1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da muhteşem değişim
Diyarbakır’da muhteşem değişim

Diyarbakır’da muhteşem değişim

Doğu ve Güneydoğu’da, belediyelerin paraları dağa değil de yatırıma gidince, ortaya müthiş bir dönüşüm çıktı. Bunun en güzel örneği Diyarbakır. İki yılda 543 milyonluk yatırımla kentin çehresi değişti. 52 cadde ve bulvar yeniden düzenlendi, 800 bin ton asfalt döküldü...

A+A-

Diyarbakır'da, İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2016'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na kayyum olarak atanan Cumali Atilla, 2 yılda kentin çehresini değiştirdi. Kültürel ve sosyal projelerin yanı sıra, bulvar, cadde ve mega kent meydanı olmak üzere birçok yeni projeyi hayata geçirerek tamamlayan Atilla, halkın da takdirini kazanırken, Diyarbakır, 2 yılda yarım katrilyon yatırımla Doğu'nun parlayan yıldızı oldu.

haber19899886767.jpeg

"HERKESİN SESİNE KULAK VERİYORUZ"
İlk gün "Her şey çok güzel olacak" diye göreve başlayan Atilla, "Masa başında karar alıp uygulamadık, 'şehri, şehrin insanlarıyla yönetme' ilkesiyle, insanlara kulak verdik. Hemşerilerimizle birebir görüşerek hizmetlerimiz hakkında görüş alış verişinde bulunduk. Altyapıya önem verdik. Yol yapmak görevimiz ancak hemşerilerimizin gönlüne de yol yaptık" dedi.

haber784894389.jpeg

7.5 MİLYON ÇİÇEK, 21 BİN AĞAÇ
2 yılda kentin sokak, cadde ve bulvarlarına 1 milyon 400 bin ton, merkeze bağlı 4 ilçenin yollarına 800 bin ton sıcak asfalt serildi. 52 bulvar ile cadde yeniden düzenledi. Bulvar ve cadde düzenlemesinde orta refüj, kaldırım, aydınlatma, yeşillendirme ile bisiklet yolu çalışmaları yürütüldü. 568 bin metrekarede kaldırım taşı döşendi. Orta refüj ve kavşaklara farklı türlerde ve yazlık-kışlık olarak 7.5 milyon çiçek, 21 bin ağaç dikildi.

haber89548954.jpeg

Sabah Gazetesinden Hüseyin Kaçar'ın haberine göre, Yeşil Kuşak Projesi'yle Yenihal Kavşağı'ndan Mahabad Bulvarı'na kadar olan 78 bin metrekare alan oyun grupları, yürüyüş yolları, süs havuzları ve banklarla düzenlendi. Kayapınar'da içinde kitap kafe, meydan cafe, mescit, yürüyüş yolları, fitness aletleri, bisiklet yolları, çocuk oyun gruplar ve havuzlar bulunan binlerce ağaç dikilen 70 bin metrekarelik kent meydanı tamamlandı. Kapalı ve klimalı duraklar yerleştirildi. 56 kavşak, akıllı kavşak oldu. Yatırımlara toplam 543 milyon 537 bin 108 TL harcandı.