1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da proje yazma eğitimi
Diyarbakır’da proje yazma eğitimi

Diyarbakır’da proje yazma eğitimi

DİYARBAKIR - AB’nin sivil düşün aktivist programı kapsamında desteklenen proje kapsamında Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyonu’na bağlı derneklerin yönetici ve üyelerine yönelik Proje Yazma Eğitimi start aldı.

A+A-

Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyon Genel Başkanı Bayram Müjde’nin de katıldığı Proje Yazma Eğitimi, Karacadağ Kalkınma Ajansı Toplantı Salonu’nda yüksek bir katılımla start aldı. İki gün sürecek olan eğitim ile kursiyerler nasıl proje yazılacağını öğrenecek. Eğitim sonunda kursiyerlere katılım sertifikası da verilecek.

PROJE YAZMA EĞİTİMİN

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyon Genel Başkanı Bayram Müjde, projelerinin Avrupa Birliği tarafından desteklendiğini belirterek, “AB’nin sivil düşün aktivist programında destekleniyor. Proje kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi kapsamında bulunan bize bağlı derneklerin yönetici ve üyelerine yönelik proje yazma eğitimini kapsıyor. Bu eğitim sonrasında kendilerine katılım sertifikası vereceğiz” dedi.

“FEDERASYON OLARAK HİZMET VERECEĞİZ”

Eğitim sonrasında çalışmalarına devam edeceklerini anlatan Müjde, var olan hibe programlarıyla ilgili nasıl proje yazacaklarına dahil kendilerine federasyon olarak hizmet vereceklerini ifade ederek şöyle dedi:

“Desteklenen bölge sayısı, iki bölgeden 23 il ve 75 sivil toplum kuruluşu var, ama bu sayı gittikçe artacaktır. Özellikle geçlerimiz, kadınlarımız ve engelliler için özel bir kontenjan ayırdık, çünkü projelerde de bilindiği üzere bu dezavantajlı gruplara hibe programları daha çok açılmakta bizde bu kapsamda onlara öncelik tanımış olduk.

“DANIŞMANLIK YAPMAYA DEVAM”

Çok sayıda program var, çok sayıda hibe programları ve değişik programlar var. Her türlü derneğin başvuru yapabileceği programlar var. Biz burada bugün Erasmus adlı program için özel bir çalışma yapacağız. Zaten daha öncede Geçlik Spor Bakanlığı İçişleri Bakanlığı Kalkınma Bakanlığı Avrupa Birliği Bakanlığı programlarında da biz bize bağlı derneklere katılımcı olmaya danışmanlık yapmaya devam ediyorduk. Şimdi şu ana kadar eksiklik gördüğümüz Erasmus adlı programa da daha çok sayıda proje sunulsun diye böyle bir eğitim düzenledik. Daha sonra daha geniş kapsamlı programlar çalıştaylar yapıp konuyu iyice öğrenilip bu şekilde daha iyi projeler hazırlamalarını sağlayacağız.

“HALKIN TALEPLERİ VE İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ”

Katılımcı olarak sadece STK’lar ama konu sadece proje eğitimi değil bizim federasyonumuzun genel amacı doğrultusunda bize bağlı derneklerin mali ve teknik kapasitelerini geliştirip halka daha iyi bir hizmet vermelerini sağlamak aynı zamanda federasyon olarak bize bağlı dernekleri tek çatı altında toplayıp daha güçlü daha etkili çalışmalar sağlamak. Tabi ki bundan öncede halka yönelik yaptığımız ve sunduğumuz birçok proje var. Kadınlara ve engellilere yönelik istihdama yönelik çok sayıda projeleri sunduk. Onların değerlendirilip geçmesini bekliyoruz ve onddan sonra halka ineceğiz halkın talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yapacağız”