1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da yakalanan araçta cephane çıktı
Diyarbakır'da yakalanan araçta cephane çıktı

Diyarbakır'da yakalanan araçta cephane çıktı

Diyarbakır'da bir araçta, 55 kilogramlık 2 adet LPG tankı içerisinde 200 kilogramlık ANFO olduğu değerlendirilen patlayıcı madde ele geçirildi.

A+A-

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, 4 Ekim 2012 günü saat 01.00 sıralarında Sur ilçesi mülki sınırlarında, şüpheli bir aracın dolaştığının 156 jandarma İmdat Hattı'na bildirildiğini, asfalt üzerinde mucur bulunmasından dolayı, aracın direksiyon hakimiyetini kaybederek Sağdıçlı köyü içerisinde kaza yaptığı ve aracı kullanan şüphelilerin olay yerinden kaçtığının öğrenildiğini belirtti.
     Söz konusu ihbar üzerine derhal İl Jandarma Komutanlığı yol güvenlik tedbirleri kapsamında Mermer Jandarma Karakol Komutalığı'nda müdahale için hazır olarak bekleyen zırhlı araçlar ve yeteri kadar kuvvetle olay yerine süratle müdahale edildiğini kaydeden Toprak, bölgeye intikal eden yol kontrol devriyesinin önce şüpheli aracı bulduğu, bölgede yapılan arama ve kontrol sonucunda da olay yerine yakın bir bölgede şüpheli şahsın yakalandığını aktardı.


     Araçta yapılan ilk kontrolde bagaj kısmında 55 kilogramlık 2 adet LPG tankı (uçlarında kablo düzeneği mevcut), tankların içerisinde 200 kilogramlık ANFO olduğu değerlendirilen patlayıcı madde (eritilmiş, kaynatılmış ve dondurulmuş durumda) ve plastik patlayıcı ihtiva eden 2 adet elektrikli fünyeli patlama düzenekli el yapımı patlayıcı ile 2 adet benzin dolu 17 kilogramlık teneke, 8 pil ve 2 oto kumandası, bagajdan şoför mahalline çekilmiş kablolar ve şoförün aracı terk ettiğinde uzaktan aracı patlatacak bir düzenek olduğu tespit edildiğini bildiren Toprak, söz konusu bomba, bomba düzenekleri ve eklentileri kontrollü bir şekilde araçtan indirilerek adli makamların nezaretinde ve jandarma bomba imha uzmanlarınca kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirildiğini kaydetti.
    
     -5 metre genişliğinde krater oluştu-
    
     İmha sonrası 5 metre genişliğinde 2 metre derinliğinde patlama krateri oluştuğunu bildiren Toprak, açıklamasında şunlara yer verdi:
     ''Usulüne uygun alınan numuneler kriminal laboratuvarına götürülmek üzere muhafaza altına alınmıştır. Söz konusu bomba yüklü aracın 2012 yılı başlarında hurdaya ayrılan bir araç olarak gözüktüğü, plakasının ise çalıntı olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Olayla ilgili inceleme ve detaylı soruşturma devam etmektedir. Duyarlı vatandaşlarımızın ihbarı ve İl Jandarma Komutanlığı'nın ısrarlı, özenli takibi ve çalışmalar sonucu, Gaziantep patlamasından daha büyük ve daha vahim sonuçlar doğurabilecek bir felaket engellenmiştir. Bu konuda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.''