden Ural (Ankara) ve Ayten Çubukçu Ankaralı, kimi ailesini, kimi erkek arkadaşını kimisi ise okulunu bırakıp Diyarbakır'a yerleşmiş. Kısıtlı imkanlar ile aldıkları başarılar sonrası Diyarbakırlıların büyük sevgisini kazanan bayan voleybolcuların güzelliği ise Diyarbakır'da dillere destan olmuş. Yöre halkının ilk zamanlarda turist bildiği kızlara en çok 'evlimisiniz? sorusu yöneltiliyor. Kısa sürede yörenin kültürüne uyum sağlayan sporcular sokakta öğrendikleri 3-5 kelime ile taraftarlarla Kürtçe konuştukları görülüyor.


LETONYALI VİCTORYA VE MARDİNLİ ŞİNO'NUN AŞKI


Diyarbakır'a ilk gelen yabancı oyunculardan Letonyalı Victoria Brice, 2002 sezonunda Galatasarayın alt lige düşmesinin ardında Diyarbakır'a transfer olmuş. İlk yıl dil bilmediği için çok zorlanan Letonyalı milli oyuncu, baharatlı yemeklerden ötürü karnını ekmekle doyurmak zorunda kalmış. Yörenin kültürüne kısa sürede uyum sağlayan Victoria, Türk dizilerinden 'Aşk –ı memnu' kaçırmıyor. Yemeklerden en çok ciğer kebabı seviyor.

"Diyarbakır'da yaşamaktan çok mutluyum" diyen 1. 86 boyundaki takım kaptanı Victorya Brice, Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe'de öğrenmiş, Diyarbakır'ın huzurlu bir şehir olduğunu ve sporu bıraktıktan sonrada bu şehirde yaşamayı düşündüğünü ifade eden Victoria, uzun süreden buyana evlilik hazırlığı yapıyor. Mardinli olan ancak uzun yıllardan buyana Diyarbakır'da yaşayan Diskispor Voleybol Erkek takımın kaptanı ve antrenörü Abdurrahman  Cevheroğlu (Şino)  ile 4 yıldan bu yana aşk yaşayan Victoria, doğulu genci Letonya'ya götürüp ailesine tanıştırmış. Ailelerinin onayını alan Victorya-Şino çifti  gelecek yıl nikah masasına oturmaya planlıyor. Ailesini bırakıp ömrünün gençlik yıllarını Güneydoğu'da  geçiren Victoria'nın en büyük hayali takımını Türkiye'de şampiyon yapıp Avrupa liginde mücadele etmek.


KARDEŞLİK İÇİN OKULUNU BIRAKTI


Geleceğin voleybolcuları arasında gösterilen Ankaralı Fulden Ural, doğu takımında oynamak için okulunu bırakmış. Gazi Üniversitesi Beden Eğitim 2. Sınıfta eğitimini sürdüren Ural, barış ve kardeşliğe katkı olsun diye hiç görmediği Diyarbakır'dan gelen teklifi ailesi ve çevrisindeki tepkilere aldırmadan kabul etmiş. Birinci lige çıktıkları çok mutlu olduğunu belirten 1.82 boyundaki Fulden Ural (19), "Daha önce hiç doğu illerine gitme fırsatım olmamıştı. Televizyonlarda sokaklarda sanki her gün çatışma var diye biliyorduk. Ancak uçaktan indikten sonra Diyarbakır'ın Ankara'dan farklı olmadığın gördüm. İnsanlar beni çok seviyor, herkes iyi niyetli, bu sevgiyi kendi memleketimde olsam göremezdim. Hiç olumsuz bir durumla karşılaşmadım, bana göre diyalog ve önyargılardan ötürü toplumsal kardeşlik sağlanamıyor. Benim bir sürü Kürt kökenli arkadaşım var Türk olduğum için bana karşı hiç art niyetli değiller "dedi.


Gittiği lokanta ve kaldığı arkadaşlık evinde birkaç kelime Kürtçe kelime öğrenen Ural, gelecek yıl Diyarbakır için ter dökmek istediğini söyledi.


İMAJIN SEMBOLÜ OLACAKLAR


Aroma Bayanlar 1. Ligine çıkmanın sevincini Diyarbakır Vali Hüseyin Avni Mutlu ile paylaşan takım oyuncularından Fulden Ural, Burcu Alak, Victoria Brice ve Kulüp Başkanı Suat Önen kazandıkları kupayı vali Mutlu'ya hediye etti. Bayan Voleybol takımının elde ettiği bu başarıdan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Vali Mutlu, sporcuların çok nemli bir başarı gösterdiğini belirterek: "Terörle anılan bölgemizin kötü imaj ve önyargıların kırılması için sporcular kadim kentimizin imajı düzeltilme noktasında onlara büyük görevler düşüyor. Takımın gelecek sezonlarda Avrupa kupalarında başarı göstermesi için valilik olarak destek vereceğiz "dedi.


TÜRKİYE'Yİ AVRUPA'DA TEMSİL ETMEK İSTİYORLAR


Gelecek yıl Avrupa Şampiyonlar Ligi finalinde oynamış Fenerbahçe Acıbadem, Eczacıbaşı gibi takımların maç yapmak için Diyarbakır'a geleceğini belirten Dicle Üniversitesi Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Suat Önen, "Şehrimizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Elbette yapabileceklerimiz sadece bununla sınırlı kalmayacak. Diyarbakır'ı ve Türkiye'yi Avrupa'da da temsil etmek istiyoruz. Gelecek sezon ilk 5'e girersek bu şansı yakalarız. Bu önemli bir hedeftir "diye konuştu


Voleybola gerekli desteğin verilmediğini eleştiren Kulüp Menajeri Ahmet Karakurt, toplam 215 bin TL bütçe ile birinci lige çıkma başarısı gösterdiklerini belirterek: "Diyarbakırspor futbol takımına harcanan paranın 10'da biri takımımıza sağlanırsa Avrupa şampiyonasında final oynarız." İddiasında bulundu.