1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da olaylar çıktı
Diyarbakır'da olaylar çıktı

Diyarbakır'da olaylar çıktı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da cezaevlerindeki açlık grevi yapan tutukluları desteklemek bahanesiyle açıklama yapan kalabalığa polis izin vermeyince olaylar çıktı.

A+A-

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bağlar ilçe binası önünde toplanan ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Van Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Emine Ayna, BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile çok sayıda partilinin bulunduğu kalabalık yürüyerek Diyarbakır E Tipi Cezaevi önüne gitmek istedi.

Tutukluların açlık grevi eylemini desteklemek için cezaevi önünde basın açıklaması yapmak istemesine polis ekipleri tarafından izin verilmedi. Diyarbakır Valiliği kararı ile izin verilmeyen basın açıklaması için yürüyen kalabalık ile polis ekipleri arasında zaman zaman tansiyon yükseldi. Kalabalık içinde bulunan vatandaşların polisi taşlaması ile başlayan gerginlikte aralarında DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un da bulunduğu göstericilere polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Polisin müdahalesinin ardından kalabalık ara sokaklara kaçarak Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde toplandı.Olayların çıktığı Diyarbakır'da ara sokaklara kaçan göstericiler ile polis arasında yer yer kovalamacalar devam etti. Polisin sağduyulu davranması olayların büyümesini önledi.

 

(AKK-ÖK-Y)