1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da logar hırsızları
Diyarbakır'da logar hırsızları

Diyarbakır'da logar hırsızları

DİYARBAKIR – Bağlar İlçesi Şeyh Şamil Mahallesi 660. sokakta hırsızlar, iki günde belediyeye ait 12 adet logar kapağı çalarak kayıplara karıştı.

A+A-

Beyaz torosla akşam saatlerinde özellikle aydınlatma direği olmayan sokaklarda yapılan logar kapağı hırsızlığı nedeniyle karanlıkta açık kalan logarlar büyük tehlike oluştururken, şans eseri kimsenin logarlara düşmemesi teselli veriyor. DİSKİ çalınan kapakların yerine yenilerini koyarken, 660. sokak sakinleri, hırsızların kullandığı aracın plakasını polise verdi. Polis kentin her yerinde bu beyaz torosu arıyor.
 
Diyarbakır’ın Merkez Bağlar İlçesinde ev iş yerlerine dadanan hırsızlar, farklı mahallelerde yaptıkları hırsızlıklarının ardından şimdi de yol üzerindeki ve karanlık sokaklardaki logar kapaklarını çalmaya başladılar. Logar hırsızlığı özellikle karanlık tenha ve dar sokaklar başta olmak üzere şehrin birçok yerinde DİSKİ’ye ait rögar kapakları kimliği belirsiz kişilerce çalındı.
 
LOGAR KAPAKLARINI ÇALDILAR
 
Logar kapakları iki gün içinde ikinci defa çalınan yerlerden biri de Bağlar ilçesi Şeyh Şamil Mahallesi 660. sokağı. Sokakta bulunan 6 logar kapağı, ilk olarak 20 Mart tarihinde sokağa gelen beyaz bir toros içerisinde bulunan hırsızlar tarafından çalındı.
 
Sokak sakinleri ilk anda ne olduğunu anlamadı ancak ilerleyen saatlerde ağzı açık olan loğarların ciddi risk oluşturduğunu fark ederek durumu Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’ne bildirdi. Sokak sakinleri DİSKİ’nin ardından olayın hırsızlık olduğuna kanaat getirerek, polisi de haberdar etti. Polisi arayan sokak sakinleri, olayı anlattı.
 
YİNE AYNI SOKAKTAKİ LOGARLARI ÇALDILAR
 
DİSKİ çalınan logar kapaklarının yerine yenilerini hemen koyarken, 21 Mart akşamı yine aynı saatlerde ikinci kez yine beyaz toros marka araçla gelen hırsızlar sokaktaki bütün kapakları araca yükleyip kayıplara karıştı.
 
SOKAK SAKİNLERİ BEYAZ TOROSUN PLAKASINI POLİSE BİLDİRDİ
 
Hırsızlar logar kapaklarını çalarken, bazı sokak sakinleri hırsızların kullandığı aracın plakasını alarak polise bildirdi. DİSKİ ikinci kez loğar kapakları çalınan Şeyh Şamil Mahallesi 660. sokağa yeni loğar kapakları taktı.
 
KENTİN HER YERİNDE ARANIYOR
 
Hırsızların kullandığı aracın plakasını alan polis iki günde sokak sakinlerine ve DİSKİ’ye kan kusturan hırsızların peşine düştü. Polis tüm birimlere bildirdiği plakalı aracı kentin her yerinde arıyor.
 
HIRSIZLARIN YAKALANMALARI AN MESELESİ
 
Sokak sakinleri, sokaklarının hemen başında bulunan Çevik Kuvvete ait bazı kameraların da direkt olarak sokağa baktığını ve hırsızlık olayının kameralar tarafından da tespit edilmiş olabileceğini belirtirken, emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, araç plakaları tespit edilen hırsızların yakalanmasının an meselesi olduğu öğrenildi.
 
 “ANALARI ONLAR YERİNE TAŞ DOĞURSAYDI DAHA İYİYDİ”

İsmini vermek istemeyen sokak sakinleri, meydana gelen hırsızlık olayıyla alakalı çok huzursuz ve endişeli olduklarını belirtiyor. ‘Anaları onlar yerine taş doğursaydı daha iyiydi’ dedikleri hırsızların bulunmasını isteyen sokak sakinleri, “Olayı yaptıkları Beyaz toros aracının plakasını sokakta oturan bazıları not edip polise bildirmişler. İnşallah kısa sürede bunların yakalandığı haberini alırız.
 
KAPAKLARI ALAN HURDACILARDA CEZALANDIRILSIN
 
Bizden ne istediklerini anlamadık. Şimdi değeri 15-20 lira olan kapakların çalınması onlara ne kazandıracak Allah aşkına. Gidip bunu hurdacılara satacaklar 6 tane kapak 100 lira etsin, değer mi? sokak karanlık Allah muhafaza kapak olmadığında karanlıkta buradan geçen biri bu logarın içine düşse belki de ölecek. Hırsızlar insanların ölümünü hiç umursamıyor mu? 100 lira karşılığında belki bir iki insan canı gidecek bunu hesap edemiyorlar mı? Bunu hesap ettiklerini biliyoruz. Allah onları kahretsin. Anaları onlar yerine taş doğursaydı daha iyiydi. Ayrıca bu kapakları hırsızlardan satın alan hurdacıların da ceza alması gerekiyor. Hurdacılar bu hırsızlar kapakları getirdiğinde, ‘bu halkın malıdır, bunu almayız, almıyoruz’ deselerdi belki hırsızlarda çalmayacaklardı.
 
DİSKİ: ÇOK ÇALINAN LOGAR KAPAĞI VAR
 
Bunların bir an önce yakalanmasını istiyoruz. Biz bilmiyoruz acaba bizden başka sokakta da hırsızlık yapılmış mıdır? DİSKİ personeline sorduk, ‘Çalınan çok sayıda logar kapağı var’ dediler. Bu konuya bir çözüm bulunmalıdır.
 
DİĞER SOKAK SAKİNLERİ DE ENDİŞELİ
 
Şeyh Şamil Mahallesi 660. sokakta meydana gelen logar hırsızlığı olayı sonrası aynı mahallenin komşu sokaklarında ikamet eden vatandaşlar da endişeli. Sokak sakinleri, kendi sokaklarında da benzer durumun yaşamaması adına zaman zaman sokağa bakıp izlediklerini olumsuz bir durumda bunu not edip anında polis ile paylaşacaklarını dile getirdi.
 
YETKİLİLER: 155 VE 158’İ ARAYIN
 
Yetkililer, logar kapağı hırsızlığının görülmesi halinde 155 Polis İmdat veya 158 DİSKİ hattına bildirmeleri hususunda vatandaşları uyardı. Bilindiği üzere, farklı şehirlerde çalınan logar kapakları nedeniyle açık kalan logarların içine düşen onlarca kişi yaşamını yitirmişti. En son geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir temizlik işçisi, hırsızların çaldığı için kapağı açık olan 15 metrelik logar çukuruna düşerek hayatını kaybetti. 1,5 saatlik çalışmanın ardından çıkarılan talihsiz işçinin cansız bedeni, Adli Tıp morguna kaldırılmıştı.