1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da sokak sakinleri oldukça tedirgin
Diyarbakır'da sokak sakinleri oldukça tedirgin

Diyarbakır'da sokak sakinleri oldukça tedirgin

DİYARBAKIR – Son günlerde Bağlar ilçesinde özellikle Şeyh Şamil Mahallesi’nde sıkça yaşanan logar kapağı hırsızlığı; ilçe, mahalle ve hırsızlığın yaşandığı sokak sakinlerini oldukça tedirgin ediyor.

A+A-

 Karanlık sokaklarda ansızın açık olan logara düşmemek için el feneriyle dolaşan vatandaşlar, yetkililerden bir insanın canı yanmadan bu işe ‘dur’ demesini istiyor ve “İnsanlar logar çukurlarında can verebilir ama devlet buna neden sessiz kalıyor” diyerek sitem ediyor. 
 
Geçtiğimiz günlerde Bağlar İlçesi Şeyh Şamil Mahallesi 660. sokakta; iki günde belediyeye ait 12 adet logar kapağı çalarak kayıplara karışan beyaz toroslu logar kapağı hırsızları, birkaç gün aranın ardından yeniden Şeyh Şamil Mahallesinde ortaya çıktı. 
 
BÜYÜK TEHLİKE YAŞATIYOR
 
Bu kez akşam karanlığında daha önce 12 logar kapağını çaldıkları 660. sokağın bitişiğindeki 661. sokağın hemen girişindeki loğar kapağını çalan hırsızlar, sokak sakinleri ve sokaktan geçen insanlar için büyük bir tehlike yaşattı. 
 
KİMSE DÜŞMESİN DİYE NÖBET TUTTULAR
 
Logar kapağının olmadığının farkına varan sokak sakinleri, logarın üzerine engel koyup sabaha kadar başında kimse düşmesin diye nöbet tuttu. Logar kapağı sabah saatlerinde DİSKİ tarafından yenilenirken, sokak sakinleri bu durumundan bıktı. 
 
“ALLAH BİN BELALARINI VERSİN”
 
Sokak sakinlerinden Sedat Kaplaner, akşam saatlerinde özellikle aydınlatma direği olmayan sokaklarda yapılan logar kapağı hırsızlığı nedeniyle karanlıkta açık kalan logarların büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, “Bu logarın içini bu akşam saatlerinde düşen kişi ölür ölmesi bile yaralanır, eğer bayılırsa sesini kimseye duyuramaz ve orada can verir. Bu Allah’tan korkmaz utanmaz hırsızların Allah bin kere belasını versin” dedi. 
 
“DEVLET BUNA NEDEN SESSİZ KALIYOR”
 
Şans eseri kimsenin logarlara düşmemesinin teselli verdiğini anlatan Kaplaner, “DİSKİ çalınan kapakların yerine yenilerini koyuyor. Daha önce arka sokakta yani 660. sokak sakinleri, hırsızların kullandığı aracın plakasını polise vermişlerdi. Nasıl olur da hala bu hırsızlar yakalanmadı. Bu olayın içinde başka bir şey var. Burada insanlar ölebilir. Terör kadar tehlikeli bir durum söz konusudur. İnsanlar logar çukurlarında can verebilir ama devlet buna neden sessiz kalıyor. Bu durumun bir an önce sağlıklı bir hale kavuşması gerekiyor. Hem hırsızların hem de hırsızların çaldığı bu kapakları satın alan hurdacıların hak ettiği cezayı alması gerekiyor” diyerek adeta sitem etti. 

İsmini vermek istemeyen sokak sakinlerinden bazıları da şok bir iddiaya ortaya attılar. Logar kapaklarının aydınlatmanın yetersiz olduğu sokaklarda bilinçli olarak çalındığını söyleyen sokak sakinleri, “Özellikle karanlık olan yerlerden geçen insanların o logarın içine düşmesi ve logarın içine birkaç kişi düşüp ölmesi durumunda, ‘bakın daha önceki belediye başkanları döneminde böyle bir şey yaşanmadı, ancak kayyumlar döneminde bunlar bile başımıza geldi’ diye propaganda yapmak için sanki devlet acizmiş gibi göstermek için bu logar kapaklarını çalıyorlar” şeklinde iddiada bulundular. 
 
“155 VE 158’İ ARAYIN”
 
Yetkililer, logar kapağı hırsızlığının görülmesi halinde 155 Polis İmdat veya 158 DİSKİ hattına bildirmeleri hususunda vatandaşları uyardı. 
 
DAHA ÖNCEKİ OLAY
 
Bilindiği üzere, Diyarbakır’ın Merkez Bağlar İlçesi Şeyh Şamil Mahallesi 660. sokakta 6 logar kapağı, ilk olarak 20 Mart tarihinde hırsızlar tarafından çalındı. DİSKİ çalınan logar kapaklarının yerine yenilerini hemen koyarken, 21 Mart akşamı yine aynı saatlerde ikinci kez yine beyaz toros marka araçla gelen hırsızlar sokaktaki bütün kapakları araca yükleyip kayıplara karışmıştı. Hırsızlar logar kapaklarını çalarken, bazı sokak sakinleri hırsızların kullandığı aracın plakasını alarak polise bildirmişti. Hırsızların kullandığı aracın plakasını alan polis iki günde sokak sakinlerine ve DİSKİ’ye kan kusturan hırsızların peşine düşmüş ve suça karışan aracı kentin her yerinde aramaya geçmişti.