1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da muavinler iş bıraktı
Diyarbakır’da muavinler iş bıraktı

Diyarbakır’da muavinler iş bıraktı

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da şehirlerarası otobüs firmalarında çalışan muavinler, her an kaza riski ile karşı karşıya oldukları ve sigortasız çalıştırıldıkları gerekçesiyle iş bıraktı.

A+A-

Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Terminalinde sigortasız çalıştırıldıklarını iddia eden muavinler iş bıraktı. Her an kaza riski ile karşı karşıya olduklarını ve sosyal güvencelerinin olmadığını belirten muavinler son yaşanan iki kazada muavin arkadaşlarının öldüğünü ve bu durumundan dolayı ailelerinin mağdur olduğunu belirterek, sigortaları yatırılmadığı sürece muavinlik yapmayacaklarını söyledi. 

“2 aylık evliydi kazada öldü”

Siverek’te ikamet eden Özgür Akgüler, 8 yıldır muavinlik yaptığını ve sigortasız çalıştırıldığı için işi bıraktığını ifade ederek, “Geçen gün Konya Karapınar’da meydana gelen kazada muavin arkadaşımız vefat etti. Sigortasız çalışıyordu ve 2 aylık evliydi. Bundan 5 ay önce Kahramanmaraş’ta yine aynı şekilde bir arkadaşımız vefat etti. Can güvenliğimiz yok. Bugün bu arkadaşlar bu işi yapmazsa uyuşturucuya bulaşır, hırsızlığa bulaşır, daha farklı şeylere bulaşır. Sesimizi duyan yetkililer yardımcı olsun. Dün burada 40 kişi işi bıraktık. Otobüsler peronda kaldı, kimse yola gitmedi. Araba sahipleri geldi çocukları tehdit etti. Buna rağmen yine yola gitmediler. Her bir araba ayda 30-40 bin TL para kazanıyor. Yetkililerin de Diyarbakır Otogarı üzerinde durmasını istiyoruz” dedi.

“Sefer başı para alıyoruz”

Uğur Arslantaş, 5 yıldır muavin olarak çalıştığını ve sigortasının hiç yatırılmadığını belirterek, “Sefer başı para alıyoruz. Bir sefer de ortalama 3 gün sürüyor. 3 günün dönüşünde 170 TL para alıyoruz. Başka bir gelirimiz yok. Sigortamız olsa daha iyi koşullarda çalışabilirdik. Daha geçen gün bir arkadaşımız kaza sonucu vefat etti. Ondan önce de bir arkadaşımız yine aynı şekilde vefat etti. Sigortası yoktu. Hepsi öyle öldü gitti. Aileleri mağdur oldu. En azından bir sigortaları olsaydı aileleri için de bir faydası olurdu. Acıyı dindirmez ama alacakları para ile biraz teselli olabilirlerdi” diye konuştu.

“Kefenimizi cebimizde taşıyoruz”

Yoldayken her an kaza riski ile karşı karşıya olduklarına dikkat çeken Arslantaş, “Kefenimizi sürekli cebimizde taşıyoruz. Muavinlerin çoğu böyle çalışıyor. Mecburiyetten çalışıyorlar. Sigortasız olan şoförler bile var. Firmalar da sürekli oyalıyor. ‘Bize muavin çok, size de otobüs çok’ diyorlar. Bende işi bıraktım. Çalışmayı düşünmüyorum. 5 senem boşa gitti. Bu işten de artık bir beklentim yok” ifadelerini kullandı.

“Sadece Diyarbakır’da böyle bir durum var”

Şehir şehir dolaştıklarını sadece Diyarbakır’da böyle bir durumun olduğunu anlatan Ramazan Açan, “7 yıldır çalışıyorum. Sadece Diyarbakır’da böyle sigortasız muavin çalıştırılıyor. Sigortamız yapılmazsa çalışmayacağız” dedi.
18 yaşındaki Berat Dursun ise, sigortanın şart olduğuna dikkat çekerek, “Sigorta yok, can güvenliği yok. Yolda bize bir şey olsa kimse bize bakmaz. O yüzden bize sigorta lazım. Arkadaşlarım işi bıraktı ben de bırakıyorum” diye konuştu. 

(EK-MP-Y)

22.10.2017 11:04:44 TSI
NNNN