1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'dan ortak çağrı:'Yeniden başlasın'
Diyarbakır'dan ortak çağrı:'Yeniden başlasın'

Diyarbakır'dan ortak çağrı:'Yeniden başlasın'

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki Oda ve Borsa başkanları, çatışmaların bitmesi için tüm taraflarla görüşeceklerini, Kandil veya İmralı'yla da görüme talepleri olacağını açıkladı.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarının başkanları, ortak bir açıklama yaptı. Aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Remzi Can, Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Fahrettin Akyıl, Şırnak TSO Başkanı Osman Geliş'in de bulunduğu oda ve borsa başkanlarının Diyarbakır'da basına kapalı yapılan toplantısında hazırlanan ortak açıklamayı Diyarbakır TSO Başkanı Can okudu.

Can, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları başkanları olarak, Türkiye'nin en temel meselesi olan ve 30 yıldan bu yana süren çatışma ortamının artık çekilmeyecek duruma gelmesi nedeniyle toplandıklarını söyledi.

Kürt sorununun Türkiye'de, özellikle de bölgede yıllardan beri çok ciddi yaralar açtığını, her gün onlarca gencin öldüğüne şahit olduklarını belirten Can, ölen gençlerin acısını yüreklerinde hissettiklerini söyledi.

"Kandil veya İmralı ile de görüşme talebimiz olacak"

Can, artık hiçbir annenin gözyaşı dökmesine tahammüllerinin kalmadığını vurgulayarak, şöyle dedi:

"Bugün yapılan toplantı sonucunda bütün oda ve borsa başkanlarının ortak kararını sizlerin aracılığıyla kamuoyuna açıklıyoruz. TBMM'de grubu bulunan tüm siyasi partilerle görüşme talebinde bulunacağız. Sayın cumhurbaşkanımız, Meclis başkanımız, hatta çözüme ulaşmak için Kandil veya İmralı ile de görüşme talebimiz olacak."

Çözüme dönük iyi niyet göstermeyen parti ve tarafları kamuoyuna teşhir edeceklerini de söyleyen Can, "Bütün amacımız, diyalog ve müzakere ortamının bir an önce oluşmasıdır. Sonuç olarak akan kanın durması ve bölgemizde huzur ve güven ortamının tesisi için bir an önce silahların susması ve karşılıklı müzakerelerin başlamasını istiyoruz. Artık yeter. Edi bese" dedi.

Oluşturulan heyetin yarından itibaren başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, Başbakanlık ve parti temsilcilerinden randevu talep edeceği öğrenildi