1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Hatipoğlu dışında ismi geçenler
Diyarbakır'da Hatipoğlu dışında ismi geçenler

Diyarbakır'da Hatipoğlu dışında ismi geçenler

DİYARBAKIR - 31 Mart 2019 Tarihinde yapılacak olan Yerel seçimlerde Ak Parti'nin adayı kim olacak tartışması gündemin en önemli konusu.

A+A-

Nihat Hatipoğlu AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak mı?
AK Parti yerel seçim çalışmalarına başladı.  AK Parti bunun için İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Diyarbakır gibi kritik belediyelerde kamuoyu tarafından tanınmış isimleri aday gösterecek.

Diyarbakır'da HDP'li Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlarının terör nedeniyle tutuklanmaları ve akabinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırılmaları sonrası göreve gelen Kayyum Başkanların performansları seçimde etken olacak mı?.

HATİPOĞLU ADAY OLACAK MI?

Özellikle en çok merak edilen konuların başında Ak Partinin Diyarbakır'da kimi aday göstereceği, bu bağlamda daha önce de teklif götürülen ilahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Ak Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı en çok konuşulanlardan birisi.

Peki Nihat Hatipoğlu AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı mı olacak?  İşte bu sorunun yanıtı çok net değil, siyasete girmeye sıcak bakmadığını daha önce de açıklayan Prof.Dr.Hatipoğlu'nun bu düşüncesi değişecek mi bu sorunun yanıtı önümüzdeki günlerde netleşecek.

Hatipoğlu dışında kulislerde en fazla adı geçen adaylar eski Bakan Mehmet Mehdi Eker, Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz, Galip Ensarioğlu, Kutbettin Arzu, kayyım Cumali Atilla ve sürpriz bir isim, Numan Kurtulmuş'un da isminin Diyarbakır adaylığı için kulislerde konuşulanlar olarak öne çıkıyor. 

NİHAT HATİPOĞLU KİMDİR?
Nihat Hatipoğlu, 11 Mayıs 1955 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. İlkokulu Siirt ve Malatya’da tamamlayan Hatipoğlu, 1975 senesinde Uşak İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1981 senesinde ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Aynı fakültede Hadis Ana Bilim dalında “Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü” isimli çalışmasıyla doktor, 2000 senesinde de doçent oldu.  2012 senesinde de profesör olan Nihat Hatipoğlu, şu anda Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana bilim dalı Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Arapça eğitimi için 1985-1987 yılları arasında Mısır’da bulundu. İmam-Hatip, Kur’an Kursları Müdürlüğü görevini üstlendi. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı olarak görev almaktadır. Nihat Hatipoğlu'nun ilk Tv programı Kanal A’da yayınlandı.. 2005-2010 seneleri arasında Ramazan ayı süresince Star TV’de İftar ve Sahur programlarını sundu. Nihat Hatipoğlu evli ve 3 çocuk babasıdır. 

Bazı Eserleri:

İnsanlığın Geleceği ve İslam, 1988
Fitneler, 1997
Saadet Asrından Damlalar, 2008
O'nu Nasıl Sevdiler, 2010
Büyüklerin Duaları, 2011-Hz. Peygamber ile Kur’an’ı Doğru Anlamak, 2015